0

ایران آماده توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و انتقال فن آوری با تونس است

 
qodrat
qodrat
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 12046
محل سکونت : تهران

ایران آماده توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و انتقال فن آوری با تونس است
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1391  11:07 AM

 

رییس دستگاه دیپلماسی ایران كه برای دیدار رسمی از تونس در این كشور بسر می برد در آخرین مرحله از این سفر با منصف المرزوقی، رییس جمهور تونس دیدار و درباره روابط دوجانبه و مسائل منطقه یی با وی گفت وگو كرد.

 

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دكتر علی اكبر صالحی، وزیر امور خارجه كشورمان در این دیدار با ابلاغ سلام دكتر محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران و هم چنین تبریك به مناسبت پیروزی انقلاب تونس از سوی مردم و مقامات عالی رتبه كشورمان به رییس جمهور و مردم تونس، آمادگی كامل جمهوری اسلامی ایران برای هر نوع همكاری در زمینه گسترش و توسعه روابط در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، انتقال فن آوری و موضوعات فرهنگی را به اطلاع رییس جمهور تونس رساند.

 

او با مرور بر گفت وگوی انجام شده با نخست وزیر، رییس مجلس موسسان، وزیر امور خارجه و وزیران صنعت و تجارت تونس در زمینه فعال سازی روابط و با اشاره به توافقات دو طرف برای فعال سازی روابط و بهره گیری از تمامی ظرفیت های موجود در دو كشور، حجم روابط تجاری موجود را متناسب با ظرفیت های اقتصادی دو كشور ندانست و بر آمادگی كامل جمهوری اسلامی ایران برای ارتقای سطح و حجم روابط با برگزاری كمیسیون مشترك همكاری های اقتصادی دو كشور در آینده نزدیك تاكید كرد.

 

صالحی با تشریح آخرین تحولات گفت وگو پیرامون انرژی هسته یی كشورمان به ویژه با توجه به آخرین دور گفت وگوهای جمهوری اسلامی ایران با گروه ۱+۵ روند به وجود آمده در گفت وگوهای هسته یی را مثبت ارزیابی كرد و ابراز امیدواری كرد كه این روند در اجلاس آتی بغداد نیز هم چنان ادامه یابد.

 

وزیر خارجه ایران هم چنین در این دیدار با تبیین دیدگاه و مواضع كشورمان درباره موضوعات مهم منطقه یی از جمله سوریه بار دیگر بر سیاست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ایجاد ثبات و استقرار در منطقه و مداخله نیروهای خارجی تاكید كرد و بر راه حل سیاسی در چارچوب گفت وگوهای سوری ـ سوری تاكید كرد.

 

وی هم چنین در این دیدار دعوت نامه رییس جمهور كشورمان از منصف المرزوقی برای حضور در اجلاس سران غیرمتعهدها كه در اوایل شهریورماه در تهران برگزار خواهد شد را تسلیم كرد.

 

منصف المرزوقی، رییس جمهور تونس در این دیدار با تشكر از حمایت مردم و مقامات جمهوری اسلامی ایران از انقلاب تونس با تاكید بر اهمیت توسعه روابط دو كشور در حوزه های مختلف بر اراده سیاسی موجود در تونس برای گسترش همكاری بین دو كشور اشاره كرد و خوستار افزایش همكاری های دو كشور شد.

 

او با تاكید بر حق كامل جمهوری اسلامی ایران در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته یی نقش جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان را مهم خواند.

 

المرزوقی درباره موضوع سوریه نیز بر اهمیت تداوم رایزین های دو كشور تاكید كرد.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها