0

خانه «صمصام» موزه تاریخ و فرهنگ نهاوند می‌شود

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 10633
محل سکونت : اصفهان

خانه «صمصام» موزه تاریخ و فرهنگ نهاوند می‌شود
یک شنبه 23 آذر 1399  2:48 PM

 

خانه «صمصام» موزه تاریخ و فرهنگ نهاوند می‌شود

ایسنا/همدان رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان نهاوند از تملک خانه صمصام توسط میراث فرهنگی خبر داد و گفت: این مکان پس از تملک و مرمت به موزه تاریخ و فرهنگ تبدیل خواهد شد.

محسن جانجان در گفت‌وگو با ایسنا، ادامه داد: با پیگیری‌های انجام شده استاندار همدان، همکاری نماینده مردم نهاوند در مجلس، فرماندار نهاوند و همراهی مدیریت سازمان برنامه و بودجه استان، در آینده‌ ساختمان صمصام به تملک میراث فرهنگی درخواهد آمد.

وی با بیان اینکه سال‌های گذشته بخشی از این ملک توسط میراث فرهنگی تملک شده بود و بخش اعظم آن به علت کمبود اعتبار تملک نشده است، افزود: میراث فرهنگی پیشنهاد داد با تملک باقیمانده ملک و ‌مرمت آن، موزه تاریخ و فرهنگ نهاوند به این بنای تاریخی منتقل شود.

جانجان توضیح داد: خانه صمصام یکی از بناهای واجد ارزش شهر نهاوند است و قدمت آن به اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی برمی‌گردد، این نمونه منحصربفرد تزئینات آجرکاری فوق‌العاده زیبایی دارد و با توجه به قرارگیری در مجاورت بازار قدیمی، کاروانسراهای سعادت و گلشن از موقعیت بسیار مناسبی برخوردار است.

به گزارش ایسنا، در هفته‌های قبل به دنبال شکایت حقوقی شورای شهر و شهردار نهاوند از میراث فرهنگی موزه تاریخ و فرهنگ نهاوند تخلیه شد و با وجود تفاهمنامه ۱۵ ساله برای در اختیار گذاشتن این ساختمان برای برپایی موزه مشارکتی با محکومیت میراث فرهنگی موزه نهاوند خالی از اشیاء ۷۰۰۰ ساله شد و هم اکنون اشیای این موزه به مخزن میراث فرهنگی همدان انتقال داده شده است.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها