0

رافائل نادال، سلطان زمینهای رسی

 
forogh1351
forogh1351
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1388 
تعداد پست ها : 462
محل سکونت : تهران

رافائل نادال، سلطان زمینهای رسی
یک شنبه 3 آبان 1388  2:22 PM

رافائل نادال جوان اول ورزش اسپانیا در سوم جون ۱۹۸۶ در مانا کور مایورکا که از جزایر بالئارس است به دنیا آمد. پدرش سباستین و مادرش آناماریا نام دارند و یک خواهر کوچکتر بنام ایزابلا دارد.رافائل که در بین علاقمندانش به رافا شهرت دارد از همان دوران کودکی به خاطر گرایش شدیدی که در خانواده نسبت به ورزش وجود داشت جذب این مقوله مرفح شد و در واقع تنها سه سال داشت که تحت آموزش تنیس قرار گرفت و مربی او هم کسی نبود جز عمویش تونی، کسی که هنوز هم برای رافا بزرگترین و بهترین مشوق به شمار می رود. جالب است بدانید که میگل آنخل نادال بازیکن بزرگ و نامدار گذشته نه چندان دور تیم فوتبال بارسلونا و تیم ملی اسپانیا هم عموی دیگر رافا است. خود رافا هم تا ۱۲ سالگی تنیس و فوتبال را در کنار هم دنبال میکرد و اتفاقا در فوتبال گلزن قهاری بود و جای تعجب دارد که با این تفاسیر چطور تنیس را ترجیح داد و از فوتبال پر هیاهو دل کند. اما به هر تقدیر او این کار را کرد و در ۱۲ سالگی فوتبال را کنار گذاشت و در این میان نمی توان تشویق های عمویش تونی را در اتخاذ این تصمیم بی تاثیر دانست.

 

رافائل نادال

 

 


 

راست دستی که با دست چپ بازی میکند!

 

خیلی عجیب است… اما این نادال که میبینید با دست چپش آنقدر قدرتمند بازی میکند و بسیاری از حریفان چپ دست بودن و بدقلقی او را باعث شکست خود می دانند، در اصل یک راست دست مادرزاد است و برای نوشتن نمی تواند از دست چپش استفاده کند!از این حیث میتوان رافا را یک استثنا دانست.

 

رافائل نادال

 


 

یک موفقیت جالب در ابتدای راه

 

دو سال پس از آنکه رافا تنیس را بعنوان ورزش اصلی خود انتخاب کرد با تمرینهای طاقت فرسا و بی وقفه ای که زیر نظر عمویش انجام میداد ، به پیشرفت فوق العاده ای نائل شد. او در حالی که تنها ۱۴ سال داشت برای انجام یک بازی نمایشی در مقابل پت کش،تنیسور قدیمی و بزرگ استرالیا قرار گرفت که این رویارویی با وجود آنکه نمایشی بود اما برای نوجوانی مانند نادال، بسیار رویایی و غنیمت بزرگی مینمود. قابل توجه اینکه در اصل قرار بود بوریس بکر بجای نادال به میدان برود اما بخاطر عدم حضور بکر این فرصت بطور غیر منتظره ای نصیب رافا شد. مسابقه علی رغم بی میلی پت کش برای رویا رویی با یک نوجوان ۱۴ ساله برگزار شد و رافا در کمال ناباوری موفق شد در این مسابقه در زمین رسی قهرمان با سابقه استرالیایی را شکست دهد.پت کش بعدها این مسابقه را بعنوان مضحک ترین اتفاق زندگی خود لقب داد.

 

رافائل نادال

 


 

سیر صعودی نادال

 

نادال تمرینهای سخت و مستمر خود را با اراده ای تمام انجام می داد و دائم در حال پیشرفت بود. اولین عنوان حرفه ای خود را در حالی بدست آورد که تنها ۱۵ سال داشت و برای بدست آوردن این قهرمانیATP در حالی که خودش در رنگینگ جهانی رتبه ۷۶۲ را داشت، موفق شد نفر ۸۱ رنگینک در آن زمان یعنی رامون دلگادو از اروگوئه را مغلوب کند.رافا همین طور به حرکت رو به جلوی خود ادامه داد و دو سال بعد جوانترین تنیسوری بود که به همراه تیم اسپانیا پا به رقابتهای جام دیوس می گذاشت. او در این رقابتها هم با قدرتی مثال زدنی ظاهر شد و حریفان را یکی پس از دیگری از پیش رو برداشت و در فینال هم اندی رادیک را به زانو در آورد و در ۱۷ سالگی قهرمان جام دیویس شد.پس از آن نادال تورنمنت های دنیای تنیس را یکی پس از دیگری فتح کرد و تا رده دوم رنگینک حرفه ای های این رشته پیش رفت و رکوردهای شخصی جالبی را رقم زد. از جمله این رکوردها طولانی ترین زمان بی شکستی در تاریخ رقابتهای تنیس است که نادال برای دستیابی به آن در فاصله سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ توانست ۸۱ مسابقه پیاپی را باپیروزی پشت سر گذارد. درطی سالهای اخیر همواره رقابت نزدیکی بین رافائل نادال و راجر فدرر، تنیسور شماره یک فعلی دنیا وجود داشته و حتی در مقطعی نادال توانست با شکست دادن فدرر به سوی سکوی شماره یک رده بندی جهانی تکیه بزند. اما این عنوان را فدرر پس از مدت نسبتا کوتاهی مجددا از نادال پس گرفت و در حال حاضر رافا پس ازیک مصدومیت نابهنگام که مانع حضورش در رقابتهای ویمبلدون شد و به رده سوم سقوط کرده و مرد شماره سه دنیای تنیس خوانده میشود. اما مطمئنا بازگشت او به فرم خوب خود و حضورش در کنار مدعیان دیگری همچون فدرر، جوکویچ، رادیک، ماریو … زیبایی و هیجان زاید الوصفی را به رقابتهای تنیس خواهد بخشید.

 

رافائل نادال

 


تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها