0

۲۵ مارس● قتل ملک فیصل؛ پادشاه عربستان

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

۲۵ مارس● قتل ملک فیصل؛ پادشاه عربستان
یک شنبه 6 فروردین 1391  4:13 PM

قتل ملک فیصل؛ پادشاه عربستان
ملک فیصل، پادشاه پیشین عربستان سعودی در چنین روزی از سال ۱۹۷۵ میلادی به قتل رسید.
ملک فیصل، پادشاه اسبق عربستان سعودی در نهم آوریل ۱۹۰۶م به‌دنیا آمد. وی پس از تشکیل کشور عربستان سعودی، در دربار پدرش عبدالعزیز بن سعود به مدارج ترقی رسید و در زمان پادشاهی برادر خود، ملک سعود، نزدیک به چهار سال، نخست‌وزیری عربستان سعودی را بر عهده داشت.
در این هنگام بر اثر جریانات سیاسی که به برکناری ملک سعود انجامید، فیصل در سال ۱۹۶۴م به پادشاهی عربستان رسید. وی سپس تا حدی دست به اصلاحات اجتماعی و اقتصادی زد و کشور را از حالت قبیله‏ای بیرون آورد و به استان‏های گوناگون تقسیم نمود.
او برای هر استان شورایى مرکب از ۳۰ نفر تشکیل داد و برادرش خالد را به‌عنوان ولیعهد خود انتخاب کرد. ملک فیصل ضمن نزدیک کردن هرچه بیش‌تر عربستان به امریکا در راه به دست گرفتن رهبری جهان عرب به‌شدت تلاش کرد. او در این راستا، با سیاست جمال عبدالناصر رئیس‌جمهور وقت مصر، در تشکیل جمهوری متحده عربی متشکل از سوریه و مصر به مبارزه برخاست.
با این حال در اوت ۱۹۶۵م، ملک فیصل معاهده‏ای با عبدالناصر، جهت رفع اختلافات دو کشور درباره مسئله یمن منعقد کرد. شهرت و اعتبار ملک فیصل بیش‌تر به‌سبب نقشی است که در تشویق و تحریک اعراب به تحریم نفتی جهان غرب پس از جنگ اکتبر ۱۹۷۳م بین اعراب و اسرائیل ایفا کرد. در این راستا، به پیشنهاد فیصل، کشورهای عربی، از پایان اکتبر آن سال، هر ماه ۵ درصد از تولیدات نفتی خود را کاسته و ۵ درصد بر بهای آن افزودند. درنتیجه، بهای جهانی نفت در مدت کوتاهی تا هشت برابر افزایش یافت.
این نخستین‌بار بود که اپک در پرتو اتحاد اعضای خود، قیمت جهانی نفت خود را تعیین می‌‏کرد. در جریان این تحریم، در پائیز ۱۹۷۳م، فروش نفت به امریکا و کمپانی‏های خصوصی امریکایى و اروپایى، اساساً ممنوع اعلام شده بود. تصمیم به کاهش تولید و افزایش بهای جهانی نفت، محصول فشار افکار عمومی مردم و احساسات ضدامریکایى و ضدصهیونیستی آنان بود.
این امر چندان به درازا نیانجامید و ملک فیصل سرانجام در تاریخ بیست و پنجم مارس سال ۱۹۷۵ میلادی پس از یازده سال حکومت در سن شصت و نُه سالگی به‌وسیله برادرزاده‏اش ترور شد و برادرش خالد به‌جای وی، بر تخت سلطنت نشست. در آن زمان، مطبوعات جهانی، قتل فیصل را یک توطئه مشترک از جانب امریکا و رژیم صهیونیستی خواندند. فیصل هنگام مرگ، علاوه بر پادشاهی، سمت نخست‌وزیری و وزارت امور خارجه عربستان را نیز عهده‏دار بود

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها