0

تدوين سند نقشه نظام سلامت كشور بر اساس نقشه جامع علمي

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

تدوين سند نقشه نظام سلامت كشور بر اساس نقشه جامع علمي
سه شنبه 17 اسفند 1389  1:40 PM

نسخه چاپي ارسال به دوستان
وزير بهداشت خبر داد:
تدوين سند نقشه نظام سلامت كشور بر اساس نقشه جامع علمي

خبرگزاري فارس: وزير بهداشت گفت: نقشه نظام سلامت كشور بر اساس نقشه جامع علمي كشور تدوين مي‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري فارس، مرضيه وحيددسترجردي وزير بهداشت درمان و آموزش پزشكي در مراسم رونمايي از نقشه جامع علمي كشور با اشاره به انواع مختلف سلامت شامل سلامت جسمي، رواني، اجتماعي و معنوي اظهار داشت: در چشم انداز بيست ساله، جمهوري اسلامي ايران جامعه‌اي آرماني و برخوردار از سلامت و رفاه كامل بدون فقر، فساد و تبعيض است كه مسئوليت تحقق اين جامعه بر عهده دولت است.

وي با بيان اينكه سلامت زمينه‌ساز پيشرفت كشورها است افزود: سلامت، رفاه و رشد اجتماعي جوامع رابطه تنگاتنگي با هم دارند و محور رشد هر جامعه‌اي انسان سالم بوده است.

وزير بهداشت با بيان اينكه به همين دليل در نقشه جامع علمي كشور اساس پيشرفت علمي را بر مبناي سلامت‌محور قرار داده‌ايم گفت: مقام معظم رهبري دهه پيش رو را دهه پيشرفت و عدالت نامگذاري فرموده‌اند بنابراين سلامت حق عمومي همه افراد است و بايد به عدالت در تأمين آن توجه داشت.

وحيد دستجردي در ادامه با اشاره به جنبه‌هاي استراتژيك موضوع سلامت جامعه خاطرنشان كرد: نسبت بازده فروش صنايع مختلف در مقايسه با صنعت داروسازي نشان مي‌دهد كه اين حوزه يكي از سودآورترين حوزه‌ها در جهان است.

وي با بيان اينكه كشور ما حدود 85 قلم داروي وارداتي دارد كه سرمايه عظيمي را صرف خود مي‌كند يادآور شد: حدود 35 درصد اعتبارات دارويي ما به اين مسئله اختصاص دارد كه با تهيه بعضي از اين اقلام به طور مرحله‌اي از پلاسماي ايراني توانستيم 25 تا 30 درصد صرفه‌جويي در اين مبالغ داشته باشيم وانشاءالله با تأسيس پالايشگاه پلاسما در داخل كشور و مجهز شدن به اين فناوري، تا 70درصد صرفه‌جويي اقتصادي در اين مسئله خواهيم داشت.

وزير بهداشت با بيان اينكه تلاش كرده‌ايم بعد از مشاركت در تهيه نقشه جامع علمي كشور نقشه سلامت جمهوري اسلامي ايران را هم تدوين كنيم اظهار داشت: اين سند مطابق سندهاي بالادستي در كشور خواهد بود و در تدوين آن 300نفر از محققين و انديشمندان حوزه سلامت مشاركت داشته‌اند.

وحيد دستجردي در همين زمينه خاطرنشان كرد: بر اساس نقشه جامع علمي كشور بايد 700 مركز پژوهشي و 90 پژوهشگاه و مركز رشد دولتي و خصوصي در حوزه سلامت داشته باشيم.

وي با بيان اينكه وزارت بهداشت نقشه راه خود را بر اساس سه سند چشم انداز 20 ساله، نقشه جامع علمي و برنامه پنجم توسعه نهايي كرده است گفت: اين نقشه راه براي اجرايي شدن در هر سه سند نهايي شده و در فرصت مناسب اعلام خواهد شد.

وزير بهداشت با بيان اينكه از ابتداي سال 89 بسترسازي براي مقدمات اجراي نقشه جامع علمي در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي انجام شده است، اضافه كرد: در سال جاري همه دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور نقشه علمي دانشگاه خود را در چارچوب نقشه جامع علمي تدوين و هدف گذاري كرده‌اند.

وحيددستجردي همچنين يادآور شد: در بخش آموزش سند راهبردي توسعه آموزش علوم پزشكي بر اساس آمايش سرزمين و سند تحول آموزش علوم پزشكي در قالب نقشه جامع علمي كشور در حال نهايي شدن است.

وي با بيان اينكه جمهوري اسلامي ايران در سال 2010 در رتبه 70 جهاني در زمينه توسعه انساني بود اظهار داشت: با پيشرفت‌هاي صورت گرفته جمهوري اسلامي ايران ركورد دار توسعه انساني در جهان محسوب مي‌شود كه يكي از عوامل اصلي آن ارتقاء سلامت و گسترش تحصيلات در كشور بوده است.
انتهاي پيام/ع

 
 
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها