0

داشتن نفخ علامت ورم معده است

 
A09195384934
A09195384934
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1390 
تعداد پست ها : 4056

داشتن نفخ علامت ورم معده است
شنبه 31 اردیبهشت 1390  6:59 PM

بیماری رفلاکس معده در جوامع مختلف در حال گسترش است که مصرف غذاهای فوری، کم تحرکی و چاقی از جمله عوامل ابتلا به آن است.

دکتر سید محمود اسحاق حسینی در گفتگو با ایسنا با تاکید بر ارتباط تنگاتنگ استرس با عوامل دیگر در ابتلا به بیماری های معده، درباره بیماری ورم معده توضیح داد: ورم معده با نفخ شکم همراه است و برای تشخیص آن آندوسکوپی و نمونه برداری از معده صورت می گیرد تا تغییرات التهابی این عضو بدن زیر میکروسکوپ بررسی شود.

این فوق تخصص گوارش با بیان این که بیماری موسوم به ورم معده در بیشتر موارد ناشی از تغییرات حرکتی معده است، اضافه کرد: بیشتر مبتلایان به این عارضه دچار نفخ می شوند و احساس دل پیچه، پر بودن شکم و سیری زودرس دارند که به آن سوء هاضمه گفته می شود.

این بیماری تقریبا در ۱۰ درصد از موارد بر اثر استقرار میکروب «هلیکوباکترپایلوری» در معده ایجاد می شود.

وی افزود: آنچه به عنوان ورم معده شناخته می شود، در واقع اختلال عملکردی معده است و در بیشتر موارد به درمان خاصی نیاز ندارد و با کنترل رژیم غذایی، زیاد استفاده نکردن از مواد نفاخ مانند نخود، لوبیا، عدس و غذاهای حجیم و ورزش مناسب بدون مصرف دارو بهبود می یابد.

این فوق تخصص گوارش گفت: خیس کردن حبوبات در آب باعث کاهش مواد نفاخ آن می شود، اما آنها را کاملا از بین نمی برد.

بنابراین مبتلایان به سوءهاضمه باید در رژیم غذایی خود از حبوبات کمتری استفاده کنند.

اسحاق حسینی در پاسخ به این پرسش که آیا سوزش سردل هنگام گرسنگی و خوردن مواد ترش و شور از علائم ورم معده است، تاکید کرد: این علائم، ارتباطی با بیماری ورم معده ندارد.

بیشتر افراد دارای این علائم، دچار اختلال تحتانی مری هستند که باعث برگشت غذا به دهان می شود. مشکلات این گونه افراد با مصرف بیشتر ترشی، ادویه، نوشابه و غذاهای چرب و خوابیدن پس از مصرف غذا تشدید می شود.

وی درباره تاثیر عادات غذایی بر ابتلا به ورم معده نیز گفت: عادات غذایی در این زمینه تاثیر به سزایی دارد؛ چرا که نوع رژیم غذایی، بد غذا خوردن، دیر خوردن و مصرف نوشابه همراه غذا می تواند برمیزان شدت این بیماری اثر بگذارد.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها