0

۲۸ آوریل● دستور عقب‏نشینی کامل آمریکا از ویتنام

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

۲۸ آوریل● دستور عقب‏نشینی کامل آمریکا از ویتنام
شنبه 9 اردیبهشت 1391  1:02 AM

دستور عقب‏نشینی کامل آمریکا از ویتنام
دستور عقب‏نشینی کامل نیروهای آمریکایی از ویتنام در چنین روزی از سال ۱۹۷۵ میلادی صادر شد.
پس از خروج استعمارگران فرانسوی از ویتنام و انعقاد معاهده‏ی ژنو در بیستم ژوئیه‏ی ۱۹۵۴م، به‏منظور تقسیم ویتنام به دو قسمت شمالی و جنوبی، اغتشاش و هرج و مرج در این کشور ایجاد شد. از این‏رو، آمریکا به بهانه‏ی اجرای مفاد عهدنامه‏ی ژنو، نیروهای خود را وارد ویتنام ساخت. ادامه‏ی این روند باعث شعله‏ور شدن آتش جنگ آمریکا و ویتنام شمالی گردید و تلفات سنگینی به دو طرف وارد شد.
طولانی شدن جنگ، هزینه‏های سرسام‏آور این لشکرکشی بی‏نتیجه و گسترش اعتراضات مردمی، سردم‌داران آمریکایی را وادار ساخت تا برای پایان جنگ فکری بکنند. با روی کار آمدن ریچارد نیکسون، تلاش‏‌ها برای پایان دادن به دخالت نظامی آمریکا ابعاد وسیعی یافت و در‌‌نهایت در تاریخ بیست و هشتم آوریل سال ۱۹۷۵ میلادی، وی دستور عقب‏نشینی کامل نیروهای آمریکایی از ویتنام را صادر کرد.
به‏دنبال خروج نیروهای آمریکایی، دولت ویتنام جنوبی سقوط کرد و ویتنام شمالی و جنوبی، کشور واحدی تشکیل دادند. در طی جنگ آمریکا علیه ویتنام ـ که بیش از ده سال به طول انجامید ـ بیش از سه میلیون ویتنامی و پنجاه هزار آمریکایی کشته و چندین برابر آن، مجروح شدند. با خروج نیروهای نظامی آمریکا از ویتنام، اولین شکست آمریکا از کشوری کوچک شکل گرفت و حیثیت بین‏المللی ایالات متحده‏ی آمریکا در جهان را لکه‏دار ساخت

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها