0

مدارس فوتبال، سکوي پرتاب يا دره سقوط؟

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

مدارس فوتبال، سکوي پرتاب يا دره سقوط؟
دوشنبه 20 تیر 1390  12:30 AM

جام جم آنلاين: فصل تابستان كه از راه مي‌رسد بسياري از نوجوانان و جوانان در روياي فوتباليست شدن غرق مي‌شوند. با تعطيلي مدارس، اوقات فراغت آنها بيشتر مي‌شود و همين بهانه‌اي است تا فوتبال را جدي‌تر از فصول ديگر دنبال كنند.

شايد در گذشته يك توپ پلاستيكي و 2 دروازه كوچك در كوچه و زمين‌هاي خاكي محله جوابگوي نياز بچه‌ها بود، اما در چند سال اخير مدارس فوتبال و تبليغات آنها براي آموزش و معرفي بازيكن به تيم‌هاي بزرگ كشور، خانواده‌ها را وسوسه كرده تا به اميد فوتباليست ‌شدن فرزندان‌شان، آنها را در اين مدارس ثبت‌نام كرده و هزينه‌هاي زيادي را متقبل شوند. در اين بين بعضي افراد سودجو از اين علاقه خانواده‌ها سوءاستفاده كرده و با راه‌اندازي مدارس فوتبال غيرمجاز، هدفي جز رسيدن به پول هاي بادآورده را دنبال نكرده‌اند.

در همين تهران و به گفته مسوولان تنها 10 مدرسه فوتبال به صورت قانوني فعاليت مي‌كنند و بيش از 700مدرسه به‌صورت غيرقانوني و تنها با دادن قول و قرارهاي فريبنده و به منظور دستيابي به اهداف مادي صرف نه اهداف توسعه‌اي فوتبال فعالند.

ناصر فرياد شيران مربي سازنده تهراني و كسي كه سابقه كار چندساله در مدرسه فوتبال ورزشگاه شهيد حيدرنيا را داراست در اين زمينه با اعلام اين‌كه مدارس فوتبال استانداردي وجود ندارد به «جام جم» مي‌گويد: چند سالي است به خانواده‌ها اعلام خطر می‌کنیم که در دام مدارس فوتبال غیرقانونی و غیراستاندارد گرفتار نشوند ولی آنان هیچ توجهی به این اخطارها ندارند و فقط به خاطر این که در فصل تابستان اوقات فراغت کودکانشان را پر کنند رو به مدارس فوتبال مي‌آورند، بدون آن كه اصولا بخواهند تحقيقي مقدماتي از سابقه و عملكرد چنين مدارسي انجام داده باشند.

وي با تاكيد بر اين‌كه خانواده‌ها بايد مراقب یک عده از افراد سودجوي حاضر در مدارس فوتبال باشند، اضافه مي‌كند : اگر نگاهي به تبلیغات مدارس فوتبال در روزنامه‌هاي ورزشي بیندازید، خواهيد ديد كه تمام این مراکز با سوءاستفاده از نام قهرمانان و پیشکسوتان فوتبال، تنها قصد سرکیسه کردن مردم را دارند . در حقيقت چنين مدارس فوتبالي تنها از نام بزرگان و ستاره‌ها استفاده تبليغاتي به‌عمل آورده و به دنبال اين هستند كه از اين راه به پول‌هاي بادآورده برسند و آنان حضور فیزیکی و آموزشی در كلاس‌ها ندارند.

شهريه‌هاي هنگفت و وعده‌هاي پوچ

سال گذشته مبلغ قانوني ثبت‌نام بازيكنان فوتبال در اين مدارس ماهانه 20 هزار تومان تعيين شده بود. يعني هزينه‌اي معادل 60 هزار تومان براي فصل تابستان. اين مبلغ طبق اعلام آكادمي ملي فوتبال به هيات‌هاي فوتبال استان‌ها براي تابستان امسال تا 10 هزار تومان براي هر ماه قابل افزايش است. حتما شما هم با آگهي‌هاي رنگارنگ مدارس فوتبال با وعده‌هاي آنچناني كه اين روزها در صفحات مختلف روزنامه‌هاي ورزشي به چشم مي‌خورد رو‌به‌رو شده‌ايد. با چند تماس تلفني با اين گونه مدارس براحتي مي‌توان از اختلاف زياد مبالغ ثبت‌نام با مبلغ قانوني آن مطلع شد. البته مديران اين مدارس دليل اين اختلاف مبلغ را اردوهاي احتمالي، البسه و انجام تست‌هاي مختلف بازيكنان عنوان مي‌كنند.

خانمي كه منتظر پسر خود در جلوي يكي از اين مدارس فوتبال است، در اين باره مي‌گويد: خانواده‌ها مي‌دانند كه وعده‌هاي روي برگه تبليغاتي اين مدارس واقعيت ندارد اما به‌دليل پرداختن فرزندانشان به ورزش و در جهت تحقق حتي يك درصد از وعده‌هاي داده شده، حاضرند پول گزاف شهريه را بپردازند. وي مبلغي را كه براي سه ماهه تابستان براي شهريه فرزندش پرداخته ، 300 هزار تومان عنوان مي‌كند تا مشخص شود كه هيچگونه پايبندي مدارس فوتبال به شهريه‌هاي در نظر گرفته شده وجود ندارد.

كساني كه در تابستان گذشته تجربه اين مدارس را داشته‌اند ديگر به خواسته فرزندان خود تن نمي‌دهند. اما اگر از افرادي كه در اين مدارس ثبت‌نام كرده‌اند پرسيده شود كه به چه دليل اين مدارس را انتخاب كرده‌اند، بدون لحظه‌اي فكر پاسخ مي‌دهند كه «فوتباليست شدن يعني پولدار شدن». آرمان 12ساله كه 2 سال است به اين كلاس‌‌ها مي‌آيد، مي‌گويد: دوست دارم روزي مثل فوتباليست‌هاي مطرح كشور شوم كه هم معروفند و هم پولدار. دلم مي‌خواهد در ليگ كشورهاي اروپايي بازي كنم. ناصر فرياد شيران در اين زمينه با اشاره به وعده انتقال استعدادها به خارج و گرفتن مبالغ هنگفت از خانواده‌ها، خواستار نظارت بيشتر مسوولان فدراسيون و هيات فوتبال تهران بر عملكرد اينگونه مدارس مي‌شود و مي‌گويد: پارسال در یک برنامه رادیویی آقای زارعی دبیر طرح آسیا ویژن اعلام كرد در سطح استان تهران فقط 10 مدرسه فوتبال قانونی فعالیت دارند و بیش از 700 مدرسه فوتبال غیر قانونی و بدون مجوز وجود دارد. موضوع اين است كه با توجه به تعداد کم پرسنل هیات فوتبال و فدراسیون و با توجه به مسابقات بسیار زیادی که فقط زیرنظر هیات فوتبال تهران برگزار می‌شود، چه انتظاری وجود دارد که مسوولان وقت داشته باشند و بر كار همين 10 مدرسه قانوني نظارت کنند؟ 700 مدرسه غيرقانوني که جای خود دارد.

فرصتي كه تهديد شد

در تمام كشورهاي دنيا كه در فوتبال صاحب سبك هستند، مدارس فوتبال نقش بسزايي در پرورش استعدادها و معرفي ستارگان آتي دنياي فوتبال ايفا مي‌كنند. امروز باشگاه‌هاي بزرگي چون بارسلونا، آژاكس، بايرن مونيخ، منچستر يونايتد و ... مدارس فوتبال فعالي دارند كه براي يك لحظه نيز از كار سازندگي غافل نيستند. همين ليونل مسي كه امروز جهان فوتبال را مسخ هنرنمايي خود كرده در مدرسه فوتبال بارسلونا يكي يكي مدارج ترقي را پشت سر گذاشت تا همراه بازيكناني چون ژاوي و اينيستا كه آنان نيز پرورش يافتگان مدرسه بارسا هستند، امروز از بارسلونا ابرقدرتي در جهان فوتبال بسازند . اما در مدارس فوتبال ما چنين رويه‌اي حاكم نيست و طبق آنچه نيز بدان پرداخته شد، بيش از آن كه در اين مدارس اصل فوتبال مورد توجه باشد، اميال و اهداف اقتصادي مورد توجه است تا سودجويان و دلالان در اين عرصه بي دغدغه جولان داده و اين فرصت را به تهديدي براي فوتبال كشور تبديل كرده و اجازه ندهند استعداد‌هاي خوب فوتبال ما بنا بر جوهره وجودي‌شان به بزرگي در دنياي پرهياهوي اين رشته برسند.

نكته: سال گذشته مبلغ قانوني ثبت‌نام بازيكنان فوتبال در اين مدارس ماهانه 20 هزار تومان تعيين شده بود و امسال 30 هزارتومان. يعني هزينه‌اي معادل 90 هزارتومان براي فصل تابستان

در حقيقت بزرگي در اين رشته نيز تابع برخورداري از مكنت مالي است و جالب آن كه در اين مدارس بيش از آن كه به‌دنبال كشف استعدادها باشند، به دنبال شناسايي خانواده‌هاي متمولي هستند كه دستشان براي دادن پول نمي‌لرزد.

فريادشيران در اين زمينه مي‌گويد: در اکثر مدارس فوتبال کسانی که استعداد دارند ولی وضع مالی خوبی ندارند می‌سوزند و کسانی که وضع مالی خوبی دارند ولی هیچ بویی از فوتبال نبرده‌اند به درجات بالا می‌رسند. در یک سری از این مدارس و تیم‌ها با توجه به شغل اولیای بازیکنان شهریه دریافت می‌شود. یعنی هر کسی که اولیای پولدارتری دارد، شهریه بیشتری پرداخت و پیشرفت ظاهری بیشتری می‌کند. دلال‌ها هم که برای خود برو و بيايي دارند، اینها با توجه به وسع مالی بازیکن از آنها و خانواده‌هایشان اخاذی‌های کلانی می‌کنند. در تیم‌های پایه و خیلی از تیم‌های لیگ برتری 15 ـ 14 نفر قراردادهای مالی با باشگاه امضا می‌کنند و باقی اعضای تیم با پرداخت مبالغ هنگفت فقط به عضویت تیم مربوط مفتخر می‌شوند و هیچ شانسی برای بازی کردن ندارند.

فوتبال ايران بهشت دلال‌هاست

مازيار ناظمي مجري و كارشناس ورزش صداوسيما هفته‌پيش در وبلاگ شخصي‌اش در زمينه فعاليت اين باندها چنين نوشت: چند وقت پیش مطلبی از سوءاستفاده مالی یکی از مربیان فوتبال در تیم‌های پایه نوشتم، کلی هم رفتیم و آمدیم که از فعالیت این آقا جلوگیری شود ! .... جلوگیری که نشد هیچ، تازه امروز همان دوستمان که برای رفتن فرزندش به تیم پایه فلان باشگاه نامی پارسال 4میلیون به این مربی داده بود! به‌من می گفت : امسال ایشون نرخ را برده‌اند بالاتر و در فاصله ۴۸‌ ساعت مانده به پایان نقل و انتقالات یک دفعه به ما گفته برای ماندن در تیم بایستی دو برابر پول بدهید! این همکار ما ادامه داد راهی هم نداریم چون نه تیمی این بازیکن را در فاصله دو روز مانده می‌خواهد و نه می‌توانیم از سرمایه‌گذاری‌مان دست بکشیم! تازه این بازیکن سال گذشته چند بار بازیکن هفته شده و فوتبال هم بلده و ... حالا می فهمید چرا به المپیک نمی‌رویم؟ به نظرم خانه فوتبال ایران از پای‌بست ویران است.

لزوم مبارزه با متخلفان

بي‌ترديد مبارزه و ریشه‌کن کردن این شبکه مخوف حداقل در حوزه مدارس فوتبال می‌تواند آینده فوتبال و استعدادهای ما را هر چه بیشتر درخشان سازد.

بخشی، مسوول مدرسه فوتبال شهر سالم، علت حضور این افراد را در مدارس فوتبال وجود مدارس غیر قانونی و فاقد مجوزهای لازم می‌داند و مي‌گويد : افرادی که مدیریت این مراکز را دارند اکثرا از افراد شناخته شده جامعه فوتبال هستد که با سوءاستفاده از نام پیشکسوتان ، بزرگان و قهرمانان این رشته و با هماهنگی و همکاری دلالان و واسطه‌ها نقش فراوانی در پررنگ کردن حضور این افراد در این عرصه دارند.وي راه مبارزه با این معضل را حضور بیشتر و ملموس‌تر بازرسان سازمان تربیت بدنی، فدراسيون فوتبال و هیات‌هاي استاني در مدارس فوتبال و نظارت بیشتر این ارگان‌ها مي‌داند.

فاصله داشتن از استانداردها

در تمام دنیا مدارس فوتبال جنبه آموزشی و سازندگی دارند ولی در کشور ما اینگونه نیست. در آنجا تعداد اعضای استاندارد یک ساعت آموزشي 24 نفر است ولی در اینجا در هر نوبت 100 تا 200 نفر تمرین می‌کنند، ضمن آن‌كه ساعت تمرینی مدارس فوتبال در ایران بدترین ساعات تمرینی برای کودکان است. اصلا تا سن 14 سال فقط بحث آشنایی با توپ مطرح می‌شود در حالی که در مدارس فوتبال ایران به علت زیاد بودن اعضای تمرین به تنها چیزی که توجه نمی‌شود مسائل تاکتیکی و فنی است. در مدارس فوتبال ما فقط بحث مربی و تدارکات مطرح است و هیچ پزشکی در این مدارس فعالیت نمی کند که خود این موضوع دلیل محکمی برای غیراستاندارد بودن آنهاست.

چه بايد كرد؟

چه راهي را بايد مورد توجه قرار داد تا مدارس فوتبال در مسير درست خود قرار گيرند و هيچ استعدادي پشت ديوار سودجويي‌هاي عده‌اي دلال و به‌اصطلاح مربي قرار نگيرند؟

ناصر فرياد‌شيران در اين زمينه چنين پاسخ مي‌دهد: با توجه به این که باشگاه‌هاي استقلال، پرسپوليس، سايپا، پيكان، سپاهان، ذوب‌آهن و تقریبا تمام تیم‌های مطرح کشور ملزم به داشتن تیم‌های پایه هستند، لذا لزومی ندارد که مدارس فوتبال غیرقانونی فعالیت کنند. در حقيقت معتقدم باشگاه‌ها باید مدرسه فوتبال داشته باشند و با استانداردهای بین‌المللی و انجام تست‌هاي فنی و پزشکی عضو بپذیرند و پس از عضوگیری با اعضای خود قراردادهای 5 تا 10ساله امضا کنند. این حرکت هم باعث بازیکن‌سازی برای خودشان می‌شود و هم دست افراد سودجو و کلاهبردار را از این فوتبال و این رده مهم کوتاه می‌کند.

حجت‌اله اكبرآبادي - میلاد اعظمی / جام جم

 

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها