0

چگونگی شست‌وشوی حرم مکی در کم‌ترین زمان ممکن + فیلم

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

چگونگی شست‌وشوی حرم مکی در کم‌ترین زمان ممکن + فیلم
پنج شنبه 7 اردیبهشت 1391  11:33 PM

نسخه چاپيارسال به دوستان
فارس گزارش می‌دهد
چگونگی شست‌وشوی حرم مکی در کم‌ترین زمان ممکن + فیلم

خبرگزاری فارس: تنها اتفاقی که در همه شیفت‌های نظافت در حرم مکی رخ می‌دهد، شست‌وشوی مطاف یا همان صحن اصلی مسجد الحرام است که با حضور بیش از 2000 نظافتچی در عرض چند دقیقه صورت می‌گیرد.

خبرگزاری فارس: چگونگی شست‌وشوی حرم مکی در کم‌ترین زمان ممکن + فیلم

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه فارس، صحن مسجد الحرام از اماکنی است که پاک و تمیز بودن آن و مرمرهای سفید آن همیشه زبانزد زوار و حاجیانی بوده است که به آنجا سفر کرده‌اند.

این پاکی و تمیزی جز با اقدامات ویژه مسئولان این حرم صورت نمی‌گیرد؛ مسئولانی که تنها در روزهای عادی از یک‌هزار و 820 کارگر و نظافتچی استفاده می‌کنند و این در حالی است که نظافتچی‌های مسجد الحرام در ماه رمضان و موسم حج که بیشترین زوار در طول سال را دارد به دو هزار و 502 نفر می‌رسد.

این تعداد نظافتچی البته تنها صحن مرمرین مسجد الحرام را نظافت نمی‌کنند و طبقات، پله‌های، ستون‌ها و اماکن شست‌وشو و ... از جمله فرش‌ها را نظافت می‌کنند.

این 1820 نظافتچی در سه شیفت کاری فعالیت دارند که شیفت اول از بعد از نماز صبح شروع می‌شود و تا نماز عصر ادامه دارد.

شیفت دوم نیز بعد از نماز عصر آغاز و تا ساعت 11 شب ادامه دارد و پس از آن شیفت سوم از ساعت 11 شب تا نماز صبح کار نظافت را برعهده دارند.

البته در هر شیفت برنامه خاصی برای نظافت در نظر گرفته شده و از شست‌وشوی فرش‌ها با دستگاه‌های مکانیزه تا شست‌وشوی مناره‌ها اتفاق می‌افتد.

البته تنها اتفاقی که در همه شیفت‌ها یکبار حتما رخ می‌دهد شست‌وشوی مطاف یا همان صحن اصلی مسجد الحرام است که آن در عرض چند دقیقه صورت می‌گیرد که می‌توانید اینجا ببینید.

 

انتهای پیام/ک

 

 
 
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها