0

حدود ۵۰ هزار فارغ‌التحصل مامایی در کشور وجود دارد که ۳۰ هزار نفر آنها یا بیکار هستند

 
A09195384934
A09195384934
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1390 
تعداد پست ها : 4056

حدود ۵۰ هزار فارغ‌التحصل مامایی در کشور وجود دارد که ۳۰ هزار نفر آنها یا بیکار هستند
شنبه 31 اردیبهشت 1390  4:43 PM

رئیس انجمن مامایی ایران گفت: حدود ۵۰ هزار فارغ‌التحصل مامایی در کشور وجود دارد که ۳۰ هزار نفر آنها یا بیکار هستند یا در مشاغل غیر مرتبط کار می‌کنند.

ناهید خداکرمی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: بزرگترین چالشی که جامعه مامایی کشور با آن مواجه است پدیده مداخله در روند بارداری و زایمان در کشور است. این مداخلات آن قدر غیراستاندارد است که نه تنها حرفه مامایی بلکه سلامت زنان و نسل آینده را تحت‌الشعاع قرار داده است.

وی افزود: اگر میزان سزارین کشورمان بالاترین میزان در دنیاست و تولد انتخابی و ختم حاملگی به درخواست مادر یا تیم پزشکی به یک پدیده معمول درآمده است به خاطر این است که با وجود نیاز زنان کشور به خدمات مامابی شاهد ۳۰ هزار مامای بیکار در کشور هستیم.

خداکرمی تصریح کرد: حدود ۵۰ هزار فارغ‌التحصل مامایی در کشور وجود دارد که به طور تقریبی در تیم‌های سلامت و پزشک خانواده و مراکز بهداشتی و درمانی حدود ۲۰ هزار نفر آنها مشغول فعالیت هستند و ۳۰ هزار نفر باقیمانده یا در حرفه‌های مرتبط کار می‌کنند یا بیکار هستند.

وی اضافه کرد: با وجود اینکه نظام آموزشی کشور مطابق با نیازهای جامعه ماما تربیت کرده است اما سیستم درمان کشور قابلیت جذب این تعداد ماما را ندارد و الان می‌بینیم که بخش‌های زایشگاهی ما از کمبود ماما رنج می‌برند، بخش‌های پس از زایمان خالی از ماماست و مراکز بهداشتی و درمانی تعداد مورد نیاز ماما را در اختیار ندارد و بیشتر از مامای طرحی استفاده می‌کنند.

رئیس انجمن مامایی کشور گفت: یک مامایی که در مرکز بهداشت فعالیت می‌کند هم واکسن می‌زند، هم مراقبت دوران بارداری انجام می‌دهد، هم پایش رشد کودک می‌کند و هم خدمات تنظیم خانواده ارائه می‌دهد در حالی که هر کدام از این واحدها باید توسط یک ماما انجام شود و در حال حاضر در تیم پزشک خانواده نیز حجم کار ماما بالاست.

وی ادامه داد: از مشکلات دیگر این است که افزایش بی‌رویه سزارین موجب شده عوارض زایمان برای نوزادان افزایش یابد به طوری که میزان آسم و دیابت در کودکان سزارینی بیشتر است.

خداکرمی تصریح کرد: این در حالی است که اگر ماماها تقویت شوند میزان جراحی‌ها کمتر خواهد شد البته از علل دیگر افزایش بی‌رویه سزارین پروسه‌ای است که سازمانهای بیمه‌گر اتخاذ کرده‌اند.

وی گفت: در حال حاضر بیشترین مشکل ماماها با بیمه‌هاست که متاسفانه آنها به طور سنتی و غیر علمی دهنده خدمت را تحت پوشش قرار می‌دهند در حالی که طبق استاندار بیمه‌ای دنیا و قانون، این نوع خدمت است که بیمه می‌شود. لذا اگر مراقبت‌های زایمان و پس از زایمان را هم پزشک و هم ماما می‌تواند انجام دهد پس چرا بیمه‌ها،‌ آزمایش‌ها و خدمات پاراکلینیکی که توسط ماما می‌شود را قبول ندارند.

خداکرمی یادآور شد: بیمه‌ها هنوز در زمینه قرارداد با ماماها اقدام نکرده‌اند و آنها خدماتی را که وزارت بهداشت به عنوان قانون خدمات مامایی مصوب کرده است را هم تحت پوشش قرار نمی‌دهند.

وی افزود: وزارت بهداشت می‌تواند این موضوع را در شورای عالی سلامت مطرح کند که اگر این مشکل حل شود بسیاری از مشکلات ناخواسته سلامت زنان حل می‌شود.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها