0

چرا باید سیم کارت‌های اضافی را مسدود کرد؟

 
leilarahmani
leilarahmani
کاربر جدید
تاریخ عضویت : شهریور 1399 
تعداد پست ها : 3
محل سکونت : tehran

چرا باید سیم کارت‌های اضافی را مسدود کرد؟
یک شنبه 2 شهریور 1399  12:14 PM

امروزه بسیاری از افراد در برهه‌های زمانی مختلف نسبت به خرید سیم کارت‌ های دیگری به غیر از سیم کارت اصلی خود اقدام می کنند که اغلب اعتباری هستند و ممکن است پس از گذشت مدت زمانی به هر دلیلی از این سیم کارت استفاده نکرده و آن را بدون هیچ انتقالی به یکی از دوستان، اقوام یا آشنایان خود بدهند. همین دست به دست چرخیدن سیم کارت می تواند در آینده موجب ایجاد دردسر برای صاحب سیم کارت شود. اگر سیم کارت مذکور در این چرخه به دست شخصی برسد که با آن کلاهبرداری یا سودجویی کند آنگاه دردسرهای صاحب سیم کارت شروع می شود.
به نقل از پایگاه خبری رندباز هر خط یا سرویس ارتباطی دیگری که به نام مشترک باشد، مسئولیت و عواقب ناشی از سوء استفاده از آن را برای کاربر به همراه دارد و همچنین مسئولیت هرگونه سوء استفاده از تجهیزات و امتیازات مخابراتی واگذار شده خارج از ضوابط قانونی، با مالک قانونی آن می باشد.
همین بی توجهی مشترکان در زمان واگذاری سیم کارتی که به نام آن ها بوده است طی سالیان گذشته مشکلات متعددی ایجاد کرده و اقدامات خلاف ‌کارانه از جمله کلاهبرداری و حتی قتل صورت گرفت. این موضوع موجب شد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این زمینه به اقدامی جدی دست بزند.
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی، طرح احراز هویت سیم‌کارت‌های تلفن همراه را با هدف اینکه دیگر در ایران سیم‌کارت بدون هویتی وجود نداشته باشد، راه اندازی کرد.
همانطور که پلیس فتا به ‌تازگی هشدار داده، سوء استفاده از اطلاعات و مدارک هویتی افراد یکی از روش‌هایی است که مجرمان سایبری از آن ‌ها برای انجام اعمال شیطانی و ردگم ‌کنی از خود در محیط اینترنت بهره می ‌برند. شیادان سایبری با ثبت سیم ‌کارت‌ اپراتورهای مختلف به نام کاربران و بدون اطلاع آنان، اقدام به بهره ‌برداری از آن‌ها برای ایجاد کانال ‌ها، گروه ‌ها، سایت‌ ها و درگاه‌ های جعلی برای فریب کاربران کرده و حسابشان را خالی می‌کنند؛ حتی در برخی پرونده‌ ها مشاهده ‌شده، مجرمان از این سیم ‌کارت‌ ها برای توهین و اهانت، هتک حیثیت و مزاحمت نیز استفاده می‌ کنند.
 این در حالی است که درصورت ارتکاب اعمال مجرمانه و یا ایجاد هرگونه مزاحمت و سوءاستفاده از طریق سیم‌ کارت، این مالک سیم‌کارت است که در مرحله اول باید پاسخگو باشد، زیرا قانون وی را دارنده و مالک سیم‌ کارت می ‌شناسد. بنابراین افراد در سطوح مختلف جامعه اعم از بازاریان، کارمندان، دانشجویان و دانش آموزان باید استعلام مورد نظر را انجام داده و در صورت مشاهده مغایرت در تعداد خطوط ثبت ‌شده به نامشان سریعاً به دفاتر رسمی اپراتورهای تلفن همراه رفته و نسبت به مسدودی آن ‌ها اقدام کنند.
تمامی مشترکان که دارای خطوط دیگری بوده اند و آن را بدون اقدام قانونی واگذار کرده اند می توانند با مراجعه به پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در بخش خدمات الکترونیک و یا مراجعه به نشانی اینترنتی mobilecount.cra.ir و از تعداد سیم کارت هایی که با کد ملی آن ها ثبت شده است اطلاع پیدا کنند. مشترکین همچنین می توانند با ادسال کد ملی خود به شماره های 3000150 و 3000504901  از طریق یکی از خطوط تحت مالکیت خود تعداد سیم کارت های ثبت شده را استعلام نمایند.
مشترکان تلفن همراه درصورت مشاهده هرگونه مغایرت در تعداد خطوط ثبت ‌شده به نام خودشان می‌توانند برای جلوگیری از هر نوع سوء استفاده احتمالی، شخصا به دفاتر خدمات مشترکین اپراتورها مراجعه کنند و با ارائه کارت ملی از تمامی خطوط به نام خود که ممکن است بدون اطلاع مشترک به نام وی ثبت شده باشد، آگاه شده و برای قطع هر یک از سیم‌کارت‌ها اقدام کنند.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها