0

دکتر عادل آذر ، امیر اندیشه و آگاهی

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 22813
محل سکونت : کرمانشاه

دکتر عادل آذر ، امیر اندیشه و آگاهی
سه شنبه 11 مرداد 1401  2:27 PM

عادل آذر، امیر اندیشه و آگاهی  

عادل آذر، امیر اندیشه و آگاهی
 

ایلام - ایرنا - عادل آذر، این استاد اندیشمند و امین مردم، با تکیه بر داشته های ناشی از دانایی و درایت مدیریتی در اوج عظمت و آراستگی و نیز در کسوت یک استاد تمام دانشگاه، در مناصب مهم ملی، مراتب تعهد و تخصّص و توان و شایستگی علمی و اجرایی خویش را به منصه ظهور رسانید.

به گزارش ایرنا، درگذشت ناگهانی و غم انگیز عادل آذر از اساتید نام آور دانشگاه تربیت مدرس تهران، آسمان ایلام را دلگیر و حوزه جنوب این استان مرزی را غرقِ اندوه و عزا و پَکری و پِژاره کرده است.

او ستاره سخاوتمند و سَروِ صنوبری بود که در بلندای آسمانِ علم ، درایت و آگاهی می درخشید و برگ و بار دانش و دانایی را به شاگردان و دانش آموختگانش اهدا می کرد.

عادل آذر رزمنده ای روشن ضمیر، جانبازی جسور، دانشمندی دانا و همچنین پژوهشگری پخته بود که با تکیه بر نبوغ و نجابت ذاتی خود، با عبور از موانع محرومیت، عوارض آوارگی و جورِ جنگ زدگی به مراتب عالی اعلمیّت و مدارج سخت مدیریتی رسید و به عنوان اندیشمند برگزیده در زمره دانشمندان برجسته جهان اسلام قرار گرفت.

وی که درس مقاومت را در آوردگاه ایثار و شهادت دهلران فرا گرفته بود و آنرا در آبدانان به کمال رسانید، در مرکز کشور به نقطه اوج ادب و انسانیت ارتقا داد.

به جوانان این دشت و دیار ثابت کرد که محرومیّت، محدودیّت نیست و مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد.  

به تصدیق دوستان و همکلاسی هایش از همان دوران آغازین مشخص بود که عادل آذر به دوردست ها می اندیشد.

تواضع، هوشمندی، دانایی، اخلاق مداری، اعتقاد به کار جمعی و پروسه‌ای بودن کسب موقعیت های اجتماعی و سیاسی و از همه مهم تر توانایی علمی آن عالمِ فقید سعید منجر به رونمایی از یک پکیج کم نقص از یک شهروند متواضع، مترقّی و دانشگاهی گردید.

گذر از دالان دانش و دانشگاه، او را به افتخار نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی نائل گردانید تا در گردونه مدیریت های ملی و مناصب مهم کشوری قرار گیرد.
  
ریاست دانشکده مدیریّت دانشگاه تربیت مدرس، ریاست مرکز آمار ایران، رئیس دیوان محاسبات کل کشور با رأی قاطع نمایندگان مجلس، مشاور رئیس جمهور و نیز رئیس موسسه عالی آموزشی دولت سیزدهم، پاداش شیرین پژوهش ، پختگی و پشتکار عالمانه ای بود که ارزانی این فرزند فرزانه استان ایلام گردید.

شادروان دکتر عادل آذر افتادگی آموخت و طالب فیض شد و لذا در نهایت پیشرفت علمی و ارتقای سازمانی مشی مردمداری را بر مقام سالاری ترجیح داد و سلامت و سادگی را به امرا و وکلا و سفرا و سوداسالاران نشان داد.

این فقید سعید دیوان نشین مجلس آرایی بود که هیچگاه خود را تهرانی و مرکزنشین به حساب نیاورد و همواره میز و منزلت را ابزاری برای خدمت به جامعه و مرهمی در جهت التیام جراحات استانش ایلام و زادگاهش دهلران و دره شهر و بدره و آبدانان به کار گرفت.

افسوس که پیک اجل امان نداد و تلاش طبیبان حاذق کارساز نشد و این استاد فرزانه، این اسوه دانش و الگوی دانایی تسلیم مرگ شد.

خبر فقدان این چهره ماندگار جهان اسلام فضای استان ایلام به خصوص حوزه جنوبش را به فغان و فوران وا داشت.

در غم عروجش دست نگاره های دلتنگی و دل نوشته های چند رنگی زینت افزای مکان های ممنوع و مجاز شد، تصاویر این وکیل با وقار در صفحات سبز و ساحتِ سوگوار مردم قدرشناس منطقه جلوه گری می کرد.

جلسات خودجوش عزاداری در کوی و برزن هر شهر و دیار برپا، زنان ایل مویه کنان و مردانِ طوایف بر سَر زنان در مصیبت امیر ایل گریه می کردند و یاد تنها درخت آذری را گرامی داشته و نامش را فریاد می زدند.

مردم شهرستان های دهلران، دره شهر، بدره و آبدانان به پاس زحمات خالصانه عادل آذر و خدمات صادقانه این عالم آگاه در غمش بر سر و سینه زده و خدماتش را پاس داشتند.

مرحوم دکتر عادل آذر امروز دوشنبه ۱۰ مردادماه در زادگاهش دهلران به خاک سپرده می شود

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها