0

چگونه سهام برتر را بشناسیم؟

 
ahmadfeiz
ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران

چگونه سهام برتر را بشناسیم؟
جمعه 4 فروردین 1391  3:01 PM

سرمایه گذاری در بازار سهام نیازمند یك استراتژی مناسب بر اساس میزان سرمایه، مدت زمان سرمایه گذاری، بازده مورد انتظار و ریسك پذیری سرمایه گذار است. بر این اساس، اولین گام در سرمایه گذاری، شناسایی سهام شركت ها با استفاده از روش های حرفه ای تجزیه و تحلیل مالی و اقتصادی است.

با وجود پیچیدگی این روش ها، معیارهای مشخصی برای بررسی اولیه سهام شركت ها وجود دارد كه در این میان می توان به عواملی همچون چشم انداز صنعت، سودآوری، وضعیت نقدینگی، میزان بدهیها، نسبت قیمت به سود هر سهم، درصد سهام شناور آزاد، نقدشوندگی، سیاست تقسیم سود و تركیب سهامداران شركت اشاره كرد. از طرفی دیگر در انتخاب سهام باید خصوصیات فردی، سود مورد انتظار و درجه ریسك  پذیری سرمایه گذار را نیز مد نظر قرار داد.گزارش زیر حاصل گفت  و گو با ندا گودرزی، كارشناس ارزش گذاری شركت تامین سرمایه امین است كه برخی از شاخصه های انتخاب سهام برتر را مورد بررسی و تحلیل قرار داده است.

برای خرید سهام با روش علمی چه راهكارهایی پیش روی سرمایه گذاران است؟

اصلی ترین راهكار در این رابطه تحلیل بنیادی سهام است. تحلیل بنیادی فرآیندی است كه ارزش ذاتی یك سهم با توجه شرایط كنونی و آتی، وضعیت اقتصاد كلان، جایگاه صنایع در اقتصاد آن كشور و روند اطلاعات مالی شركت برآورد می شود. پس از بررسی و پیش بینی سودآوری شركت، با تنزیل جریانات نقدی آتی با نرخ بازده مورد انتظار بر اساس ریسك سهم، ارزش ذاتی آن كشف می شود. سرمایه گذاری با مقایسه ارزش ذاتی پیش بینی شده و ارزش بازار سهم به تصمیم گیری در مورد خرید (در صورت كمتر بودن قیمت روز نسبت به ارزش ذاتی ) یا فروش ( در صورت فراتر رفتن قیمت سهم نسبت به ارزش ذاتی آن) می پردازد.

برای انتخاب صنعت برتر باید به چه مولفه هایی توجه كرد؟

با بررسی روند شاخص های اقتصادی كه به طور قابل ملاحظه ای در فعالیت هر شركت تاثیر گذار است، می توان به انتخاب سهام پرداخت. از مهم ترین شاخص ها می توان به نرخ تورم، میزان رشد تولید ناخالص داخلی، نرخ بیكاری، تغییرات در میزان عرضه و تقاضای پول و ... اشاره كرد.

همچنین ارزیابی بخش های متفاوت اقتصادی با توجه به شاخصه هایی همچون: سهم هر بخش در تولید ناخالص داخلی و میزان رشد اقتصادی، فرصت های رشد و سرمایه گذاری موجود، فضای كسب  و  كار رقابتی و میزان حساسیت صنعت به سیاست های داخلی و خارجی. در نهایت باید به بررسی عوامل مختص شركت پرداخت.در این مرحله، سرمایه گذاران باید به سلامت مالی شركت و كیفیت سود گزارش شده آن بپردازند. همچنین لازم است تحلیل همه جانبه ای در مورد فعالیت شركت، قدرت و توانایی شركت برای جوابگویی به نیازهای نقدی غیر منتظره، توانایی رشد سود و توانایی برای بازپرداخت تعهدات آتی بلندمدت انجام داد.

پس از تشخیص و خرید سهام برتر چگونه می توان زمان فروش و خروج از سرمایه گذاری را تعیین كرد؟

زمان بندی ورود و خروج مناسب را باید با توجه به ارزش ذاتی سهام تعیین كرد نه بر مبنای قیمت های در حال رشد و افت یا تعصب و رفتار احساسی در سرمایه گذاری؛ زمانی كه تنها بر مبنای افزایش قیمت اخیر تصمیم به خرید میگیرید چون ممكن است در معرض این آسیب باشید كه در اوج قیمت ها اقدام به خرید كنید لذا با برگشت قیمت در بلند مدت به سطح متعادل خود، اصل سرمایه را به مخاطره می اندازید. همچنین در صورتی كه دارای سهامی با چشم انداز نامناسب هستید و تنها به دلیل وابستگی احساسی یا عدم تمایل بر شناسایی زیان كاغذی از فروش آن خودداری می نمایید، عملكرد سرمایه گذاری خود را كمتر از حد بهینه رقم می زنید.

برای انتخاب سهام برتر از سوی سرمایه گذاران حقیقی چه روشی را پیشنهاد میكنید؟

سهامداران حقیقی به دلیل عدم برخورداری از تیم حرفه ای تحلیل برای خرید و فروش سهام، بهتر است در صندوق های سرمایه گذاری وارد شوند. سرمایه گذاری در این صندوق ها از لحاظ مالی نیز مقرون به صرفه تر است و هزینه كمتری در بردارد.

چرا بسیاری از سهام كوچك بدون توجه به ارزش واقعی رشد می كند، ولی برخی سهام برتر در بازار راكد هستند؟

شركت هایی با سود آوری پایین می توانند با مدیریت و دستكاری سود، بر اساس روش هایی همچون ارائه تخفیفات بسیار بالا در یك دوره، تبدیل نمودن هزینه های عملیاتی به سرمایه ای و... سود آوری بالاتری را برای یك دوره نشان دهند كه منجر به افزایش قیمت سهم در كوتاه مدت گشته اما با توجه به حاكمیت اصل برگشت به میانگین در بلندمدت، قیمت سهام در نهایت به سمت میانگین ارزش ذاتی میل می كند.

پیشنهاد شما به سرمایه گذاران برای انتخاب تصمیمات موفق در بورس و تشخیص سهام برتر چیست؟

- سرمایه گذاری بر مبنای سبد متنوعی از سهام با لحاظ كردن توان ریسك پذیری خود.

- خرید سهام ارزشی در بلند مدت و سهام رشدی در كوتاه  مدت با استفاده از فرصت نوسان گیری و رشد بلندمدت به طور توامان.

- عدم واكنش بیش از اندازه به اطلاعات و وقایع اخیر. ( قاعده ای در سرمایه گذاری وجود دارد كه می گوید هیچ چیز آن طور كه به نظر میرسد خوب یا بد نیست).

- عدم تاكید بیش از اندازه بر اطلاعات اندك اما در دسترس؛ سعی كنید تا جایی كه ممكن است اطلاعات بیشتر و واقع بینانه در مورد سهم مورد نظر خود به دست آورید.

- نگاه منصفانه ای به نظرات و اطلاعات رد  كننده نظرات سرمایه گذاری های خود داشته و پذیرای نظرات مخالف باشید. بسیاری از سرمایه گذاران به استراتژی غیر عقلانی « شنیدن آنچه كه دوست دارند بشنوند » علاقه دارند.

- استفاده از مشاوره های سرمایه گذاری و شناخت عوامل روانشاختی و میزان ظرفیت پذیرش ریسك به منظور تخصیص بهینه داراییها.

- شناخت ویژگیهای  روانشناختی خود.

توجه داشته باشید كه افراد دارای سوگیریهای رفتاری هستند كه منشا بسیاری از آنها استدلال های نادرست و برخی بر مبنای احساسات فردی می باشد. اگر شما رفتارهایی همچون « نگهداری سهام زیان ده با وجود عدم انتظار از رشد آتی، كم اهمیت پنداشتن اطلاعات منفی و... را در خود می بینید به سوگیریهای رفتاری دچار هستید.

آدام اسمیت معتقد بود كه « سرمایه گذاران اگر در مورد خود شناخت كافی ندارند، بازار سهام جای گرانی برای كسب این شناخت است! » برای تست كردن اینكه آیا در دام این سوگیریهای شناختی و یا احساسی هستید، ساده ترین راه آن است كه از خود بپرسید اگر به جای این سهم، پول نقد در اختیار داشتم، باز هم این سهم را خریداری می كردم یا در فرصت های جایگزین سود آوری سرمایه گذاری می كردم؟ پاسخ به این سوال می تواند راه درست را درخصوص نگهداری یا فروش سهم نشان دهد.

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها