0

🌸عارف بحق امام حسين بودن يعني چي؟؟

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 23261
محل سکونت : اصفهان

🌸عارف بحق امام حسين بودن يعني چي؟؟
سه شنبه 21 دی 1400  8:59 AM

عارف بحق امام حسين بودن يعني چي؟؟

🌸☘️☘️☘️☘️☘️🌸
پاسخ:
سلام علیکم
از حمزه بن حمران نقل شده است که امام صادق (ع) فرمودند: نوه ام در سرزمین خراسان ، در شهری که به آن طوس می گویند، کشته می شود. هر کس که او را بامعرفت به حقش زیارت کند، من در روز قیامت دستش را گرفته و داخل بهشتش می کنم و لو اینکه گناه کبیره داشته باشد. راوی میگوید از امام پرسیدم، جانم به فدایت؛ معرفت حقش چه چیزی است؟ امام فرمودند: اینکه بداند، اطاعتش واجب است و اینکه او امامی است غریب و امامی است که به شهادت رسیده است. هر کس او را زیارت کند در حالیکه معرفت به وی داشته باشد، خداوند ثواب هفتاد شهیدی که حقیقتاً نزد پیامبر به شهادت رسیده باشند، را به او می دهد.(1)
اگرچه این روایت درباره امام رضا علیه السلام وارد شده است اما بسیاری از مقامات ائمه مشابه بوده است. مثل واجب الاطاعه بودن آنها و یا مظلومانه به شهات رسیدن. بنابراین روایت شناخت و معرفت به حق امام شامل چهار چیز میشود:
(۱)  بداند که او امام ، پیشوا و مقتداست. یعنی سزاوار تبعیت و پیروی است. شایسته و بایسته است تا همه‌ی مردم، در همه‌ی امور جزئی و کلّی، به او اقتداء و از او پیروی نمایند.
(۲)  بداند که اطاعت او واجب است ، فرمانش امر خدا ، و منعش نهی خداست. و این ممکن نیست مگر وقتی بپذیریم که وجود امام از خدا پُر شده است؛ یعنی هیچگونه انانیّت و نفسانیتی ندارد.
(۳) بداند که امام (ع) در همه‌ی عوالم، غریب و ناشناخته است و آنگونه که شایسته‌ی اوست حقش شناخته و اداء نمی‌شود.
(۴)  بداند که امام (ع) به اذن خداوند متعال، شهید و گواه و آگاه و ناظر است در همه‌ی عوالم بر همه‌ی امور عالم ، و از جمله، اقوال و افعال بندگان. او بر همه‌ی گستره‌ی جهان، اشراف دارد. او از تار و پود ما و نیّتهای ما آگاه و مطلع است.
موفق باشید.
.....................
1. بحار الانوار، ج ۹۹، ص ۳۵.
🌺
☘️🌺
🌺☘️🌺☘️🌺☘️

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها