0

اهميت فضاي مجازي به اندازه انقلاب اسلامي ايران است

 
ahmadfeiz
ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران

اهميت فضاي مجازي به اندازه انقلاب اسلامي ايران است
سه شنبه 1 فروردین 1391  11:11 PM

رئيس مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي و عضو شوراي عالي فضاي مجازي اعلام كرد كه از نظر رهبرمعظم انقلاب فضاي مجازي به اندازه انقلاب اسلامي ايران اهميت دارد.
حجت الاسلام دكتر حميد شهرياري، در گفت وگو با دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمي خامنه اي درباره اهميت تشكيل شوراي عالي فضاي مجازي گفت: واقعيت اين است كه امروزه فناوري هاي اطلاعاتي و ارتباطاتي فضايي را به وجود آورده كه «جامعه اطلاعاتي» در آن شكل گرفته كه جامعه را به سوي ساختاري دانش بنيان پيش مي برد. اين فضا تمام ساحت هاي حيات بشري را آن گونه تحت تاثير قرار داده است كه دنياي ما را در كميت و كيفيت دچار تحولاتي عميق ساخته است. در اين ميان، فضاي تبادل اطلاعات با ابزارهايي قابل حمل مانند تلفن ها و رايانه هاي همراه در دسترس همگان قرار گرفته است و همه شهروندان مي توانند در توليد محتوا و عرضه آن مشاركت كنند. بخش هاي خصوصي و دولتي نيز مي توانند خدمات مضاعف خود را در تمام طول شبانه روز عرضه كنند و فرصت هاي مضاعفي را براي همه شهروندان پديد آورند. البته در كنار اين فرصت ها، تهديدهاي امنيتي و اجتماعي و فرهنگي نيز به نحو فزاينده اي گسترش يافته است؛ از جنگ سايبري گرفته تا حملات رد خدمات و توليد اطلاعات مستهجن و خلاف اخلاق. همه اين تهديدها لزوم رسيدگي جدي به اين فضاي جديد را نشان مي دهد و بخشي از اهميتي است كه موجب تاسيس اين شوراي مهم است.
وي درباره وظايف اين شورا نيز گفت: اين شورا سياست گذار اصلي و محوري فضاي مجازي كشور خواهد بود. برنامه ريزي كلان، نظام سازي، تعريف و تعيين قلمرو پروژه هاي ملي و نظارت بر آنها، تقسيم كار ملي بين دستگاه هاي اجرايي فعال و ايجاد هماهنگي بين آنها در اين حوزه در كنار پايش مستمر فرصت ها و تهديدهاي اين حوزه و نيز ايجاد بسترهاي لازم براي توليد محتواي بومي متناسب با هويت ايراني-اسلامي از مسئوليت هاي اصلي اين شورا به حساب مي آيد.
حجت الاسلام شهرياري در ادامه به نگاه خاص و ويژه رهبر معظم انقلاب به اين شورا اشاره كرد و افزود: رهبرمعظم انقلاب از سال 1368 با تاسيس مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي، حضوري فعال و تاثيرگذار در فناوري اطلاعات كشور داشته اند. اين دورانديشي ايشان در 22 سال پيش قابل توجه است. همچنين در تغيير سياست هاي سازمان تبليغات اسلامي و بهره مندي از فناوري اطلاعات در اين سازمان نيز توصيه هاي مهمي داشته اند. پس از آن و در تمام سياست هاي ابلاغي، ايشان به تمام حوزه ها و از جمله حوزه هاي فرهنگي، دولتي و قضايي همواره لزوم استفاده حداكثري از فناوري اطلاعات و ارتباطات را گوشزد كرده اند. ايشان همچنين در دستورهاي اكيد خود به مجموعه مديران كشور، همواره توجه به حوزه هاي مختلف فضاي مجازي را به عنوان امري بسيار مهم و جدي در مكتوبات و تذكرهاي شفاهي مشهود توصيه كرده اند.
وي تصريح كرد: نكته بسيار جالب در كلمات ايشان براي بنده اين بود كه اين حوزه به اندازه انقلاب اسلامي اهميت دارد. ايشان در مقام تشبيه فرمودند كه اين فضا مثل يك رودخانه پر از آب و خروشان است كه مي آيد و دائما هم بر آب آن افزوده و خروشان تر مي شود. اگر ما براي اين رودخانه تدبير كنيم و برنامه داشته باشيم؛ زه كشي كنيم و هدايت كنيم اين رودخانه را تا به سد بريزد، مي شود فرصت. اگر رهايش كنيم و برنامه اي براي آن نداشته باشيم، مي شود يك تهديد. ايشان تاكيد بسياري بر اهميت اين فضا و لزوم مديريت آن داشتند؛ به گونه اي كه همه اركان نظام بايد نقش خاص خود را با حضوري فعال در اين فضا ايفا كنند.
شهرياري در پايان خاطر نشان كرد: به نظر من علت اين موضوع آن است كه وقتي مردم و امام خميني رحمه الله عليه نهال انقلاب اسلامي را كاشتند، مستكبران عالم آن را تهديدي براي منافع خود دانستند. در اين ميان پيدايش فناوري هاي ارتباطاتي و اطلاعاتي، فرصت ها و تهديدهاي انقلاب را چنان برجسته كرده كه استمرار و تكامل انقلاب اسلامي منوط به توجه خاص و جدي و سرمايه گذاري نظام در اين زمينه است. اين يكي از جهاتي است كه حوزه فضاي مجازي را در نظر رهبري معظم به اندازه خود انقلاب اسلامي پر اهميت كرده است.

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها