0

اعلام مرمت آسبادهای شهر طبس مسینا

 
majid68
majid68
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 4493
محل سکونت : اصفهان

اعلام مرمت آسبادهای شهر طبس مسینا
یک شنبه 29 تیر 1399  10:35 AM

 

ایرنا/ براساس سخنان مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان درمیان، مرمت آسبادهای شهر طبس مسینا صورت گرفت.

 

امیراسماعیل شهسواری افزود: مرمت و سبک سازی بامها، اندود کاهگل بام، تعمیر قسمت های داخلی و دیوارها از جمله اقدامات مرمتی در آسبادهای محله خیرآباد شهر طبس مسینا است.

وی با بیان اینکه راه اندازی 2 مورد از آسبادهای شهر طبس مسینا در دستور کار است، گفت: برای راه اندازی پره های آسبادها نیاز به چوب درختان بنه داریم که قسمتی از چوب مورد نیاز را تهیه کردیم و برای تامین مابقی چوب مورد نیاز در حال اخذ مجوز از منابع طبیعی هستیم تا چوب را از بنه زارهای شهرستان تامین کنیم.

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درمیان ادامه داد: تمام اقدامات برای راه اندازی آسبادهای طبس مسینا انجام شده و فقط باید چوب مورد نیاز پره ها تامین و جاسازی شود.

وی اظهار داشت: به صورت متفرفه 112 آسباد در سطح شهرستان شناسایی شده که تاکنون 35 اثر مرمت شده است، بیشترین آسبادهای شهرستان درمیان در شهر طبس مسینا با 54 اثر وجود دارد.

شهسواری گفت: آسبادهای طبس مسینا در 2 طبقه ساخته شده اند که طبقه همکف شامل فضایی محدود برای نگهداری آرد و انباشت گندم و طبقه دوم از سه جهت با دیوارهای خشت و گلی محصور شده و ضلعی که باد وارد بنا می شود، فاقد دیوار است. بنای این آسبادها با مصالح خشت و گل ساخته شده و به دوره قاجاریه تعلق دارد.

آسبادها سازه های بادی است که در گذشته به منظور آسیاب کردن گندم به کار گرفته می شدند و تا 70 سال پیش در منطقه خراسان جنوبی بدلیل وجود بادهای 120 روزه مورد استفاده بودند.

مرمت آسبادهای شهر طبس مسینا

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها