0

مصلحت مصر ايجاب مي‌كند كه روابط جديدي را با ايران آغاز كند

 
labeik_ya_khameneei
labeik_ya_khameneei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1819
محل سکونت : آذربایجان غربی

مصلحت مصر ايجاب مي‌كند كه روابط جديدي را با ايران آغاز كند
جمعه 19 فروردین 1390  4:05 PM

نسخه چاپي ارسال به دوستان
يك كارشناس برجسته جهان عرب:

خبرگزاري فارس: يك كارشناس برجسته جهان عرب معتقد است كه مصلحت مصر ايجاب مي‌كند تا روابط جديدي را با ايران آغاز كند و بايد به دنبال منافع مردم خود و ايجاد رابطه با ايران باشد.


 

به گزارش خبرگزاري فارس، «محمد السعيد ادريس» كارشناس امور ايران معتقد است كه مصلحت مصر ايجاب مي‌كند كه روابط جديدي را با ايران آغاز كند، زيرا مصر چيزي از تركيه كه با ايران رابطه خوبي دارد و به اتفاق ايران به بازيگران اصلي منطقه تبديل شده‌اند، كم ندارد.
وي در ادامه مي‌افزايد: تركيه اكنون با ايران رابطه خوبي دارد و نقش يك ميانجي را در مسائل مربوط به سوريه و اسرائيل و حتي نقش يك واسطه را بين انقلابيون ليبيايي و قدافي ايفا مي‌كند، درحالي كه مصر در اين بين تنها يك ناظر است.
اين كارشناس سپس با ابراز خوشبيني نسبت به انتصاب نبيل العربي به عنوان وزير خارجه مصر، بر ضرورت زدودن هراس از فشار آمريكا و اسرائيل در مسئله رابطه با ايران تأكيد مي‌كند.

اين كارشناس برجسته عرب با اشاره به عدم تمايل اسرائيل و آمريكا به از سرگيري رابطه مصر با ايران خاطرنشان مي‌كند: كار مصر تاكنون فقط اين بوده كه موضعي خنثي يا در جهت منافع آمريكا در قبال تحولات يا جنگ‌هاي منطقه اتخاد كند و اين موضع ذليلانه كه به بهانه مصون داشتن مصر از تبعات منفي اين تحولات دامنگير ما شده بود، در نهايت مصر را به يك هم‌پيمان اسرائيل تبديل كرد.

ادريس در ادامه با اشاره تلويحي به ناخرسندي عربستان و امارات از عادي سازي‌ رابطه با ايران به اين مسأله اشاره مي‌كند كه كشوري چون امارات هم اكنون شريك استراتژيك ايران در منطقه است و عربستان هم از حاميان مالي نظام سابق و خواهان بقاي استبداد آن بود، بنابراين مصر بايد به دنبال منافع مردم خود و ايجاد رابطه با ايران باشد.

وي در پايان مي‌افزايد: مصر پيش‌تر با وجود از سر گذراندن سه جنگ داراي اقتصادي قدرتمند و توليدي بود، اما نظام قبلي كه به بهانه مصون نگه داشتن مصر از هر جنگي تن به رويكردي منفعلانه داده بود، اگرچه چنين جنگ‌هايي را تجربه نكرد اما در نهايت چيزي جز غارت ثروت ملي و فقر شديد مردم را به ارث نگذاشت.
انتهاي پيام/ش

حسین  منی و انا من حسین

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها