0

نانوکامپوزيت‌ هواپيما .

 
shahdan
shahdan
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 1485
محل سکونت : تهران

نانوکامپوزيت‌ هواپيما .
چهارشنبه 14 بهمن 1388  2:36 PM

  سلام
 

پژوهشگران ايراني با همکاري محققان آلماني، موفق به ساخت نانوکامپوزيت‌هاي زمينه آلومينيم بسيار محکمي براي ساخت قطعات هواپيما و خودروهاي مسابقه‌يي شدند .


دکتر زهره صادقيان از مجريان طرح گفت: "با همكاري دكتر محمدحسين عنايتي و پروفسور بايس از دانشگاه RWTH آخن آلمان، توانستيم قطعات بالک کامپوزيت‌هاي‌ Al-TiB2 نانوساختار را به صورت درجا و با کمک چند فرايند متوالي شامل آلياژسازي مکانيکي، سينتر پلاسمايي جرقه‌يي و اکستروژن گرم توليد و ساختار ميکروسکوپي، پايداري حرارتي و خواص مکانيکي آن را مورد ارزيابي قرار دهيم . "

TiB2 به‌دليل دارا بودن خواصي مانند چگالي پايين، سختي زياد، نقطه ذوب بالا و مقاومت به سايش در توليد نانوکامپوزيت‌ ذره‌اي زمينه آلومينيم به‌كار گرفته شده است. فرايند سينتر پلاسمايي جرقه‌يي نيز به اين دليل استفاده شده که با استفاده از آن مي‌توان در مدت زمان کم، قطعه‌اي متراکم با چگالي نسبتا بالا و با ساختار نانومتري به دست آورد .

با استفاده از روش ارايه شده مي‌توان ترکيب شيميايي محصول حاصل را کنترل نموده و از تشکيل فازهاي ناخواسته جلوگيري کرد. به علاوه قطعات به دست آمده در دماي محيط و دماي بالا، استحکام بالاتري نسبت به نتايج ارايه شده در پژوهش‌هاي پيشين دارد و مي‌تواند در ساخت قطعات هوا-فضا و خودروهاي مسابقه‌يي استفاده شود .

جزئيات اين پژوهش در مجله Journal of Materials Science ) جلد 44، صفحات 2572-2566، سال2009) منتشر شده است .

سلامت باشید
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها