0

فريب تبليغات ماهواره اي را نخوريد

 
ahmadfeiz
ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران

فريب تبليغات ماهواره اي را نخوريد
دوشنبه 20 تیر 1390  1:34 AM

افزايش طول قد دغدغه افراد زيادي است و هر روز بر شمار موسسات و شركت هايي كه ادعا مي كنند با ابزار جديدي مي توانند بر طول قد افراد بيفزايند افزوده مي شود.
دكتر حسين دلشاد قائم مقام مركز تحقيقات غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با اشاره به اين كه در تعيين طول قد دو عامل ژنتيك و بيماري بيشترين اثر را دارند، اظهار مي دارد: ژنتيك افراد توسط مادر و پدر تعيين مي شود و معمولا قد فرزندان بايد از ميانگين قد پدر و مادر خود بيشتر باشد در غير اين صورت مي توان با مداخلاتي تا قبل از بلوغ، تغييراتي در طول افراد مستعد ايجاد كرد.
در بين هورمون ها، هورمون هاي رشد مهم ترين نقش را برعهده دارند و هورمون رشد در افزايش ساير سلول ها بسيار موثر بوده و با بالا رفتن سن بتدريج از ميزان ترشح پايه آن كاسته مي شود.
معمولا اوج رشد قدي در حوالي بلوغ رخ مي دهد و در صورت بروز بلوغ زودرس، فرد قد كوتاه تري خواهد داشت. افراد معمولا بين سنين 16 تا 18 سالگي افزايش قد دارند كه كم كم بعد از سن 18 سالگي، ديگر افزايش قدي روي نمي دهد مگر اين كه بلوغ آنها ديرتر شروع شده باشد و امكان دارد كه تا 20 سالگي ادامه داشته باشد.
افراد نبايد فريب تبليغات ماهواره اي را بخورند زيرا حداكثر تا سن 20 سالگي صفحات رشد استخوان بسته شده و هيچ دارويي حتي هورمون رشد نيز تاثيري بر افزايش قد آنها ندارد.
به گفته وي جراحي افزايش قد بر روي استخوان هاي بلند فرد انجام مي شود كه اين عمل علاوه بر اين كه بسيار پرهزينه و پيچيده است تاثير زيادي در افزايش قد ندارد.
تغذيه و ورزش از مهم ترين فاكتورهاي محيطي در تعيين رشد نهايي افراد است. سوءتغذيه يا تغذيه ناكافي و نادرست به خصوص در دوران كودكي همان طور كه از وزن مي كاهد، مي تواند عاملي براي توقف رشد باشد همچنين استفاده مرتب از مواد غذايي كه پروتئين و كلسيم بيشتري دارند مثل لبنيات، گوشت و تخم مرغ در افزايش قد تاثير مثبتي دارد.
بهترين شيوه درماني براي كوتاهي قد پيشگيري از آن است. كودكي سن بسيار حساسي است و اغلب رشد فرد در اين سنين بيشترين سرعت را دارد بنابراين در صورتي كه كودك از فعاليت و تغذيه مناسب برخوردار باشد به حداكثر توان رشدي خود دست مي يابد همچنين بيشترين شانس براي افزايش طول قد افراد تا قبل از بسته شدن صفحات رشد وجود دارد و پس از آن سخت تر مي توان كاري كرد.

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها