0

درمان کیست مویی با لیزر و جراحی و مراقبت های بعد از عمل

 
nyushagholami
nyushagholami
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : شهریور 1399 
تعداد پست ها : 100
محل سکونت : tehran

درمان کیست مویی با لیزر و جراحی و مراقبت های بعد از عمل
سه شنبه 14 بهمن 1399  10:06 AM

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال عفونت شایعی است که بر اثر بازگشت موها به داخل پوست رخ می دهد و می تواند به مرور زمان دچار عفونت شود و بیمار را با عوارض گوناگونی مانند درد و ترشح چرک روبرو کند. از همین رو آشنایی با روش های درمان کیست مویی برای انتخاب بهترین روش درمانی با توجه به میزان پیشرفت و درجه ی عفونت اهمیت دارد.

کیست مویی در آغاز هیچ درد و علامت خاصی جز قرمزی پوست ندارد ولی اگر پیشرفت کرده و با علائمی مثل درد و خروج چرک همراه باشد برای درمان آن نیاز به انجام تخلیه ی کیست می باشد که در ادامه با انواع روش های آن آشنا خواهید شد.

آیا کیست مویی یا سینوس پیلونیدال درمان قطعی دارد؟

بله. علم پزشکی در دنیای امروز به قدری پیشرفت کرده است که برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد. کیست پیلونیدال درمان قطعی دارد و با کمک روش های درمانی نوینی مثل لیزر درمانی و همچنین انجام عمل جراحی می توان برای همیشه آن را درمان کرد و از میان برد.

برای درمان کیست مویی از طریق هر کدام از روش های درمان پزشکی لازم است که با ایجاد برش در ناحیه‌ی کیست مویی، کیست یا آبسه به طور کامل تخلیه شود و پس از آن اگر پزشک تشخیص دهد کل ناحیه ی کیست از عمیق ترین بافت ها به طور کامل برداشته می شود تا اگر احیانا عفونت به بافت های زیرین نفوذ کرده است به طور کامل از میان برود.

البته لازم به ذکر است که تجربه و مهارت کاری پزشک متخصص که برای درمان به او مراجعه می کنید اهمیت ویژه ای دارد.

درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال با لیزر بدون عمل جراحی در تهران

یکی از نوین ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی، درمان کیست مویی با لیزر است. لیزر درمانی روش مطمئن و بدون عارضه ای است که مدتیست جایگزین روش عمل جراحی شده است و با نتایج درمانی موفقیت آمیزی که دارد توانسته درصد بالایی از رضایت بیماران را کسب کند.

در این روش درمانی با استفاده از انرژی اشعه ی لیزر اقدام به برداشتن بافت های آسیب دیده و تخلیه ی کامل کیست می‌کنند و محل زخم با کمترین اثری از بریدگی و تخریب در کوتاه ترین زمان ممکن ترمیم می شود و بیماری برای همیشه از میان می رود.

صد در صد تمام بیماران به دنبال راه قطعی برای درمان کیست پیلونیدال هستند. همانطور که ذکر شد لیزر روش درمان تضمینی برای از بین بردن این عارضه می باشد. لیزر کیست مویی در تهران توسط یکی از بهترین متخصص ها، دکتر علیرضا زارعی در کلینیک حرفه ای ایشان به همراه کادر درمانی کاملا حرفه ای انجام می شود. در این کلینیک هدف تمام مجموعه ما ارائه خدمات مطلوب به مراجعین عزیز و درمان سریع آنها است. کلینیک زارعی با بیش از 1000 عمل موفق و رضایت کامل بیماران در خدمت شما عزیزان می باشد.

هزینه درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال با لیزر

هزینه ی درمان کیست مویی با لیزر از آن سوال هاییست که افراد زیادی به دنبال یافتن پاسخ برای آن هستند. اولین نکته ای که در این میان وجود دارد این موضوع است که این نوع درمان تحت پوشش هیچ بیمه ای نمی باشد و تعرفه ی آن آزاد است.

از طرفی لیزر درمانی شامل آیتم ها و گزینه های زیادی است که بر روی میزان هزینه ی نهایی آن تاثیر گذار است و قیمت نهایی پس از انجام بررسی ها و معاینات پزشکی امکان پذیر است.

برای آگاهی از هزینه ی درمان با لیزر می توانید با تلفن های کلینیک تماس بگیرید تا همکاران ما شما را بهتر در این زمینه راهنمایی کنند.

جراحی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

یکی از سنتی ترین و قدیمی ترین روش های درمان سینوس پیلونیدال انجام عمل جراحی است که با برش ناحیه‌ی سینوس پیلونیدال اقدام به تخلیه ی کامل آن و برداشتن بافت های عمیق تر می کنند و به 2 الی 3 ماه زمان نیاز دارد تا محل زخم ترمیم شود.

عمل سینوس پیلونیدال به دو روش باز و بسته انجام می گیرد.

در روش جراحی باز کیست مویی به صورت کامل تخلیه می شد ولی در روش جراحی بسته محل زخم با استفاده از روش های مختلف بسته می شد.

استفاده از چسب فیبرین و تزریق فنل هم از دیگر روش های درمان به حساب می آید ولی در یک نگاه کلی تمامی این روش ها با عوارض زیادی همراه هستند و بیمار برای درمان نیاز به بستری دارد و باید تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرد.

درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال با دارو

برای درمان سینوس پیلونیدال هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند آن را کنترل کند و از بین ببرد. اگر هم پزشک دارویی برای شما تجویز کند فقط برای تسکین درد، التهاب و عفونت آن است و هیچ یکی از آنتی بیوتیک‌ها قادر به درمان و از بین بردن این بیماری نیستند و فقط از گسترش عفونت ناشی از آن جلوگیری می کنند.

درمان خانگی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

درمان خانگی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

 سینوس پیلونیدال از آن دسته مشکلاتی است که برای درمان قطعی آن باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و با استفاده از روش های درمان خانگی و گیاهی نمی توان آن را در منزل درمان کرد.

سینوس پیلونیدال مقاومت زیادی در برابر درمان های خانگی نشان می دهد و هیچ نتیجه ی موفقیت آمیزی از طریق روش های درمان خانگی و گیاهی برای درمان این بیماری تا به امروز گزارش نشده است.

روش های درمان خانگی صرفا برای کاهش علائم و نشانه هایی مثل درد و عفونت و التهاب موثرند و به عنوان روش درمان قطعی شناخته نمی شوند.

 • نشستن روزانه 20 دقیقه در ظرف آب گرم برای تسکین درد و التهاب مفید است.
 • استفاده از ژل آلوئه‌ورا برای کاهش عفونت و التهاب مفید است.
 • برای کاهش عفونت و ترشحات بدبو می توان از ترکیب آب گرم و زردچوبه استفاده کرد و خمیر آن را برای مدت 20 دقیقه بر روی محل کیست قرار دارد.
 • روغن کرچک را بر روی کیست به آرامی بمالید و سپس به وسیله ی یک باند تمیز ببندید تا التهاب و عفونت آن کاهش یابد.
 • عصاره‌ی روغن درخت چای می تواند عفونت محل سینوس پیلونیدال شما را کاهش دهد.
 • اگر کیست شما متورم و عفونی است هرروز محل آن را با سرکه‌ی سیب شستشو دهید.

مزیت درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال با لیزر نسبت به سایر روش ها

لیزر درمانی از نوین ترین روش هایی است که دانش پزشکی به بشریت ارائه داده است. یک روش مطمئن و بدون عارضه که در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین میزان عارضه می تواند سینوس پیلونیدال را برای همیشه درمان کند و آن را ریشه کن نماید.

در ادامه مزیت های درمان کیست مویی با لیزر را برای شما بیان می کنیم تا بهتر با این روش درمانی آشنا شوید.

 • برای لیزردرمانی نیازی به انجام بیهوشی عمومی نیست و بیمار فقط تحت بیحسی موضعی قرار می گیرد.
 • در این روش درمانی نیازی به ایجاد برش های عمیق نیست.
 • این روش با کمترین میزان خونریزی و درد همراه است.
 • از آنجایی که در این روش از زخم های باز و عفونی خبری نیست نیازی به تعویض مکرر پانسمان نمی باشد.
 • نیازی به بستری بیمار نیست و پس از انجام آن بیمار بلافاصله مرخص می شود و می تواند امور روزمره ی زندگی خود را آغاز نمیاد.
 • امکان بازگشت مجدد کیست مویی در این روش بسیار کم است.

مراقبت های بعد از عمل کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

مراقبت های بعد از عمل کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

برای اینکه عمل جراحی سینوس پیلونیدال نتیجه ی بهتر و موفق تری داشته باشد و عوارض ناشی از انجام عمل جراحی به حداقل میزان خود برسد.

انجام نکات و توصیه های زیر برای مراقبت های بعد از عمل کیست مویی ضروریست:

 • استراحت کافی در طول روز داشته باشید.
 • قدم زدن و پیاده روی روزانه را داشته باشید و هر روز میزان آن را کمی افزایش دهید.
 • از نشستن طولانی مدت به خصوص بر روی سطوح سخت پرهیز کنید.
 • از انجام ورزش های سنگین و بلند کردن اشیای سنگین خودداری کنید.
 • استحمام روزانه را فراموش نکنید و پس از شستن محل زخم آن را به خوبی خشک و تمیز کنید.
 • رژیم غذایی مقوی و سرشار از منابع غنی فیبر مثل میوه‌ها و سبزیجات تازه مصرف کنید.
 • روزانه 8 الی 9 لیوان آب بنوشید.
 • محل زخم خود را هر روز با آب گرم و شامپو بچه بشویید و با دستمالی تمیز خشک نمایید.
 • پانسمان خود را به طور مرتب عوض کنید.
 • داروهای خود را در فواصل زمانی معین شده مصرف نمایید.
 • موهای زائد ناحیه ی زخم را به طور مرتب از بین ببرید.

منبع: کلینیک زارعی

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها