0

افزايش كارايي سوخت‌هاي زيستي با نانوذرات

 
ararar
ararar
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 1369
محل سکونت : آذربایجان غربی

افزايش كارايي سوخت‌هاي زيستي با نانوذرات
چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390  1:13 PM

نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
افزايش كارايي سوخت‌هاي زيستي با نانوذرات

خبرگزاري فارس: محققان روشي جديد ارائه كردند كه مي‌توان با آن كارايي سوخت‌هاي زيستي با نانوذرات را افزايش داد.


 

به گزارش خبرگزاري فارس، مطالعه‌اي كه اخيرا در مجله Journal of Renewable and Sustainable Energy منتشر شده است، نشان مي‌دهد كه افزودن نانوذرات آلومينا به سوخت زيستي مي‌تواند كارايي و احتراق آن را بهبود بخشيده و نشر گازهاي آن را كاهش دهد.

آناند، نويسنده اصلي اين مقاله و استاديار مهندسي مكانيك در مؤسسه ملي فناوري هند گفت: ايده اصلي اين است كه چون نانوذرات نسبت سطح به حجم بالايي دارند، در نتيجه از سطح فعال بيشتري برخوردار هستند. بدين ترتيب مي‌توانند به عنوان كاتاليزور شيميايي مؤثرتري عمل كرده و احتراق سوخت زيستي را افزايش دهند. حضور اين ذرات همچنين موجب بهبود اختلاط سوخت و هوا شده و احتراق كامل‌تري را در پي دارد.

در اين مطالعه آناند و همكارش صديق باشا ابتدا از يك همزن مكانيكي براي ايجاد يك امولسيون متشكل از ديزل زيستي jatropha (يك مشتق زيستي از دانه‌هاي خرد شده 'jatropha') ، آب و ماده فعال سطحي استفاده كردند. سپس نسبت‌هاي متفاوتي از نانوذرات آلومينا را به آن اضافه كردند. سوخت حاوي نانوذرات آلومينا علاوه بر داشتن كارايي بالاتر نسبت به سوخت‌هاي زيستي معمولي، مقادير كمتري از گازهاي اكسيد نيتروژن و مونوكسيد كربن توليد كرده و دود كمتري ايجاد مي‌كند.

اين محققان در حال حاضر انواع ديگري از نانوذرات همچون نانولوله‌هاي كربني توخالي را بررسي كرده و اثر نانوافزودني را روي روانكاري موتور و سيستم خنك‌كننده مطالعه مي‌كنند.

آناند مي‌گويد يكي از موانع اصلي در زمينه به‌كارگيري اين نوع از فناوري نانو هزينه بالاي توليد نانوذرات است. او هشدار مي‌دهد كه نانوذرات بايد به شكلي عاقلانه مورد استفاده قرار بگيرند، زيرا امكان وارد شدن آن‌ها به بدن انسان وجود دارد.
انتهاي پيام/ع

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها