0

حافظه کودکان را تقویت کنیم

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

حافظه کودکان را تقویت کنیم
شنبه 21 اسفند 1389  3:52 PM

 

 
 
 
 

حافظه کودکان را تقویت کنیم

یادداشت برداری از فعالیت های روزانه را به فرزندتان بیاموزید. به فرزندتان آموزش دهید آنچه به نظرش مهم می‌رسد را در دفتر یادداشت مخصوصی بنویسد

آنچه كه بسیاری از ما بدان نمی اندیشیم این است كه حافظه نیز مانند ماهیچه و عضلات نیازمند ورزش و تحرك است.
همان طور كه شما برای ورزش و سلامت جسم خود به كلاسهای مختلف می روید برای بهبود وضعیت حافظه نیز ملزم به انجام تمرینات خاصی هستید در غیراین صورت حافظه تان به تدریج رو به تحلیل می رود. در ذیل به برخی از راهكارهای بهبود حافظه اشاره می‌کنیم.

1- یادداشت برداری از فعالیت های روزانه را به فرزندتان بیاموزید. به فرزندتان آموزش دهید آنچه به نظرش مهم می‌رسد را در دفتر یادداشت مخصوصی بنویسد. نوشتن، جزئیات ذهن را به سمت نكات مهم جذب و آن ها را به خاطر می سپارد . عمل نوشتن چندین برابر گوش دادن می‌تواند در فعال سازی ذهن نقش داشته باشد (فرزند شما می توانند آنچه كه نوشته است را با صدای بلند بخواند. این روش، علاوه بر ذهن، حس شنوایی را نیز تحریك میكند.) به فرزندتان بیاموزید ، متن و یا نوشته هایش را آرام آرام بخواند، زیرا در این صورت ذهن فرصت جذب و دریافت اطلاعات راخواهد داشت.

2- درخلال بهبود حافظه به‌وسیله خواندن متون مختلف درك مطلب نیز بالا می‌رود.

3- به فرزندتان یادآوری كنید آنچه می آموزد را یادداشت  و نکته برداری كند.

4- ساعت مطالعه او را افزایش دهید.

5- برای فرزندتان چرخه یادگیری و به حافظه سپردن را توضیح دهید:
به اوبگویید 5 دقیقه بعد از خواندن مطلبی كه باید به حافظه سپرده شود،آن  را طی 1 یا 2 دقیقه مرور كند.
- یك ساعت بعد دوباره نكته های اصلی را در چند دقیقه دوره نماید .
- 3 ساعت بعد مرور سوم انجام شود.
- شش ساعت بعد دوباره تكرار شود.
- شب هنگام قبل از رفتن به خواب نیز  دوره كند.
- اكنون برای مطمئن شدن از به حافظه سپرده شدن، سه روز پیوسته مطلب را در چند دقیقه تكرار نماید.
با طی این مسیر مطلب مورد نظر  علاوه بر حافظه کوتاه مدت، در حافظه بلند مدت نیز ثبت خواهد شد و به احتمال زیاد به فراموشی سپرده نمی‌شود. این روند یك روش اعجاب انگیز برای بهبود حافظه است.
آنچه كه باید موردتوجه قرار گیرد آن است كه تأثیر روش‌های بهبودحافظه در افراد متفاوت است و این موضوع نباید باعث نگرانی شما شود و به جای آن سعی کنید در پی یافتن راه های متفاوت و تأثیرگذار بهبود حافظه بر روی فرزندتان باشید.

6- حفظ كردن شعر یا متن‌های ادبی كمك زیادی به بهبود حافظه می‌كند.

7- خواندن كتابهای داستانی و پلیسی كه ذهن را درگیر حل معما كند.

8- اگر فرزندتان راست دست است از او بخواهید به عنوان تفریح و سرگرمی برخی كارهایش را با دست چپ انجام دهد و یا بالعكس (مثلاً با دست چپ مسواك بزند، موهایش را شانه كند و ...)

9- یادگیری زبان یا فعالیتهای هنری جدید را به او پیشنهاد دهید.

10- به او بگویید لطیفه ها و یا داستانهای خنده دار را به حافظه اش بسپارد(به طور طبیعی انسان‌ها مطالب جالب و خنده دار را بسیار راحت تر به ذهن می سپارد)

11- از طریق سرنیام مطالب را به حافظه اش بسپارد.( سرنیام تكنیكی است كه با گذاشتن اول اسامی در كنار هم به یك كلمه بامعنی و یا حتی بی معنی می رسیم كه كار حفظ كردن را ساده می كند. مثلا برای حفظ این پنج شهر " بابل، شیراز، تبریز، بوشهر، آمل " می توانید با کنار هم گذاشتن اول این اسامی،  آنها را راحت تر به خاطر بسپارید.مانند: شبتاب)

12- كارتهای حافظه، بازیهای مختلف تقویت حافظه را از بازار خریداری كنید و همراه با  فرزندتان به انجام آنها بپردازید.
 
قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها