0

حمام چهار فصل اراک

 
rasekhoon_mobile
rasekhoon_mobile
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 845
محل سکونت : اصفهان

حمام چهار فصل اراک
یک شنبه 29 خرداد 1401  7:24 PM

حمام چهارفصل اراک یکی از حمام های تاریخی و باستانی در این شهر است. این سازه متعلق به دوران قاجار می باشد و با برخورداری از کاشی کاری ها و تزئینات زیبا اهمیت زیادی دارد.

 

معرفی حمام چهار فصل اراک

یکی از مکان های دیدنی استان مرکزی و جاذبه های تاریخی مهم شهر اراک، حمام چهارفصل می باشد. این حمام از زیبایی های زیادی برخوردار بوده و معماری شگفت انگیزی دارد. این حمام دارای کاشی کاری های زیبایی بوده و تزئینات منحصر به فردی نیز دارد. در ادامه با جاذبه های بیشتری از این حمام باستانی آشنا می شوید.
در باب این سازه اطلاعات مهمی در دست می باشد. اهمیت این سازه و برکات ان موجب شده بود تا رونق اقتصادی بالایی در این نواحی حاکم باشد. مهم ترین حاکمان آن زمان از امیر کبیر گرفته تا مستوفی الممالک به دلیل خوش رفتاری های زیادی که داشته اند، موجب مهاجرت افراد زیادی به این نواحی شده اند.

بررسی های سازه حمام چهار فصل

 

نمای حمام چهارفصل

 

این حمام باستانی از ویژگی های ارزشمندی برخوردار بوده و اهمیت بسیار زیادی دارد. این سازه در واقع یک یادگار مهم از دوران قاجار می باشد. بزرگ ترین حمام تاریخی که ثبت ملی شده است. این سازه دارای اشیای باستانی ارزشمندی بوده و امروزه یک حمام موزه است. در بخش های داخلی این سازه تزئینات زیبایی را مشاهده می کنید که شامل کاشی کاری ها هستند. گنبد یکپارچه بدون ستون در این سازه نیز جلوه نمایی می کند.
این حمام تنها سازه ای است که دارای قسمت های مجزا بوده و هر بخش متعلق به اقلیت های دینی مختلفی است. بخش هایی از معماری اسلامی که در این سازه می بینید، بسیار ارزشمند هستند. این بنا گنجینه ای شگفت انگیز با ویژگی های منحصر به فرد می باشد. بنای اصلی این حمام متعلق به زمان احمد شاه بوده و در سال های اخیر نیز مرمت سازی های آن انجام شده است.

بررسی تاریخچه حمام چهار فصل اراک

 

 حمام چهار فصل

حمام چهار فصل اراک یکی از سازه های مهمی است که در شهر اراک قرار دارد. با توجه به مهاجرت های عظیمی که در زمان امیرکبیر به دلیل خوش رفتاری به این نواحی انجام می شد، امکاناتی برای مهاجران یهودی در نظر گرفته شد که این حمام بخشی از آن محسوب می شود. ساخت این حمام ۳۸ ماه طول کشیده و تنها حمامی است که برای اقلیت های مذهبی ساخته شد.
هر یک از بخش های این حمام که می بینید، متعلق به قشر خاصی بوده و در اختیار تجار و بازرگانان قرار داشته است. این حمام به دلیل وجود اقلیت های مذهبی مسیحی و کلیمی یک روز در میان فعالیت داشته و مراسم های مختلفی در آن برگزار می شد. امروزه این حمام با وجود وسایل آن تبدیل به یک موزه شده اند.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها