0

ملي شدن شرکت نفت

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

ملي شدن شرکت نفت
جمعه 8 اردیبهشت 1391  12:12 AM

جام جم آنلاين: مجلس سنای آرژانتین لایحه ملی کردن بزرگترین شرکت نفت آرژانتینی را تصویب کرد.

به گزارش روز پنجشنبه جام جم آنلاين به نقل از يورونيوز،بر اساس این لایحه دولت آرژانتین با مبلغی کمتر از مبلغ درخواستی از طرف مالکان اسپانیایی شرکت وای پی اف، 51 درصد سهام آن را می خرد و می تواند کنترل آن را به دست بگیرد.

63 نماینده سنا به این لایحه رای مثبت دادند و فقط سه نماینده با آن مخالفت کردند.

این لایحه باید در مجلس نمایندگان آرژانتین هم به تصویب برسد. دولت چپ میانه روی آرژانتین اکثریت هر دو مجلس کنگره را در اختیار دارد و انتظار می رود این لایحه در مجلس نمایندگان هم تصویب شود.

حامیان این لایحه اقداماتی نظیر خصوصی کردن شرکتهای دولتی از جمله وای پی اف در دهه نود میلادی را عامل رکود اقتصادی سالهای 2000 و 2001 میلادی می دانند.

همزمان با بررسی این لایحه در سنا، شماری از فعالان چپگرای آرژانتینی مقابل ساختمان کنگره تجمع کردند و خواهان ملی شدن همه شرکتهای نفتی شدند.

رهبر یکی از احزاب سوسیالیست می گوید: «دولت نمی خواهد شرکت وای پی اف را آن طور که مناسب است دولتی کند و آن را به دست افراد شایسته بسپارد. این شرکت تبدیل به شرکتی دولتی با مسئولیت محدود خواهد شد که به دیگران اجازه می دهد از آن تغذیه کنند. همان اجازه ای که به شرکت رپسول داده شده بود.»

در حال حاضر شرکت اسپانیایی رپسول مالک تقریبا شصت درصد شرکت وای‌پی‌اف است و این اقدام دولت آرژانتین روابط دیپلماتیک دو کشور را دچار تنش کرده است.

شرکت وای‌پی‌اف، که بزرگترین شرکت نفت و گاز آرژانتینی به شمار می رود و حدود 25 درصد از سود عملیاتی رپسول را تامین می کند، از مدتی قبل از طرف دولت آرژانتین تحت فشار قرار گرفته است تا تولید را افزایش دهد.

 

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها