0

۲۸ آوریل● اعدام موسولینی؛ دیکتاتور فاشیست

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

۲۸ آوریل● اعدام موسولینی؛ دیکتاتور فاشیست
شنبه 9 اردیبهشت 1391  1:01 AM

اعدام موسولینی؛ دیکتاتور فاشیست
بنیتو موسولینی، دیکتاتور فاشیست ایتالیا در چنین روزی از سال ۱۹۴۵ میلادی توسط میهن‏پرستان اعدام شد.
بنیتو موسولینی، دیکتاتور پیشین ایتالیا در بیستم ژوئیه‏ی ۱۸۸۳م در خانواده‏ی فقیری در شمال این کشور به‌دنیا آمد. وی پس از پایان تحصیلات دانشگاهی، به روزنامه‏نگاری روی آورد. موسولینی در بیست و سوم مارس ۱۹۱۹م با استفاده از شورش‏‌ها و هرج و مرج موجود در ایتالیا، حزب فاشیست را به‏وجود آورد و رهبری آن را بر عهده گرفت.
به‌دنبال پیروزی این حزب در انتخابات سال ۱۹۲۲م، موسولینی با جلب رضایت پادشاه ایتالیا به نخست‏وزیری رسید و با شدت عمل، کشور را از وجود مخالفان خود پاک نمود. وی در اندک زمانی، ایتالیا را زیر سلطه‏ی حزب فاشیست درآورد و هم‏زمان در دوران حکومتش فعالیت‏های عمرانی فراوانی انجام داد.
با روی کار آمدن هیتلر در آلمان، موسولینی به او نزدیک شد، به‏طوری‏که طی سال‏های ۱۹۳۶م الی ۱۹۳۹م، نیرو‌ها و تجهیزات ایتالیا همراه با نیروهای آلمان در جنگ‏های داخلی اسپانیا به نفع سلطنت‏طلبان فعالیت می‌‏کردند. موسولینی برای استحکام موقعیت ایتالیا در دریای مدیترانه و تسلط بر دریای آدریاتیک، در سال ۱۹۳۹م به آلبانی حمله برد و با وجود مقاومت شدید مردم آن، این کشور را تسخیر نمود.
با آغاز جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۳۹م، موسولینی رسماً حمایت خود را از هیتلر اعلام کرد و سال بعد نیز آشکارا، ارتش ایتالیا را وارد صحنه‏های جنگ نمود. وی پس از یک رشته پیروزی‏‌ها و شکست‏‌ها و اشغال ایتالیا، در بیست و پنجم ژوئیه‏ی ۱۹۴۳م، از طرف پادشاه برکنار شد و از آن پس، سیاست ایتالیا علیه آلمان دنبال گردید.
موسولینی پس از برکناری، در نقطه‏ای در یک‌صد کیلومتری رم زندانی شده بود اما با کمک خلبانان ورزیده‏ی آلمانی در دوازدهم سپتامبر ۱۹۴۳م آزاد شد. موسولینی پس از آن به مونیخ انتقال یافت و پس از ملاقات با هیتلر، برای تشکیل یک حکومت جمهوری طرفدار آلمان در شمال ایتالیا به میلان بازگشت.
عمر حکومت جمهوری موسولینی هم بیش از پانزده ماه به طول نینجامید و وی به‌دنبال پیش‏روی نیروهای متفقین به شمال ایتالیا، متواری شد. در‌‌نهایت، بنیتو موسولینی در حین فرار در لباس سربازان آلمانی، در تاریخ بیست و هشتم آوریل سال ۱۹۴۵ میلادی توسط یک گروه از پارتیزان‏های مخالف، شناسایى و دستگیر گردید و پس از یک محاکمه‏ی کوتاه، در سن شصت و دو سالگی اعدام شد.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها