0

گفتگوی سلطانیه با رادیو بی بی سی

 
qodrat
qodrat
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 12046
محل سکونت : تهران

گفتگوی سلطانیه با رادیو بی بی سی
دوشنبه 7 فروردین 1391  12:12 AM

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: طرح این موضوع که ایران به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اجازه بازدید از سایت پارچین را نداده است، ادعایی برای گمراه کردن افکار عمومی است. خود اعضای هیأت هم از اینکه به محض ورودشان، از آن ها خواسته شد به پارچین بروند، غافلگیر شدند.

 به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، پایگاه اینترنتی شبکه بی بی سی فارسی (BBCPersian) شنبه 24مارس (پنجم فروردین) از قول نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت: «تحریم‌هایی که علیه ایران تصویب شده‌اند، تأثیری در فعالیت‌های هسته‌ای ما نداشته و تنها زندگی مردم ایران را تحت تأثیر قرار داده‌اند. با این حال، ایران آماده مذاکره با کشورهای غربی است.»

بر پایه این گزارش، "علی‌اصغر سلطانیه" در برنامه «صدای شما» در رادیو بخش انگلیسی بی‌بی‌سی گفت: «با وجود تصویب تحریم‌ها، برنامه هسته‌ای ایران همواره ادامه داشته است و حتی به پیشرفت‌هایی نیز دست یافته‌ایم. ما (برای فعالیت‌های هسته‌ای) چیزی را وارد نمی‌کنیم و (به همین دلیل) تحریم‌ها تأثیری در فعالیت‌های هسته‌ای ایران ندارد.»
طبق این گزارش، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان این که تصمیم‌گیران برخی کشورهای غربی تمام واقعیت را نمی‌گویند، تصریح کرد: «این تحریم‌ها، نه سانتریفیوژهای ایران، بلکه زندگی مردم ایران را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند. غربی‌ها باید با تغییر رویکردها، فضایی برای مذاکره به وجود آورند. بیایید بر سر میز مذاکره بنشینیم. اگر شما سؤالی دارید، ما آماده‌ایم پاسخ دهیم.»
به نوشته وب سایت بی بی سی فارسی، علی‌اصغر سلطانیه که به پرسش‌های مخاطبان برنامه صدای شما در رادیو بخش انگلیسی بی‌بی‌سی پاسخ می‌داد، با تأکید بر این که ایران هیچگاه درخواست رسمی برای دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تأسیسات هسته‌ای خود را رد نکرده است، گفت: «بازرسان این آژانس، تقریبا هر روز در ایران هستند و دوربین‌های 24 ساعته همه فعالیت‌ها را زیر نظر دارند.»
نماینده ایران با اشاره به مباحثی که حین آخرین دیدار هیأت بلندپایه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران در مورد سایت پارچین مطرح شد، توضیح داد: «اعضای این هیأت، بازرس نبودند و درخواست برای بازدید از سایت نظامی پارچین نیز در برنامه سفر آن ها نبود. طرح این موضوع که ایران به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اجازه بازدید از سایت پارچین را نداده است، ادعایی برای گمراه کردن افکار عمومی است. این گروه قرار نبود از جایی بازرسی کند. خود اعضای هیأت هم از اینکه به محض ورودشان، از آن ها خواسته شد به پارچین بروند، غافلگیر شدند.»
به گزارش بی بی سی، آقای سلطانیه اضافه کرد: «انتظار معمول و بجایی نیست که برای بازدید از تأسیسات نظامی یک کشور، یک‌روزه تصمیم گرفته شود. در سال 2005 میلادی، نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوبار برای بازدید از سایت پارچین درخواست دادند و ما نیز اجازه بازدید دادیم و سعی کردیم به دنیا ثابت کنیم که هیچ فعالیت هسته‌ای در این سایت نظامی انجام نمی‌شود. بر حسب اتفاق، در زمان بازدید هیأت اعزامی آژانس از سایت پارچین، آن ها را همراهی می‌کردم. در آن زمان، در اقدامی بی‌سابقه در تاریخ آژانس، ایران به این بازرسان امکان دسترسی نامحدود به سایت نظامی پارچین را داده بود و آن ها می‌توانستند به هر بخشی از سایت که می‌خواهند بروند. بعد از نمونه‌برداری از سایت پارچین و آزمایش آن ها "محمد البرادعی" دبیرکل وقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد که هیچ نشانه‌ای از مواد هسته‌ای در این سایت وجود ندارد.»
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها