0

دانشنامه ستاره شناسی ( ک )

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:دانشنامه ستاره شناسی ( ک )
شنبه 31 اردیبهشت 1390  2:44 PM

ابیراهی
کجنمایی، انحراف Aberration (2)
 تغییر شکل در تصویر به دست آمده از هر عدسی یا آیینه. تمام عدسیها، آینه ها، منشورها و به طور کلی تمام دستگاههای که از یک یا چند مورد از آنها استفاده می کنند ایده آل نبوده و دارای خطا یا ابیراهی می باشند.
ابیراهی به دو دسته تقسیم می شود   الف: ابیراهی رنگی   ب: ابیراهی تک رنگی
ابیراهی رنگی ناشی از رفتار متفاوت طول موجهای مختلف نور در سیستمهای نوری و ابیراهی تک رنگی ناشی از شکل فیزیکی عدسیها و آیینه ها و بدون در نظر داشتن طول موج های خاصی است.
ابیراهی شامل پنچ دست عمده می باشد 1- ابیراهی کروی 2- کما3- آستیگماتیسم 4- انحناء تصویر 5- واپیجش تصویر. این ابیراهی اولین بار توسط Ludwig Von seidel به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفتند و گهگاهی نیز ابیراهی سیدل نامیده می شوند.
تمام تلاش طراحان سیستمهای نوری کاهش یا از بین بردن این ابیراهی ها می باشد و چنین مسئله ای قیمت سیستمهای نوری با ابیراهیهای ناچیز یا در حد قابل قبول را بالا می برد.
 
در آدرس زیر اطلاعاتی درباره ابیراهی به زبان انگلیسی وجود دارد:
http://www.telescope-optics.net/aberration_function.htm
 
 
 

قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها