0

راز روستای مدفون ایرانی چیست ؟

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 10633
محل سکونت : اصفهان

راز روستای مدفون ایرانی چیست ؟
جمعه 14 آذر 1399  3:25 PM

 

از شهرستان های استان آذربایجان شرقی شهر اسکو است در نزدیکی این شهر روستایی قرار دارد که در شمال شهر اسکو و در ۴۴ کیلومتری شهر تبریز قرار دارد. روستای حیله ور در اسکو از تاریخی ترین مناطقی است که در نزدیکی شهر تبریز قرار دارد و تنها ۲ کیلومتر با روستای کندوان فاصله دارد.

جالب است بدانید که بر اساس فرضیه باستان شناسان اولین اهالی کندوان در روستای حیله ور زندگی می کردند. این روستا در کوهپایه شمال غربی مجموعه آتشفشانی سهند با بهره گیری از معماری کند شده در موقعیت استثنایی بنا شده است.

روستای اسکو

روستای حیله ور

حیله ور روستای اسکو

از دلایل که روستای حیله ور از دید رهگذران، مسافران و گردشگران است؛ مخفی مانده است این است که این روستا در زیر کوه و دل کوه بنا نهاده شده است در حالی که در مسیر اسکو به کندوان در حرکت هستید، در کنار جاده چشمتان به حفره‌های متعدد در زمین خواهد خورد اما اگر  کنجکاوی به خرج دهید و از نزدیک آن‌ها را ببنید این روستا را خواهید دید. این حفره‌ها، خانه‌های مدفون روستای تاریخی و شگفت‌انگیز حیله‌ور اهستند؛ روستایی خاموش و متروک و پر از سکوت و تنهایی، و اما دلیلی که نام حیله ور را برای این روستا انتخاب کرده اند این است که در دل زمین کنده شده و به‌صورت زاغه‌هایی دست‌کند هستند. این خانه‌ها در نگاه اول قابل دیدن نیست و برای همین مخفی بودن که شاید به خاطر پنهان بودن از دید دشمنان و بیگانگان این‌گونه ساخته شده‌اند، به حیله‌ور معروف شده است.

روستای حیله ور

روستای حیله ور

روستاهای آذربایجان

تخمین زده می‌شود حدود ۲۰۰ خانه در این روستا وجود دارد که متأسفانه بسیاری از آن‌ها در زیر سیلاب‌ها دفن شده‌اند، و چون این روستا در قسمت پايينى دامنه بين شيب زمين و كوه قرار گرفته است موجب شده است تا در زمان بارندگی آب وارد بخش‌های مختلف روستا شود و به مرور زمان خانه‌ها را پر از گل و لای کند. تاکنون حدود ۵۵ خانه از تخلیه شده و در معرض بازدید گردشگران قرار گرفته است.

روستای حیله ور

حیله ور اسکو

روستاهای ایران

 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها