0

خطر ابتلا به چاقي در كودكاني كه از شير مادر تغذيه مي‌كنند كمتر است

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

خطر ابتلا به چاقي در كودكاني كه از شير مادر تغذيه مي‌كنند كمتر است
پنج شنبه 23 تیر 1390  12:33 AM

كارشناسان معتقدند كه تغذيه شيرخواران با شير مادر به طور قابل توجهي چاقي دوران نوجواني را كاهش مي‌دهد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، بنا بر نظر كارشناسان، روندي كه باعث چاقي در دوران نوجواني مي‌شود با تغذيه كودك در سال‌هاي آغازين زندگي شروع مي‌شود. نتيجه مطالعات جديد حاكي از آن است كه تغذيه با شير مادر احتمال چاقي در سال‌هاي نوجواني را كاهش مي‌دهد.

مطالعات نشان مي‌دهد هر چه شيرخواران مدت زمان طولاني‌تري با شير مادر تغذيه شوند احتمال ابتلا به چاقي در سن بلوغ در آن‌ها كمتر مي‌شود.

همچنين محققان دريافته‌اند كه شيرخواران تغذيه شده با شير مادر وقتي به سن 3 تا 5 سالگي مي‌رسند لاغرتر از كودكان تغذيه شده با شير مصنوعي هستند.

مطالعات نشان مي‌دهد در كودكاني كه در شش ماه اول زندگي به طور عمده با شير مادر تغذيه مي‌شوند احتمال ابتلا به چاقي در سن 14 سال 22 درصد كمتر است و هر چه استفاده از شير مادر بيشتر باشد احتمال چاق شدن كمتر مي‌شود. به عنوان مثال افرادي كه حداقل 7 ماه از شير مادر تغذيه شده‌اند احتمال ابتلا به چاقي در آنها 20 درصد كمتر از افرادي است كه سه ماه از شير مادر استفاده كرده‌اند.

هنوز اين نكته مبهم است كه چرا تغذيه با شير مادر ممكن است احتمال ابتلا به چاقي را در بچه‌ها در سنين بالا كاهش دهد. يك احتمال آن است كه شير مادر و شير مصنوعي بر متابوليسم شيرخواران اثرات متفاوتي دارند و شير مادر تاثيرات مثبت‌تري بر ذخيره چربي دارد.

برخي محققان بر اين باورند كه كودكان تغذيه شده با شير مادر، خود تنظيمي مصرف غذا را بهتر از شيرخواراني كه با شير مصنوعي تغذيه شده‌اند ياد مي‌گيرند چرا كه آنها زماني كه سير هستند بهتر مي‌توانند خودشان را نسبت به خوردن، كنترل كنند. برعكس، والديني كه از شيرهاي جايگزين استفاده مي‌كنند ممكن است هنوز بطري شير كودك تمام نشده به فكر بطري شير بعدي باشند و تلاش كنند كه او را به نوشيدن بيشتر ترغيب كنند. به اين ترتيب ناآگاهانه شيرخوار را تشويق مي‌كنند تا نشانه گرسنگي خود را بروز ندهد و اين امر ممكن است سبب ايجاد مشكلات وزني در آينده شود.

برخي نيز معتقدند كه تغذيه با شير مادر ممكن است حداقل نوعي حفاظت در مقابل چاقي در آينده را فراهم كند. چاقي نيازمند راه حل‌هاي ضروري است.

در مجموع كارشناسان معتقدند كه شير مادر بهترين غذاي شناخته شده براي كودكان است و در حقيقت يك استراتژي كم هزينه و قابل دسترس است.

انتهاي پيام

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها