0

هر آنچه باید درباره‌ی فرمت‌های تصویری، مزایا و معایب آن‌ها بدانیم

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 154449
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

پاسخ به:هر آنچه باید درباره‌ی فرمت‌های تصویری، مزایا و معایب آن‌ها بدانیم
دوشنبه 6 بهمن 1399  5:29 PM

تصویر وکتور یا رستر

تصاویر به‌طور عمده به دو گروه وکتور و رستر تقسیم می‌شوند در نتیجه، در درجه‌ی اول باید به تفاوت بین تصاویر وکتوری و رستری پی ببرید.

فایل‌های تصویری رستری (Raster)

تصویر رستری معمولا براساس مجموعه‌هایی از پیکسل‌ها یا بلوک‌های مستقل تشکیل می‌شوند. متداول‌ترین فرمت‌های رستری، فرمت‌های وب (JPEG، GIF و PNG) هستند. تمام تصاویر آنلاین از نوع رستری هستند. پیکسل‌ها دارای ابعادی تعریف‌شده براساس رزلوشن (بالا یا پائین) هستند و هنگامی که برای پر کردن فضا کشیده شوند معمولا دچار اعوجاج شده و تصاویری غیرشفاف و مات را تولید می‌کنند. برای حفظ کیفیت پیکسلی نباید تصاویر رستری را بدون درنظرگرفتن رزلوشن تغییر داد. در نتیجه، باید فایل‌های رستری را با ابعاد دقیق متناسب با کاربرد ذخیره کنید.

فایل‌های وکتور (Vector)

تصاویر برداری یا وکتور از انعطاف بیشتری نسبت به تصاویر رستری برخوردار هستند. این تصاویر براساس فرمول‌های تناسب ساخته‌شده‌اند نه پیکسل‌ها. EPS، AI و PDF از فرمت‌های شناخته‌شده برای تولید تصاویر وکتوری هستند که به‌طور مکرر نیاز به تغییر اندازه دارند. لوگو و گرافیک برندها معمولا با فرمت وکتور ساخته می‌شود. زیبایی وکتورها به انعطاف تغییر اندازه‌ی آن‌ها بازمی‌گردد.

تصویر وکتور در مقابل رستر

تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon
دسترسی سریع به انجمن ها