0

بازسازی آثار تاریخی شهر قدیم لار در قالب سه بعدی

 
majid68
majid68
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 4493
محل سکونت : اصفهان

بازسازی آثار تاریخی شهر قدیم لار در قالب سه بعدی
پنج شنبه 20 شهریور 1399  3:09 PM

 

ایرنا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، بازسازی آثار تاریخی شهر قدیم لار در قالب سه بعدی صورت می گیرد.

 

اساس این پروژه مجازی طراحی آثار تاریخی، بر مبنای عکس هوایی گرفته شده از شهر قدیم لار در سال 1335 و قبل از وقوع زلزله و تخریب آثار باستانی در سال 1339 بوده است.

برخی آثار و بناهای تاریخی که توسط جوانان نخبه مرکز فنی و حرفه ای لارستان در قالب تصاویر سه بعدی طراحی شده اند، شامل بازار قیصریه، کارونسرای نو و قلعه اژدها پیکر است که این آثار البته در عالم واقع به شدت مورد بی مهری واقع شده و پیکر نیمه جان آنها اکنون نیازمند توجه بیش از پیش متولیان امر است.

تبدیل رویا به واقعیت

رئیس مرکز فنی و حرفه ای لارستان در زمینه چاپ سه بعدی و پویانمایی این آثار و بناهای تاریخی گفت: هدف اصلی از این طرح ابتکاری استفاده از توان مهارتی کارآموزان این مرکز برای همکاری در پروژه های شهرستانی و ایجاد انگیزه بیشتر برای مسئولان و متولیان امر در احیا و بازسازی این آثار است.

حجت ایزدمهر افزود: جوانان نخبه و کارآموزان فنی و حرفه ای لارستان می توانند با هماهنگی و نظارت متولیان امر در طراحی و بازسازی نرم افزاری و مدلینگ این آثار با تکنولوزی روز، همکاری لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه ساخت این پروژه به صورت گروهی و با شرکت برخی از کاراموزان نخبه در مرکز آموزش فنی و حرفه ای لارستان اجرا شده، اضافه کرد: در این ایده توانستیم با یک همکاری بین رشته ای کار را به شکل تیمی ترسیم و عملیاتی کنیم.

ایزدمهر ادامه داد:در مرحله نخست به کمک نرم افزارهای پردازش و تصویر، گروهی از کارآموزان اطلاعات را به صورت دقیق از تصاویر استخراج کردند و سپس با اعزام تیم میدانی به محل استقرار آثار تاریخی، با استفاده از ابزارهای لیزری مختصات دقیقی از محل بدست آمد.

وی گفت: پس از دریافت مختصات از تیم میدانی توسط نرم افزار 2 بعدی سازی پلان های آثار باستانی ترسیم شد و در مرحله بعد نیز پلانهای ترسیم شده از آثار تاریخی با استفاده از نرم افزارهای سه بعدی حجم داده شدند.

مدیر مرکز فنی و حرفه ای لارستان گفت: در این مرحله نتیجه کار به صورت پویانمایی درآمده است، با استفاده از نورپردازی و قراردادن دوربین های درون نرم افزاری رندر – مدت زمانیکه طول می کشد تا یک صحنه سه بعدی از نرم افزار مورد نظر خروجی گرفته شود- نهایی گرفته می شود و آن را به شکل پویانمایی درمی آورند.

وی با اشاره به اینکه در مرحله آخر پروژه شهر مجازی لارستان با فناوری چاپ سه بعدی ماکتینگ شد که بخشی از فایل های پویانمایی آن هم در شبکه های اجتماعی اینستاگرام به آدرس @Larestan .TVTO برای علاقمندان قابل مشاهده است.

بازسازی آثار تاریخی شهر قدیم لار در قالب سه بعدی

 
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها