0

چرا گلودرد در کودکان شایعتر است؟

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158642
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

چرا گلودرد در کودکان شایعتر است؟
سه شنبه 13 مهر 1400  12:32 PM

چرا گلودرد در کودکان شایعتر است؟

چرا گلودرد در کودکان شایعتر است؟

تهران - ایرنا - متخصص گوش، حلق و بینی درباره علت شیوع بیشتر گلودرد در کودکان نسبت به بزرگسالان گفت: سیستم دفاعی بدن کودکان آمادگی لازم برای مقابله با ویروس‌ها و میکروب‌ها را ندارد و به محض مواجهه با عوامل بیماری زا واکنش نشان می‌دهد. البته وضعیت شیرخواران تفاوت دارد.

دکتر مهدی خواجوی استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: واکنش بدن کودکان معمولا  تا زمانیکه بدن ویروس‌ها و باکتری‌ها را شناسایی کند ادامه دارد.

او درباره وضعیت نوزاران و شیرخواران توضیح داد: معمولا نوزادان تا زمانیکه از شیرمادر تغذیه می کنند به مقدار زیادی پادتن را از طریق شیر مادر دریافت می کنند به همین دلیل  کمتر به عفونت های دستگاه تنفس مبتلا می شوند.

وی یکی دیگر از دلایل عمده شیوع بیشتر عفونت های گلوی کودکان  را ارتباط چهره به چهره و بوسیدن کودکان توسط بزرگسالان دانست و ادامه داد: تماس نزدیک و در آغوش کشیدن می تواند به راحتی کودکان را به انواع بیماری های ویروسی، میکروبی و عفونی دستگاه تنفس مبتلا کند.

متخصص گوش، گلو و بینی با اشاره به این موضوع که مدرسه ومهد کودک ها و حضوردر مکان های مسقف  نیز می توانند به میزان قابل توجهی باعث سرایت ویروس از فردی به فرد دیگر شود، ادامه داد: کودکان در محیط های سربسته می توانند به راحتی به انواع ویروس ها مبتلا شوند ولی باید به این موضوع توجه داشته باشیم که بالاخره دیر یا زود باید بدن به طور طبیعی با بسیاری از بیماری های ویروسی روبرو شود.

 

 

گلودرد یکی از نشانه‌های کروناست

به گزارش روز دوشنبه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی جراح سر و گردن این دانشگاه با تاکید بر این موضوع که در تمام قسمت های بدن بافت های لنفاوی وجود دارد توضیح داد: به طور مثال در سرو گردن بافت های لنفاوی فراوان دیده می شود که کار آن ها ساخت سلول های گلبول سفید است ولی بافت لنفاوی خاصی در حلق به نام لوزه وجود دارد که به مثابه یک سد دفاعی در برابر تهاجم ویروز ها و باکتری ها عمل می کند.

خواجوی گفت: گلو درد تنها یکی از نشانه های ابتلابه کوید ۱۹ است و این عارضه به تنهایی نمی تواند به طور قطعی  نشانه ابتلا به کرونا باشد.

وی ادامه داد بافت لنفاوی لوزه ها مستقیما تمام عوامل بیماری زا را دریافت و اولین کانونی است که به سیستم دفاعی بدن کمک می کند.

وی با بیان این گلودرد یکی از عفونت های شایع خصوصا در فصول سرد سال محسوب می شود افزود: با توجه به این که راه ورود هوا و غذا از طریق بینی انجام می شود بنابراین اولین نقطه ای که در معرض مواد خارجی مثل ویروس و باکتری قرار می گیرد حلق و گلو است. باکتری و ویروس ها از طریق بینی و یا دهان با اولین کانونی که برخورد دارند گلو است.

این پزشک گفت: به طور کلی تمام ویروس ها و عوامل بیماری زایی که از طریق هوا منتقل می شوند بر قسمت های مختلف مخاط بینی قرار می گیرند و فرد را دچار عارضه می کنند.

خواجوی با بیان این موضوع که عفونت های دستگاه تنفسی در قسمت های مخاط بینی و سینوس ها مثل گرفتگی بینی، آبریزش و احساس پری سرو صورت نمایان می شود خاطرنشان کرد: در بخش هایی از گلو نیز، نشانه های بیماری با علامت هایی همچون درد گلو، تورم، قرمزی و التهاب است به شکلی که نتیجه این التهاب احساس سوزش، درد و یا احساس ناخوشایند در بلع باشد.

 

لوزه سوم و مشکلات  آن

این جراح سرو گردن عفونت های لوزه‎‌ها به عنوان یکی از عفونت های شایع کودکان اشاره کرد و گفت: لوزه ها دو گره‌ی لنفی واقع در دو طرف پشت حلق هستند.غالبا در کودکان بزرگی غدد لنفاوی که پشت بینی قرار می گیرد که به لوزه سوم معروف است می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

عضو هیات علمی دانشگاه توضیح داد: لوزه سوم با بستن راههای هوایی بینی (خصوصا در کودکان تا سن ۷ سالگی) فرد را مجبور به تنفس از راه دهان می کند و این شکل تنفس می تواند میزان اکسیژن خون را کاهش دهد چرا که راههای تنفس از طریق بینی تنظیم می شود بنابراین بزرگ شدن لوزه سوم می تواند منجر به ایجاد مشکلات تنفسی و افت سطح اکسیژن خون شود.

خروپف و وقفه های تنفسی در خواب یکی از شایع ترین نشانه های وجود لوزه سوم بود که این استاد پزشکی به آن اشاره کرد و  ادامه داد: تنفس از دهان برای کودکانی که لوزه ها سوم متورم دارند می تواند عملکرد رشد، شکل گیری طبیعی فک، اسکلت صورت و یادگیری را با اختلال مواجه کند.

وی تاکید کرد: در شرایط پیشرفت و بزرگ شدن لوزه ها، در کودکان یا بزرگسالان ناچاریم لوزه های کامی را برداشته تا راه هوایی باز و زجر تنفسی از بین برود.

وی مراقبت از سیستم تنفسی مثل استفاده از ماسک در مواردی که بیماری شایع و یا تبدیل به اپیدمی شده، شست و شوی مرتب دست ها ضمن این که زمانیکه دست ها آلوده است با دهان و بینی تماس نداشته باشد و استفاده از تهویه مناسب در فضاهای سرپوشیده  را از مهمترین راههای پیشگیری از ابتلا به عفونت ها ذکر کرد.

 استاد رشته گوش حلق و بینی با بیان اینکه اصلی ترین راه انتقال ویروس ها در فضاهای سربسته، بدون تهویه و تراکم جمعت رخ می دهد نسبت به فصول سرد وتمایل بیشتر افراد در فضاهای مسقف و در نهایت احتمال بیشتر ویروس ها هشدار داد.

 
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها