0

وبلاگستان ایثار و شهادت

 
n_mamas
n_mamas
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 107

وبلاگستان ایثار و شهادت
پنج شنبه 30 مهر 1388  3:48 PM

وبلاگ

روزی، روزگاری وبلا گ ها ،طوفان بزرگی در حوزه ارتباطات و جهان اطلاعات به پا کرده و همه را متوجه قدرت خودشان كردند.این طوفان البته الان به شدت گذشته نیست ، اما كماكان وجود دارد. حالا خیلی ها برای خودشان وبلاگی دارند و در آن، هر چیزی كه دلشان می خواهد ، می نویسند. بعضی های دیگر هم به این صرافت افتاد ه اند که برای این علاقه عمومی، باید و نبایدی تعریف كنند تا كمی از آشفتگی این "بازار شام اطلاعات" بكاهند. به هر حال، وبلا گ ها و بلاگرها، پدید ه ها و كسانی هستند كه نمی توان نادیده شان گرفت و باید کمی در دنیای ارتباطات ، جا را برایشان باز کرد . وبلا گ ها، می توانند موضوعات واحدی برای نوشتن داشته باشند و البته بسیاری از سرویس دهندگان وبلا گ ها، تقسیم بندی موضوعی راهم اعمال كرد ه اند.

 بلاگرهای ایثار و شهادت و فرهنگ مقاومت هم بخشی از این دنیای بزرگ  می توانند باشند؛ كه هستند. به مهمانی این حوزه بزرگ رفتن، البته نیاز به آماد ه سازی هایی دارد كه بزر گترین آماد ه سازی و لباس مهمانی ممكن، تغییر دید و نگاه است.

نكته اول

دستور جلسه وبلا گ ها را، مقامات رسمی تعیین نمی كنند. این، حقیقتی است كه البته پذیرفتنش، می تواند اندكی دشوار، اما بسیاربابركت باشد. وبلاگ، درست مثل دفترچه یادداشت های شخصی می ماند كه كسی برای نوشتن شان، نیاز به اجازه کسی دیگر و سازمان و نهادی دیگر ندارد . ارزش آ نها هم به همین است؛ به اینكه به صورتی كاملاً خودجوش،دست به كار می شوند و چیزی می نویسند. البته تازگی ها، قانون جرایم رایانه ای هم پا به عرصه سایبر گذاشته است كه بلاگرها و سرویس دهندگان به آن ها را، ملزم به رعایت برخی از موارد می كند .

بدون شك، محتوایی كه در حوزه ایثار و شهادت است، می تواند بسیاری از خوانندگان جوان و خوانندگانی از سرزمین های دور را مجذوب خود کند .

نكته دوم

در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت، دو نگاه و روایت معتبر وجود دارد؛ نگاهی رسمی و نگاهی غیررسمی. نگاه رسمی را بسیاری از کسانی که در هشت سال دفاع مقدس حضور داشته اند ، نهادها و سازما ن های مرتبط با ایثار و شهادت سر و سامان می دهند. نگاه غیر رسمی هم، نگاه عامه مردم و برخی از كسانی است كه در جبهه ها حضور داشته اند. البته این دو نگاه، مقابل هم نیستند؛ مكمل هم هستند . درست مثل شب و روز می مانند. شب، مخالف  روز ، و روز مخالف شب نیست بلکه هر دو پشت سرهم می ایند وحضور هردوی انهاست كه زندگی را تعریف كرده است. تصور كنید كه در قطب شمال باشید و شش ماه شب باشد، بعد شش ماه روز ! خند ه دار و عجیب است .

کاربران اینترنت

نگاه رسمی و غیر رسمی به فرهنگ (و فرهنگ ایثار و شهادت و مقاومت که بخشی از ان است ) هم چنین ماجرایی دارد . درک این نکته ، می تواند راهگشای هماهنگی کامل سربازان این دو حوزه باشد ضمن این که فراموش نباید کرد این دو حوزه می توانند همدیگر را پوشش دهند و تبدیل به موضوعی مشترک شوند ، که بسیاری از حوزه های دفاع مقدس چنین هم شده است و این دو حوزه مشترکات بسیاری داشته و دارند .

نكته سوم

حوزه فرهنگ، حوزه مدارا و صبر است؛ نه حوزه ضربتی عمل کردن و ضربتی جواب گرفتن درک این نکته هم برای سربازان فرهنگ غیر رسمی (که بصورت خود جوش به نوشتن در چنین حوزه ای روی می آورند ) و هم برای متولیان حوزه فرهنگ رسمی  - در بخش ایثار و شهادت -بسار مهم است . 

در این صورت است که در شهر وبلاگستان ، بلاگرهای ایثار و شهادت و مقاومت هم، می توانند سری بلند كنند و حرفی برای گفتن داشته باشند. بدون شك، محتوایی كه در این حوزه وجود دارد، می تواند بسیاری از خوانندگان جوان را جذب خودش كند و خوانندگانی از سرزمین های دور را . چرا كه دنیای اطلاعات، دنیا نیست دهکده ایست که با چند کلیک می توانید به خانه همسایه هایی در چند هزار كیلومتر یتان بروید.


منبع :

ماهنامه شاهد جوان

براي ديدن متن کامل بر روي لينک زير کليک کنيد
http://bayan.rasekhblog.com
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها