0

شهرکرد/ واحد مرکزی خبر/ اقتصادی

 
flatrone1940
flatrone1940
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1391 
تعداد پست ها : 323
محل سکونت : همه جای ایران سرای من است

شهرکرد/ واحد مرکزی خبر/ اقتصادی
سه شنبه 5 اردیبهشت 1391  8:59 PM

شهرکرد/ واحد مرکزی خبر/ اقتصادی

ساخت 200 سد بزرگ و کوچک آبخیزداری در چهارمحال و بختیاری آغاز شد.
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری امروز در نشست با خبرنگاران گفت:این سدها امسال با هدف جلوگیری از فرسایش خاک ، تغذیه سفره های آب زیر زمینی ،مقابله با خشکسالی و کاهش خطرات سیل که همه ساله خسارات فراوانی را به اراضی کشاورزی وارد می کند ، ساخته می شود.
آقای بهرامی افزود: این سدها شامل سد های خشکه چین، گابیونی، سنگی ملاتی و ژئوگرید هستند، که در حوزه های آبریز بارز و شوارز، میهه ، نصیرآباد، توپ سفید، دیمه ، حوزه شهری فارسان ، لیرابی و شیخ محمود اردل ، ناغان و دره یاس در شهرستان کیار ،حوزه شهری بروجن ،لردگان ،هارونی،قلعه تک ساخته می شوند.
وی گفت: این سدها در مجموع با حجم یک میلیون و 500 هزار مترمکعب و با 50 میلیارد ریال اعتبارات ملی و استانی در مدت یک سال ساخته می شوند.
آقای بهرامی افزود: با توجه به اینکه اجرای سد های آبخیزداری به تنهایی نمی توانند مانع خطرات سیل شوند طرح های بیولوژیکی نیز در اطراف این سد ها اجرا خواهد شد.
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت : در اجرای طرح های بیولوژیکی با 5 میلیارد ریال اعتبار در وسعت 2 هزار و 500 هکتار عملیات کپه کاری ،بذر پاشی ،حفاظت و قرق عرصه ها و عملیات بیو مکانیکی اجرا خواهد شد.
با بهره برداری از سد های آبخیز داری ، 30 روستای و دشت های آبی خانمیرزا ، فرادنبه ، شهرکرد و گندمان چهارمحال و بختیاری از مزایای این طرح ها بهره مند خواهند شد.
در چهارمحال و بختیاری هم اکنون 60 سد آبخیز داری به حجم 75 میلیون متر مکعب در حال بهره برداری است.
وقوع سیلاب های متعدد ،خشکسالی و زمین لرزه سالانه 100 میلیارد تومان به اراضی کشاورزی و مراتع استان چهارمحال و بختیاری خسارت می زند .
0002

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها