0

مديريت متمركز بودجه دانشگاه‌ها در رشد و پيشرفت‌ دانشگاه موثر است

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

مديريت متمركز بودجه دانشگاه‌ها در رشد و پيشرفت‌ دانشگاه موثر است
یک شنبه 15 اسفند 1389  11:07 PM

سرپرست دانشگاه شهيد چمران اهواز گفت: از آنجا که بودجه دانشگاه‌ها براساس شاخص‌هاي از پيش تعيين شده اختصاص مي‌يابد، با تمرکز توزيع بودجه در وزارتخانه احتمال توزيع سليقه‌اي بودجه دانشگاه‌ها وجود ندارد.

به گزارش سرويس صنفي آموزشي ايسنا - منطقه خوزستان، دكتر حسن مروتي با اشاره به مباحث مطرح شده در خصوص بودجه سال آينده دانشگاه‌ها، اظهاركرد: توزيع بودجه دانشگاه‌ها از طريق وزارت علوم خدشه‌اي به استقلال دانشگاه‌ها وارد نمي‌كند چرا كه اين دو در يك مسير و راستا حركت مي‌كنند.

وي مديريت متمركز بودجه دانشگاه‌ها از طريق وزارت متبوع را در تسريع رشد و پيشرفت دانشگاه‌ها موثر دانست و افزود: براي مديريت بهتر دانشگاه‌ها و پاسخگو بودن وزير در قبال مجلس شوراي اسلامي و تعهداتي كه داده، بهتر است بودجه دانشگاه‌ها از طريق وزارت علوم توزيع شود تا امکان مديريت بودجه و ابزار نظارتي بهتر فراهم شود.

مروتي، وزارت علوم را نماينده دولت در حوزه آموزش عالي دانست و ادامه داد: وزارت علوم بايد نحوه هزينه كمك‌هاي ارائه شده به دانشگاه‌ها را رصد كرده و در تقسيم بودجه دانشگاه‌ها نقش موثري داشته باشد تا بتواند در اين زمينه پاسخگو باشد.

سرپرست دانشگاه شهيد چمران اهواز با تاكيد بر لزوم همراهي مجلس به ويژه اعضاي كميسيون آموزش و تحقيقات با سياست‌هاي وزارت علوم، گفت: اعمال هرگونه تغيير در بحث بودجه و اعتبار دانشگاه‌ها بايد با نظر مستقيم و مشورت وزير علوم انجام شود، تا مشكلي در حوزه آموزش عالي كشور ايجاد نشود.

مروتي با اشاره به اينكه براساس قانون برنامه پنجم توسعه مقرر شده تا بودجه مستقيما در اختيار دانشگاه‌ها قرار گيرد، تصريح كرد: استقلال دانشگاه‌ها به معناي اين نيست كه هريك از دانشگاه‌ها به دنبال جدايي از سياست‌هاي پيش‌بيني شده وزارت علوم باشند، بلكه وزارت علوم و تمام دانشگاه‌هاي كشور جزء بدنه دولت محسوب مي‌شوند و تمركز بودجه در وزارت، سبب پيشرفت‌ سريع‌تر دانشگاه‌ها مي‌شود.

 

وي در پايان اظهاراميدواري كرد كه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بودجه سال 90 را به ‌موقع تصويب كنند تا دستگاه‌هاي اجرايي مشكلي را در زمينه اجراي اين بودجه نداشته باشند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها