0

چرا برخی از افراد گچ می خورند؟

 
rasekhoon_mobile
rasekhoon_mobile
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 845
محل سکونت : اصفهان

چرا برخی از افراد گچ می خورند؟
دوشنبه 30 خرداد 1401  11:17 PM

گاهی اوقات، برخی از بزرگسالان و کودکان ممکن است هوس خوردن گچ کنند. اگر احساس تمایل به خوردن گچ دارید، ممکن است به یک بیماری به نام پیکا (Pica) مبتلا باشید. پیکا نوعی اختلال تغذیه‌ای است که معمولا به عنوان ولع به مصرف مداوم مواد غیر مغذی و فاقد ارزش غذایی خاص تعریف می‌شود.

افراد مبتلا به پیکا اغلب دوست دارند نشاسته خام، خاک، یخ یا گچ و… بخورند. خوردن گچ یکی از علائم اختلال تغذیه‌ای پیکا است. پیکا می‌تواند با بارداری و کمبود مواد مغذی در بدن و همچنین اختلالات وسواس فکری مرتبط است.

انواع کمبودهای تغذیه‌ای که باعث می‌شود فرد به طور خاص هوس گچ کند، کاملاً مشخص نیست، اما محققان مدت‌ها است که این نظریه را مطرح کرده‌اند که خوردن گچ با کمبود روی و آهن در بدن مرتبط است.

نتایج حاصل از مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ بر روی بیش از ۶۰۰۰ فرد مبتلا به علائم پیکا انجام شد، این بیماری را با تعداد کم گلبول‌های قرمز خون و همچنین سطح پایین‌تر عنصر روی در خون مرتبط کرد.

در حالی که مغز شما می‌داند که گچ (کربنات کلسیم) غذا نیست، بدن شما گچ را به عنوان راه‌حلی برای رفع کمبود مواد مغذی می‌بیند، که نشانه‌ای از اتفاق به صورت تمایل یا ولع به مصرف گچ در فرد بروز می‌کند.

در برخی از زنان باردار و شیرده، تمایل به خوردن گچ گاهی اوقات به یک چالش واقعی تبدیل می‌شود. چرا که در دوران بارداری و شیردهی، بدن آن‌ها به سرعت کلسیم را در حجم زیادی مصرف می‌کند و بدن باید در اسرع وقت کمبود ذخایر خود را رفع کند.

همچنین برخی از کودکان به دلیل رشد سریع خود در معرض کمبود انواع مواد مغذی و معدنی مانند کلسیم قرار می‌گیرند. طبق نتایج حاصل از  تحقیقات انجام شده، برخی از افراد مبتلا به اضطراب یا OCD اظهار کرده‌اند تمایل به خوردن گچ دارند و طعم گچ و جویدن آن باع ایجاد حس آرامش در آن‌ها می‌شود. 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها