0

بواسیر خارجی خطرناک‌تر است یا داخلی؟

 
jody70
jody70
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : مرداد 1396 
تعداد پست ها : 48

بواسیر خارجی خطرناک‌تر است یا داخلی؟
دوشنبه 16 بهمن 1402  2:01 PM

 

بواسیر داخلی در صورتی که به موقع تشخیص داده نشود و برای درمان آن اقدام نشود به دلیل خونریزی داخلی که دارد ممکن است از بواسیر خارجی خطرناک‌تر باشد. 

در ادامه برخی از خطرات بواسیر داخلی را ذکر کرده ایم: 

  • خطر کم خونی: در صورتی که بواسیر داخلی با خونریزی شدیدی همراه باشد ممکن است موجب کمبود خون و بروز مشکلاتی مثل ضعف، گیجی و بی حالی ناشی از کم خونی در فرد شود. 
  • التهاب و عفونت داخلی در اثر خونریزی 
  • سرطان روده: در مواردی بواسیر خونی یکی از علائم و نشانه های سرطان روده بزرگ می باشد. 
  • شوک در اثر خونریزی شدید: در این حالت بدن به دلیل خونریزی بیش از حد دچار شوک می شود و اعضای بدن دچار کمبود اکسیژن شده و فشار خون بسیار کاهش می یابد. این خطرناک‌ترین عارضه ناشی از بواسیر خونی می باشد و حتی ممکن است خطر مرگ را هم در پی داشته باشد. 

با مشاهده هرگونه خونریزی از ناحیه مقعد در اولین فرصت باید برای تشخیص علت و درمان به دکتر بواسیر در کلینیک درمان هموروئید مراجعه نمایید. 

 

بواسیر چرا ایجاد می شود؟

دلیل اصلی این بیماری تورم و التهاب و کشیدگی رگ های مقعدی می باشد. اما چه مواردی باعث تورم و پارگی رگ های مقعد می شود؟

اصلی ترین و اولین دلیل این عارضه یبوست می باشد. یبوست در اثر حرکات کند روده ای باعث مدفوع سفت و سخت و در نتیجه زور زدن هنگام دفع می شود. این فشار باعث صدمه به رگ های هموروئیدی می شود. 

دلیل بواسیر در زنان: بارداری و زایمان طبیعی. در دوران حاملگی با افزایش وزن و بی تحرکی به ناحیه مقعد فشار وارد می شود. همچنین زایمان طبیعی نیز که با زور زدن همراه است باعث آسیب به رگ ها می شود. 

عدم فعالیت و بی تحرکی: نداشتن تحرک کافی روزانه، موجب کند شدن حرکات روده و تنبلی روده ها شده و در نتیجه فرد به یبوست که عامل اصلی بواسیر می باشد دچار می شود. 

 

بواسیر داخلی و خارجی چگونه درمان می شود؟

به طور کلی بواسیر داخلی و خارجی اگر در مراحل اولیه و ابتدایی به موقع تشخیص داده شوند و بیماری هنوز پیشرفت زیادی نکرده باشد، ممکن است با استفاده از روش های درمان بواسیر در خانه و استفاده از پماد و داروهایی مثل پماد آنتی هموروئید بهبود پیدا کند اما در صورتی که از ایجاد بواسیر مدت زمان زیادی گذشته باشد روش های پزشکی زیر برای درمان استفاده می شود:

  • رابربند یا بستن هموروئید با بند لاستیکی
  • عمل جراحی هموروئیدکتومی
  • استاپلر یا هموروئیدپکسی 
  • لیزر برای هموروئید خارجی 

https://www.talab.org/reportage/%d8%a8%d9%88%d8%a7%d8%b3%db%8c%d8%b1-%d8%ae%d8%a7%d8%b1%d8%ac%db%8c-%d8%ae%d8%b7%d8%b1%d9%86%d8%a7%da%a9-%d8%aa%d8%b1-%d8%a7%d8%b3%d8%aa-%db%8c%d8%a7-%d8%af%d8%a7%d8%ae%d9%84%db%8c.html

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها