0

جان‌كودك‌تان را نجات مي‌دهيد اگر...

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

جان‌كودك‌تان را نجات مي‌دهيد اگر...
دوشنبه 7 فروردین 1391  8:29 PM

 انتخاب غذاهاي سالم را آموزش دهيد


با خواندن تيتر اين مطلب حتما فكر كرده‌ايد قرار است با نصيحت‌هاي سخت و سنگين روبه‌رو شويد يا با رژيم‌هايي مشكل براي كودك‌تان! اما نه. خوشبختانه قرار نيست شما و كودك‌تان را از خوردن غذاهاي خوشمزه محروم كنيم.
 
 
 

با خواندن تيتر اين مطلب حتما فكر كرده‌ايد قرار است با نصيحت‌هاي سخت و سنگين روبه‌رو شويد يا با رژيم‌هايي مشكل براي كودك‌تان! اما نه. خوشبختانه قرار نيست شما و كودك‌تان را از خوردن غذاهاي خوشمزه محروم كنيم، فقط نكته‌هاي كاربردي سريع و آساني را به شما يادآوري مي‌كنيم كه با رعايت آنها مي‌توانيد تا حد قابل توجهي خطر افزايش وزن را براي خود و خانواده پايين آورده و به سلامت كودك‌تان كمك كنيد؛ پس خواندن اين نكات را از دست ندهيد.1. بچه‌ها را به خوردن سالاد آن هم قبل از غذا عادت بدهيد.

2. اگر نگران پروتئين رسيده به بدن كودك‌تان هستيد، در سالاد او برش‌هاي تخم‌مرغ آب‌پزو لوبياي پخته شده اضافه كنيد. به اين ترتيب هم چاق نمي‌شود و هم يك غذاي كامل نوش جان كرده.

3. موقع شام بشقاب‌هاي بچه‌ها را عوض كنيد. به جاي پيش‌دستي كوچكي كه براي سالاد گذاشته‌ايد، در بشقاب بزرگي كه براي غذاي اصلي اختصاص داده بوديد، سالاد بكشيد. به اين ترتيب كوچولو بيشتر سالاد مي‌خورد تا غذا.

4. با اين تصور كه بچه‌ها در سن رشد هستند و به آساني كالري‌هاي اضافي را مي‌سوزانند، به غذاي آنها روغن اضافه نكنيد. در مورد غذاي آنها هم مثل خودتان در مصرف روغن صرفه‌جويي كنيد يا از اسپري‌هاي روغن استفاده كنيد. هر يك قاشق غذاخوري روغن 120 كالري و يك قاشق غذاخوري كره 100 كالري انرژي دارد.

5. اگر كودك‌تان قبل از ناهار بهانه‌گيري مي‌كند و هله‌هوله مي‌خورد زودتر به او ناهار بدهيد. بعضي از بچه‌ها از ساعت 11 شروع به پر كردن شكم‌شان با غذاهاي مختلف مي‌كنند و تا ساعت يك كه ‌وقت ناهار است، كلي ريزه‌خواري كرده‌اند. بهتر است همان ساعت 11 ناهار كودك را به او
 بدهيد.

6. اگر كودك‌تان قبل از ناهار بهانه‌گيري مي‌كند و هله‌هوله مي‌خورد زودتر به او ناهار بدهيد. بعضي از بچه‌ها از ساعت 11 شروع به پر كردن شكم‌شان با غذاهاي مختلف مي‌كنند و تا ساعت يك كه ‌وقت ناهار است، كلي ريزه‌خواري كرده‌اند. بهتر است همان ساعت 11 ناهار كودك را به او
 بدهيد.

7. لبنيات مصرفي كودكان را از نوع كم‌چرب انتخاب كنيد؛ اين كار به جذب بهتر كلسيم لبنيات در بدن كودك شما هم كمك مي‌كند.

8. ميان‌وعده‌ها را فراموش نكنيد. 

9. 5 وعده ميوه در روز را فراموش نكنيد. اگر كودك سير باشد، كمتر سراغ هله‌هوله خوردن خواهد رفت.

10. غذاهاي پركالري و شيرين را تا جايي كه مي‌توانيد تهيه نكنيد و در صورت تهيه، آن‌ها را در دسترس كودك نگذاريد؛ در عوض ميوه‌ها را شسته و آماده مصرف روي ميز‌هال قرار دهيد.وقتي براي شام بيرون مي‌رويم چه كار كنيم؟

سالم غذا خوردن الزاما با بيرون غذا خوردن تعارضي ندارد اما بايد راه انتخاب سالم را بدانيد و آن را به كودكان هم آموزش دهيد.

 اگر مي‌خواهيد بچه‌ها دستورات تغذيه سالم را در منزل جدي بگيرند، نبايد سر زدن به رستوران‌ها و بيرون غذا خوردن را از زندگي آنها حذف كنيد. تنها كاري كه بايد بكنيد اين است كه غذا خوردن در بيرون از منزل را محدود كرده و فقط به موقعيت‌هاي خاص اختصاص دهيد اما وقتي به رستوران مي‌رويد حواس‌تان به نكات زير باشد:

1. زمان سفارش ساندويچ براي كودكان خواهش كنيد تا مقدار كمتري از مواد داخل ساندويچ، هر چه كه باشد، در داخل آن گذاشته شود.

2. بچه‌ها را به استفاده از سس قرمز به جاي سس سفيد تشويق كنيد. سس قرمز كالري اندكي دارد، درحالي‌كه سس سفيد بسيار چرب و پركالري است.

3. سبد نان را از روي ميزتان برداريد.

4. قبل از غذا براي بچه‌ها سوپ سفارش دهيد.

5. با بچه‌ها سري به سالاد بار بزنيد و اجازه دهيد قبل از غذا سالاد بخورند.

6. به جاي سفارش دادن همه غذاها به‌صورت كمبو، يك سيب‌زميني سرخ كرده سفارش دهيد و همه با هم از آن بخوريد.

7. در بين نوشيدني‌ها دوغ را انتخاب كنيد يا آب‌پرتقال طبيعي كه اين روزها در بسياري از رستوران‌ها سرو مي‌شود.

8. براي كودكان غذاها را با سايز كوچك‌تر سفارش دهيد.

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها