0

خطیبی: نیازی به افزایش تولید اوپک نیست

 
ghasemkalak
ghasemkalak
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 19668
محل سکونت : خراسان رضوي

خطیبی: نیازی به افزایش تولید اوپک نیست
سه شنبه 17 اسفند 1389  6:04 PM

باوجود نگرانی ها در باره اختلال عرضه نفت لیبی
خطیبی: نیازی به افزایش تولید اوپک نیست

شانا _ گروه بین الملل: نماینده ایران در هئیت عامل اوپک گفت: هم اکنون نیازی به افزایش سهمیه های تولید سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) نیست.

محمد علی خطیبی امروز (سه شنبه 17 اسفند) به رویترز گفت: نیازی به افزایش سهمیه های تولید اوپک نیست، زیرا نگرانی مصرف کنندگان در باره شرایط عرضه نفت خام در بازارهای جهانی بیشتر حالت روانی دارد و در واکنش به کمبود عرضه واقعی در بازار نیست.

وی افزود: نفت کافی در بازار موجود است و نیازی به افزایش عرضه نفت اعضای اوپک در بازارهای جهانی نیست.

خطیبی تاکید کرد: نگرانی مصرف کنندگان در باره شرایط کنونی بازارهای جهانی نفت خام، همچنین درخواست ها برای افزایش عرضه از سوی مشتریان عاملی روانی در بازار به شمار می رود.

وی یاد آور شد: شنیده ام که وزیران نفت اوپک درباره شرایط کنونی بازار نفت با هم مشورت هایی داشته اند، اما برنامه ای برای برگزاری نشست فوق العاده وجود ندارد.

خطیبی با بیان این که تحولات اخیری لیبی سبب کاهش حدود روزانه 700 تا 800 هزار بشکه از عرضه نفت خام این کشور شده است، گفت: تولید اعضای اوپک همچنان بالاتر از سطح تقاضای این سازمان است.

وی گفت: اوپک در ماه فوریه روزانه حدود 29 میلیون و 500 هزار بشکه نفت تولید کرده که این رقم بسیار بالاتر از حجم تقاضا برای نفت این سازمان است.

تولید اعضای اوپک تا پیش از ماه فوریه به دنبال بهبود تقاضا و افزایش بهای نفت خام با رشد روبه رو بود، اما ناگهان در پی تحولات لیبی  تولید نفت خام این سازمان در ماه فوریه به رقم روزانه 29 میلیون و 430 هزار بشکه رسید؛ در حالی که این رقم در ماه ژانویه 29 میلیون و 630 هزار بشکه در روز بود.

وی با اشاره به اینکه ذخیره سازی نفت خام هم اکنون در سطح بالایی قرار دارد، تصریح کرد: مصرف کنندگان هم اکنون از کمبود عرضه نفت لیبی نگران هستند، اما این موضوع تاثیر روانی بر بازار گذاشته است، در چنین حالتی احتمال می رود آنها اقدام به خرید نفت بیشتری کنند؛ از این رو نمی توان گفت تقاضا رشد کرده است.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها