0

آرامگاه ساتراپ سلوکی در نهاوند کشف شد

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 23519
محل سکونت : کرمانشاه

آرامگاه ساتراپ سلوکی در نهاوند کشف شد
دوشنبه 26 اردیبهشت 1401  12:46 AM

 

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۷

در پی کاووش های اخیر؛

آرامگاه ساتراپ سلوکی در نهاوند کشف شد

آرامگاه ساتراپ سلوکی در نهاوند کشف شد

سرپرست تیم باستانشناسی نهاوند از کشف یک آرامگاه باستانی ساتراپ(شهربان) سلوکی در این شهرستان خبر داد و گفت: کشف چنین آرامگاهی تاکنون در سطح کشور بی‌سابقه بوده است.به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از نهاوند؛ محسن جانجان سرپرست تیم باستان شناسی نهاوند با اعلام این خبر گفت: با توجه به اینکه نهاوند از شهرهای ایجاد شده توسط سلوکیان است و از طرفی دیگر وجود معبد سلوکیان در این منطقه می‌تواند اثبات‌گر این مساله باشد که این آرامگاه مربوط به یک فرد مهم مانند یک سردار رده بالا یا ساتراپ (شهربان) و یا پادشاهی از دوران سلوکی باشد.

سرپرست هیات باستان شناسی فصل دوم کاوش تپه نقاره‌چی با بیان اینکه نوع آرامگاه و گور موجود بیانگر این است که ساتراپ مورد نظر فردی معمولی نیست، افزود: کشف این گور و آرامگاه می‌تواند بسیاری از زوایای تاریک منطقه غرب کشور به لحاظ تاریخی را مشخص کرده و به ما کمک کند تا بخش‌های دیگری از تاریخ دوران سلوکی را کشف کنیم.

وی با بیان اینکه تپه نقاره‌چی تپه‌ای مدور با ارتفاع هشت متر است که در جنوب شرقی نهاوند و در حاشیه باغ‌های این شهر قرار دارد، به سوابق پژوهش‌های قبلی در کشف این آرامگاه پرداخت و اظهار داشت: با توجه به اینکه در بازدید و گزارش ناصرالدین شاه از این منطقه به آرامگاه اشاره شده، از مدت‌ها پیش کشف آن در دستور کار تیم باستان‌شناسی قرار داشت که خوشبختانه امروز موفق به دستیابی به نتیجه مورد نظر در این زمینه شدیم.

جانجان افزود: با توجه به اهمیت این تپه و نزدیکی آن به شهر نهاوند می‌توان این منطقه را به عنوان یک سایت موزه برای تحقیقات مد نظر قرار داد که در این زمینه لازم است بودجه مورد نیاز برای آن در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر آثار و اطلاعات تاریخی دوره سلوکی کمتر در دسترس باستان‌شناسان کشور قرار دارد اضافه کرد: با توجه به کمبود اطلاعات تاریخی مربوط به نحوه معماری و یا آداب و رسوم دوران سلوکی، کشف این اثر تاریخی به همراه معبد سلوکیه می‌تواند سرنخی برای شناخت معماری و آئین تدفین سلوکی‌ها در ایران و تاثیرپذیری احتمالی آنها از ایرانی‌ها را در دسترس باستانشناسان قرار دهد.

جانجان در پایان به اهمیت کشف این آرامگاه نیز اشاره کرد و گفت: با کشف این مکان تاریخی نگاه جهانیان به ایران معطوف می‌شود و این مساله می‌تواند در گردشگری منطقه بسیار تاثیرگذار باشد.
 

کد خبر 1631120

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها