0

وضعيت اعتبار دانشگاههاي مالزي

 
peyman84
peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم

وضعيت اعتبار دانشگاههاي مالزي
دوشنبه 20 تیر 1390  6:52 AM

مديرکل امور دانش آموختگان وزارت علوم با يادآوري اينکه سال گذشته طي بازنگري در فهرست دانشگاههاي معتبر مالزي 10 دانشگاه اين کشور از فهرست معتبرها خارج شدند يادآور شد بازنگري مجدد در فهرست معتبرها و حذف برخي دانشگاهها مطرح است.

به گزارش خبرنگار مهر، بازنگري فهرست دانشگاههاي معتبر مالزي از سوي محمود ملاباشي معاون دانشجويي وزير علوم، تحقيقات و فناوري در اردوي تابستانه اي که با حضور جمعي از دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل در خارج کشور برگزار شد مورد طرح قرار گرفت.

محمدحسين مجلس آرا مديرکل امور دانش آموختگان وزارت علوم در پي اظهارات معاون دانشجويي وزير علوم مبني بر اينکه در آينده اي نزديک فقط يک دانشگاه کشور مالزي از نظر وزارت علوم جمهوري اسلامي ايران معتبر شناخته مي شود با خبرنگار مهر گفتگو کرد و گفت: وزارت علوم مرتب فهرست دانشگاههاي معتبر کشورهاي مختلف را بازنگري مي کند و دانشگاههايي که با استانداردها و شاخص هايمان همخواني دارند را معتبر اعلام مي کنيم.

مديرکل امور دانش آموختگان وزارت علوم افزود: صحبت بازنگري مجدد فهرست دانشگاههاي معتبر مالزي در وزارت علوم مطرح است اما هنوز تصميم قطعي گرفته نشده است. البته ابزارهاي بازنگري در فهرست دانشگاههاي معتبر خارجي را داريم.

وي اضافه کرد: سال گذشته 10 دانشگاه مالزي را از فهرست دانشگاههاي معتبر اين کشور خارج کرديم.

به گزارش مهر، 17 دانشگاه مالزي در حال حاضر از نظر وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ايران معتبر هستند که بنا بر اظهارات محمود ملاباشي - معاون دانشجويي وزير علوم در آينده اي نزديک از تعداد آنها کاسته خواهد شد.

معاون دانشجويي وزير علوم از اراده‌اي جديد براي تغيير فهرست دانشگاه‌هاي مورد ارزشيابي کشور مالزي خبر داد و گفت: "تا يک ماه ديگر تعداد دانشگاه‌هاي معتبر مالزي به يک دانشگاه تقليل پيدا مي‌کند."

محمود ملاباشي در جمع دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل در خارج از کشور که در مجتمع آموزشي فرهنگي آدينه گرد هم آمده بودند، گفت: "مالزي در بين دانشگاه‌هاي ايران فقط دانشگاه تهران را قبول دارد."

معاون دانشجويي وزير علوم خطاب به دانشجويان گفت: "کدام حيثيت شما اجازه مي‌دهد که هر کالجي در دنيا باز مي‌شود، بنده هم بگويم بله و آن را معتبر بدانيم."

محمود ملاباشي در اظهاراتي صريح افزود: "تا يک ماه ديگر در را به روي مالزي مي‌بنديم. يعني مي‌گوييم اگر فقط يک دانشگاه ايران را قبول داري، ما هم فقط يک دانشگاهت را قبول داريم."

وي خاطرنشان کرد: "دانشگاه صنعتي شريف را دنيا قبول دارد اما مالزي اين دانشگاه را قبول ندارد. چه دليل دارد ما دانشگاه‌هاي مالزي را قبول داشته باشيم."

فهرست دانشگاههاي مالزي که در حال حاضر از نظر وزارت علوم ايران معتبر هستند

 

ردیف نام دانشگاه مقطع تحصیلی قابل ارزشیابی از نظر وزارت علوم ایران
1 University of Malaya در کلیه مقاطع
2 National University of Malaysia در کلیه مقاطع
3 University of Science Malaysia در کلیه مقاطع
4 University of Technology Malaysia صرفاً در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
5 University of Putra Malaysia صرفاً در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
6 University of Technology Mara صرفاً در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری (فقط در شعبه کولالامپور )
7 University of Malaysia Sarawak صرفاً در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های (Engineering, Resource science  and Technology, Economic and Business)
8 University of Malaysia Sabah صرفاً در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
9 Northen University of Malaysia صرفاً در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
10 International Islamic University of Malaysia صرفاً در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
11 شعبه دانشگاه ناتینگهام انگلستان در مالزی صرفاً در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
12 UPSI مقطع کارشناسی ارشد در کلیه رشته ها و مقطع دکتری صرفاً در رشته های Education و زبان انگلیسی
13 UTN مقطع کارشناسی ارشد و دکتری صرفاً در رشته های مهندسی
14 Universiti Teknologi Petronas مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در کلیه رشته ها و مقطع دکتری صرفاً در رشته های مهندسی شیمی، نفت و مکانیک
15 U.C.T.I صرفاً مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی نرم افزار
16 MSU صرفاً مقطع کارشناسی ارشد در رشته مدیریت
17 Universiti Tun Abdul Razak صرفاً مقطع کارشناسی ارشد در رشته مدیریت و آموزش (Education)

به گزارش مهر، يک عضو کميسيون آموزش مجلس در اظهاراتي اقدام وزارت علوم براي ارزيابي مجدد فهرست دانشگاههاي مالزي را مفيد به حال داوطلبان تحصيل در مالزي دانست و گفت: خواسته عمومي است که وزارت علوم به طور مستمر دانشگاههاي خارجي را ارزيابي کند.

حجت الاسلام عليرضا سليمي در گفتگو با مهر در اين باره افزود: خيلي از افرادي که براي تحصيل در مقطع دکتري به مالزي مي روند نتوانسته اند در داخل کشور در مقطع دکتري قبول شوند بنابراين در آنجا فقط با پرداخت پول دارند دکتري مي گيرند.

به گزارش مهر، بر طبق اعلام رايزني علمي جمهوري اسلامي ايران در مالزي در حال حاضر 13 هزار دانشجوي ايراني در مالزي شاغل به تحصيل هستند.

نور

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها