0

جهاد اقتصادی سبب از بین رفتن عقب ماندگی ها می شود

 
ararar
ararar
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 1369
محل سکونت : آذربایجان غربی

جهاد اقتصادی سبب از بین رفتن عقب ماندگی ها می شود
یک شنبه 1 خرداد 1390  11:18 PM

 

 

 

آنا: نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: جهاد اقتصادی سبب از بین رفتن عقب ماندگی ها می شود

به گزارش آنا، اولین همایش ملی جهاد اقتصادی، چالش ها وراهبردها ازسوی معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن با حضور دکترمحسن رضایی دبیرتشخیص مصلحت نظام، حجه السلام دکترمصباح مقدم عضوکمیسیون مجلس شورای اسلامی، دکترحیدری رئیس دانشگاه، استادان،کارکنان و دانشجویان در واحد رودهن برگزار شد .
حجه السلام مصباحی مقدم، نماینده مجلس شورای اسلامی در این همایش گفت: در ابتدا باید به تبیین بپردازیم ومفهوم جهاد اقتصادی نیازبه تبیین دارد تا ببینیم که چه کارهایی را می توانیم انجام دهیم.
وی با اشاره با اینکه سال قبلا از طرف مقام معظم رهبری به سال کار مضاعف وهمت مضاعف نامگذاری شده بود، اظهار داشت: درکشورما تحرکی ایجاد شده است که در پی آن تحول امسال نیز با توجه به کاربزرگی که درکشور انجام گرفته وآن هدفمندی یارانه ها است سال جهاد اقتصادی نام گذاری شده است .
مصباحی مقدم در ادامه افزود : هدفمندی یارانه ها درکشور سه یا چهارهدف را دنبال می کند 1-افزایش بهره وری انرژی درکشور2-مدیریت مصرف درکشوروسایر کالاها درکشور3-توزیع عادلانه یارانه ها بود .
وی گفت : البته مقصود ازهدفمند سازی حذف یارانه ها به طور کلی نبود بلکه جهت دادن به آنها بود که این مسئله به درستی برای ما نمود پیدا نکرده است .تجربه ای که ما درکشورمان درخصوص هدفمندی یارانه ها انجام دادیم در هیچ کشوری به این صورت انجام نگرفته بود وما اولین کشوری هستیم که همزمان 9کالا راآزاد سازی کردیک واین درصورتی بود که دربعضی کشورها حداکثر سه یا چهار کالا آزاد سازی شده بود.
حجه السلام مصباحی مقدم در ادامه افزود : این اصلاحات درکشور درشرایطی صورت گرفت که در داخل کشور یک بحران سیاسی ایجاد شده بود که به تبع آن بحران های اجتماعی نیز صورت گرفت وازطرف دیگر تحریم های سازمان ملل بود که به تعبیر خودشان می خواستند ایران رابه زانو دربیاورند. تحریم خیلی مهمی که وجود داشت تحریم انتقال دلار به ایران بود واین کار شرایط رابرای ما سخت می کرد .
وی ادامه داد: در شرایط سختی که تغییر خطرناک بود وپیشبینی این بود که تورم بالا می رود ودولت نمی تواند از عهده این شرایط سخت برآید و واکنش ها و بحران های اجتماعی پدید وکشور های غربی می خواستند از این وضعیت استفاده سیاسی بکند ولی به لطف خداوند ما در این مرحله توانستیم موفق باشیم واین کار به صورت مناسب اجرا شد .
مصباحی مقدم افزود : اولین تاثیری که هدفمندی یارانه ها می تواند داشته باشد این است که ساختار های تولیدی نوسازی می شوند .به دلیل اینکه که ساختارها فرسوده هستند باعث می شود تا انرژی به هدر رود و انجام این کار باعث صرفه جویی قابل ملاحظه ای دربخش صنعت می شود وامکان رقابت رادر بازارهای جهانی به دلیل استفاده از فناوری روز افزایش می دهد .
دکتر مصباحی مقدم افزود : دست یافتن به توسعه در هر کشوری نیاز به جهش دارد وما این جهش را با موفقیت داشته ایم و برای اینکه کشور پیشرفت کند ما باید از حداکثر توان خود استفاده بکنیم ودراین راه ما باید از نیروهای جوان موجود درکشور استفاده بکنیم وجوانان کشور باید دراین زمینه اول باید به خود باوری برسند و عشق به مملکت را درخود تقویت بکنند واین کار باعث می شود تا آنها عاشقانه کار کنند .
وی ادامه داد :تاثیری که جهاد اقتصادی می تواند داشته باشد باعث می شود تا عقب ماندگی ها به سرعت جبران شود وباعث پیشرفت می گردد.
عرصه های که می توانیم با تقویت آنها به موفقیت برسیم در عرصه نفت وگاز هست که با ساخت پالایشگاهای می توانیم خو د نفت خام راتبدیل به فراورده های نفتی بکنیم، می توانیم ظرفیت های علمی راافزایش دهیم ودانش موجود درکشور راتجاری بکنیم .عرصه دیگری که باید توجه شود درعرصه گردشگری است به دلیل وجود طبیعت مطلوب واماکن مذهبی که درکشورمان وجود دارد .عامل دیگر بخش کشاورزی است که ما باید به این بخش توجه ویژه داشته باشیم .
دکتر مصباحی مقدم درپایان از دکترحیدری رئیس واحد، وزیری، معاون پژوهشی به دلیل برگزاری به موقع این همایش تشکر وقدردانی کرد و اذعان داشت: این نشست ها به کارگاههایی تبدیل شود واز استادان ودانشجویان خواست اگر پیشنهادی وطرح یا مقاله ای در زمینه اقتصادی دارند به کمیسیون اقتصادی مجلس ارائه بکنندتا ازآنها استفاده شود
در ادامه همایش دکتر حیدری گفت: از امروز استادان ودانشجویان عزیز فرصت دارند که مباحث مربوط به جهاد اقتصادی ورهنمودهای خود رادر این زمینه به عنوان مقاله به صورت کلی یا عملی به پژوهشکده دانشگاه ارائه ویا به گروه اقتصاد واحد رودهن تحویل دهند تا در قسمت اجرای فاز دوم از نظرات سازنده همکاران ودانشجویان استفاده شود.
 

13:54:24 1390/03/01

 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها