0

آیه قرآن که تفسیر آن در شان امیرالمومنین باشد؟

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25043
محل سکونت : اصفهان

آیه قرآن که تفسیر آن در شان امیرالمومنین باشد؟
یک شنبه 17 مهر 1401  9:47 AM

آیا آیه ای از قرآن وجود دارد که تفسیر آن در شان امیرالمومنین باشد؟
آیا آیه ای از قرآن وجود دارد که تفسیر آن در شان امیرالمومنین باشد؟پاسخ: در قرآن کریم آیات متعددی در شأن امیر مؤمنان علی (علیه السلام) وجود داشته که مجال پرداختن به همه آن ها نیست؛ لذا به دو مورد اشاره می شود:
آیا آیه ای از قرآن وجود دارد که تفسیر آن در شان امیرالمومنین باشد؟«وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یَشْری نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ‏ اللَّهِ وَ اللَّهُ رَؤُفٌ بِالْعِبادِ»؛ بعضى از مردم، جان خود را به خاطر خشنودى خدا مى ‏فروشند؛ و خداوند نسبت به بندگان مهربان است. این آیه ناظر به «لیله المبیت» و ایثار و فداکاری حضرت علی (علیه السلام) است. مشرکانِ مکّه، قرار گذاشتند از هر قبیله‏ اى یک نفر را براى کشتن پیامبر (صلى الله علیه و آله) انتخاب کنند و آن حضرت را دسته جمعى از بین ببرند تا بنى‏ هاشم به خونخواهى او قیام نکنند و با این عمل از دعوت پیامبر راحت شوند. پیامبر (صلى الله علیه و آله) از نقشه‏ آنان با خبر شد و على (علیه السلام) براى این که پیامبر به سلامت از مکّه خارج شود، در بستر ایشان خوابید و این آیه در شأن آن‏ حضرت نازل گردید.
آیا آیه ای از قرآن وجود دارد که تفسیر آن در شان امیرالمومنین باشد؟«إِنَّما وَلِیُّکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذینَ آمَنُوا الَّذینَ یُقیمُونَ الصَّلاهَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکاهَ وَ هُمْ راکِعُونَ‏»؛ سرپرست و ولىّ شما، تنها خداست و پیامبر او و آن ها که ایمان آورده ‏اند؛ همان ها که نماز را برپا مى ‏دارند، و در حال رکوع، زکات مى‏ دهند.در شأن نزول آیه آمده است که سائلى (نیازمندی) وارد مسجد شد و از مردم درخواست کمک کرد. کسى چیزى به او نداد. حضرت على (علیه السلام) در حالى که به نماز مشغول بود، در حال رکوع، انگشتر خود را به سائل بخشید. در تکریم این بخشش، این آیه نازل شد.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها