0

راهکارهایی برای تمییز کردن لکه آب از روی چوب

 
rasekhoon_mobile
rasekhoon_mobile
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 845
محل سکونت : اصفهان

راهکارهایی برای تمییز کردن لکه آب از روی چوب
دوشنبه 30 خرداد 1401  12:33 PM

 

پاک کردن لکه آب از روی سطوح چوبی

پیش از پاک کردن لکه روی چوب (یا از بین بردن لکه روی میز سفید و از بین بردن لکه رنگ از روی چوب) ابتدا میز یا کابینت چوبی یا ام دی اف خود را با یک دستمال خشک گردگیری کنید. همچنین، تا جای ممکن هرچه سریع‌تر به داد این لکه‌ها برسید و اجازه ندهید برای مدت زیادی رو سطح بمانند.لکه‌های نفوذ کرده در سطوحی مثل چوب در زمانی که به دنبال این هستید که برای تمیز کردن خانه از کجا شروع کنیم، با دیده شدن شما را به پاک کردن سریع ترغیب می‌کند.
از بین بردن لکه از سطوح مختلف یکی از پر اهمیت ترین متدهای پاکسازی فضای منزل است. ترفندهای خاصی برای از بین بردن لکه سیاه روی استیل و همین طور تمیز کردن سینی فر برای تمیز جلوه دادن آن‌ها و تمیز کردن اجاق گاز لعابی در آشپزخانه گرفته تا از بین بردن لکه آب کف پوش چوبی، پاک کردن شمع از روی پارچه و مواردی از این قبیل همگی لازمه تمیز نگهداشتن محیط در برابر مواد شیمیایی، غذایی و آلودگی محیط است.

 

اما همیشه جنس لکه‌ها مواد شیمیایی و چربی نیست. گاها لکه‌هایی از جنس آب یا رسوبات به جای مانده از آن در روی چوب و دیگر لوازم منزل دیده شده که زیبایی و تمیزی وسایل را تحت شعاع قرار می‌دهد. در این بخش با مواد رایج از بین بردن لکه آب از روی سطوح با شما همراه خواهیم بود.

1. از بین بردن لکه آب از سطح چوبی با اتو

اگر لکه آب روی چوب هنوز خشک نشده است، می‌توانید از اتو برای از بین بردن لکه آب از سطح چوبی استفاده کنید. یک دستمال کاغذی خشک را روی لکه قرار دهید و سپس اتوی بدون بخار و گرم را روی آن بگذارید تا لکه پاک شود. توجه داشته باشید که اتو نباید داغ باشد تا آسیبی به چوب و پرداخت‌های آن وارد نکند.
تماس آب با این وسیله در طولانی مدت رسوب گرفتگی آن را به دنبال دارد. بنابراین پس از کاربرد آن برای از بین بردن لکه آب روی چوب حتما در فرصتی مناسب نسبت به جرم گیری اتو بخار اقدام کنید.

2. از بین بردن لکه آب از سطح چوبی با روغن گیاهی

یک روش دیگر برای پاک کردن لکه سفید روی میز چوبی استفاده از روغن گیاهی‌ست. یک دستمال خشک را به کمی روغن گیاهی آغشته کنید و آنقدر روی لکه به آرامی بکشید تا کاملا پاک شود. پاک کردن درب چوبی نیز با این روش امکان‌پذیر است. پس از اتمام کار نیز میتوانید از روغن براق کننده چوب استفاده کنید تا علاوه بر افزایش زیبایی، عمر وسیله خود را نیز افزایش دهید.
روغن‌های گیاهی به همان اندازه که در وسایل آشپزخانه و برق انداختن ظروف مسی و لوازمی از این جنس کاربرد داشته برای سطوح چوبی نیز تاثیرگذار است. حتی برخی استفاده از روغن‌های گیاهی را برای براق کردن و تمیز کردن برگ گیاهان پس از تمیزکاری پیشنهاد می‌کنند.

3. از بین بردن لکه آب از سطح چوبی با خمیر دندان

یکی از راه‌های از بین بردن لکه روی میز سفید استفاده از خمیردندان است. این روش شاید کمی عجیب برسد، اما به‌خوبی جواب می‌دهد. توجه داشته باشید که خمیردندان مورد استفاده باید بدون سفیدکننده و کاملا سفید باشد. لکه مورد نظر را با یک لایه نازک از خمیر دندان بپوشانید. بعد از 10 دقیقه آن را با کاردک بردارید و باقیمانده آن را با دستمال نمدار پاک کنید. نهایتا محل را با استفاده از سشوار خشک کنید تا لکه سفید روی میز چوبی کاملا پاک شود.
در واقع خمیر دندان یک ماده لکه بر نسبتا قوی است که برای برق انداختن و سفید کردن نقره و لوازمی در این سبک از آن بهره می‌برند. علاوه بر این پاک کردن ماژیک از روی دیوار گچی را می‌توان به راحتی با خمیر دندان انجام داد.

4. از بین بردن لکه آب از سطح چوبی با جوش شیرین

برای پاک کردن لکه آب روی چوب و از بین بردن لکه روی میز سفید با استفاده از جوش شیرین، باید ابتدا کمی از آن را در آب حل کنید. این محلول را با پارچه‌ای تمیز به آرامی روی لکه بمالید. باید توجه داشت که این روش به اندازه‌ی استفاده از خمیر دندان برای پاک کردن لکه روی چوب قوی نیست و تنها آن را کمرنگ می‌کند.
جوش شیرین یک لکه بر قوی است که ترکیب آن با دیگر مواد پاک کننده آن را یک تمز کننده بی خطر مطرح کرده است. با ریختن جوش شیرین در مایع ظرفشویی می‌توانید یک اسپری و ماده پاک کننده قوی برای سطوح تهیه کنید. جوش شیرین در ترکیب با دیگر مواد پاک کننده یا ضدعفونی کننده مثل نمک و سرکه برای پاک کردن لکه آب از روی سینک استیل و دیگر موارد لکه بری در سطوح مختلف کاربرد دارد.
در پاسخ به سوال چگونه لکه روغن از روی کابینت پاک کنیم می‌توان خمیر جوش شیرین را بعنوان یک پاک کننده قوی معرفی کرد.توجه داشته باشید میزان کاربرد این ماده با توجه به ماهیت لکه و نوع آلودگی است.

5. از بین بردن لکه آب از سطح چوبی با سس مایونز

استفاده از سس مایونز برای از بین بردن لکه روی میز سفید، مشابه استفاده از خمیر دندان است. مقداری از این سس را روی لکه پخش کنید و اجازه دهید چند ساعت روی آن بماند. سپس آن را تمیز کنید و خواهید دید که جای لکه از بین رفته است.جنس چوب و رنگ آن در استفاده از مواد پاک کننده تاثیر بسزایی دارد. مثلا برای اینکه بدانیم وسایل چوبی سفید را چگونه تمیز کنیم تا اینکه روشی برای پاک کردن لکه از سطح چوب و ام دی اف چه اقدامی انجام دهیم، روش‌های متفاوتی را باید تجربه کنیم.چگونه لکه آب را از روی چوب پاک کنیم
 

 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها