0

ارائه برنامه ورزشي در محيط کار راهکاري مفيد در پيشگيري از کمردرد است

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

ارائه برنامه ورزشي در محيط کار راهکاري مفيد در پيشگيري از کمردرد است
دوشنبه 16 اسفند 1389  1:28 PM

بر اساس بررسي‌هاي به عمل آمده در يک پايان‌نامه، برنامه ورزشي در محيط کار راهکاري مفيد در بهبود عملکرد و پيشگيري از کمردرد در افراد قلمداد مي‌شود.

به گزارش سرويس پايان‌نامه خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه کرمانشاه، علي اصغر کاشي، دانش‌آموخته کارشناسي ارشد تربيت بدني گرايش آسيب شناسي و حرکات اصلاحي دانشگاه رازي کرمانشاه، در پايان‌نامه خود که به راهنمايي دکتر ناصر بهپور تدوين کرده، به بررسي تاثير ميکروپوزهاي تمريني ضمن خدمت بر درد مزمن کمري و ناتواني عملکردي کارمندان پرداخته است.

در اين تحقيق آمده است که کمردرد يکي از علل مهم بيماري‌زايي در دنياست كه به عنوان اولين علت ناتواني در کار شناخته شده و بالغ بر نود درصد جمعيت دنيا در يک دوره از زندگي تحت تاثير آن قرار مي‌گيرند.

در اين پژوهش نيمه تجربي 34 نفر از کارکنان اداري که دچار کمردرد مزمن بودند، انتخاب شده و به طور تصادفي در دو گروه 17نفري کنترل و آزمايش قرار گرفتند.

اطلاعات با استفاده از پرسشنامه گردآوري و به گروه آزمايش تمرينات ورزشي در حين کار آموزش داده شد.

داده‌ها در ابتداي تحقيق و در پيگيري بعد از 8 هفته جمع‌آوري شدند، سپس داده‌هاي جمع‌آوري شده توسط نرم‌افزار SPSS مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.

در ادامه تاثير ميکروپوزهاي تمريني ضمن خدمت بر درد مزمن کمري و ناتواني عملکردي کارمندان اداري ارزيابي شده است.

نتيجه اين بررسي نشان داد که بين ميکروپوزهاي تمريني ضمن خدمت، بهبود و پيشگيري کمردرد مزمن و بهبود عملکرد کارکنان اداري ارتباط معني‌داري وجود دارد، بنابراين برنامه ورزشي در محيط کار راهکاري مفيد در بهبود عملکرد و پيشگيري از کمردرد در اين افراد قلمداد مي‌شود.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها