0

سگ های جنگ

 
savin125125
savin125125
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 5409
محل سکونت : بوشهر

سگ های جنگ
یک شنبه 26 دی 1389  1:05 AM

نویسنده این کتاب فردریک فورسایت را احتمالا میشناسید. به عقیده من بهترین نویسنده سیاسی در قید حیات است. (البته شاید هم مرده باشد و خبرش به ما نرسیده باشد ).

این کتاب در مورد ۵-۶ سرباز مزدور اروپایی است (معادل انگلیسی سرباز مزدور mercenary است) که از طرف یک شرکت معدنی و بالاخص رئیس ثروتمند آن استخدام میشوند تا با طرح حمله ای ضربتی و اجرایی کردن آن زمینه سقوط دولت جابر حاکم را فراهم سازند و در عوض شخص دست نشانده مورد نظر شرکت معدنی مورد نظر(مانکان) را به جانشینی رئیس جمهور مخلوع در آورند ولی نمیدانند که رئیس سربازان مزدور( کارلو آلفرد توماس شانون) خود نقشه دیگری برای این کشور ساحلی آفریقایی طرح ریزی کرده است.

ویژگی بسیارمهم کتاب های فردریک فورسایت این است که در بینابین نوشته هایش اطلاعات قابل توجهی در مورد قدرت برنامه ریزی به موقع و مناسب در مواجهه با موقعیت های مختلف است.

همچنین موضوعات فرعی مانند قاچاق اسلحه و بازار غیر قانونی آن را که قسمتی جریان داستان را شامل میشود آنچنان تحلیل و تفسیر میکند که حس میکنید در حال خواندن مقاله ای پیرامون موضوع مورد نظر هستید . به طور مثال در یک جا ۱۰-۵ صففحه را به بررسی اوضاع سیاسی کشور های تازه استقلال یافته آفریقایی میکند و در جایی دیگر همین حجم از کتاب را به بررسی بازار قاچاق و خرید و فروش غیر قانونی سلاح های گرم میپردازد.

انتهای کتاب آن قدر زیبا نفسگیر و با ریتمی حساب شده نوشته شده که ادم را به تحسین فورسایت وامی دارد. 

مهم ترین ویژگی کتاب احساس همزادپنداری است که خوانندگان با کورت سملر (سرباز آلمانی) و به خصوص شانون پیدا میکنند و انتهای کتاب به قدری تاثیر گذار است که آدم را تا آستانه گریه کردن پیش میبرد.

من این کتاب را از یک اوراق فروشی خریدم که چاپ آن مال ۱۳۷۰ است. ناشر آن اساطیر و مترجم آن ایرج خلیلی وارسته است.

همچنین شعری از توماس هاردی شاعر انگلیسی در ابتدای کتاب آمده است که بی مناسبت با شیوه زندگی کارلو شانون نیست که آن را مینویسم:

که از مرگ من سخن نگویند

برای من مویه نکنند

و مرا در گورستان به خاک نسپارند

و به هیچ خادمی نگویندناقوس را برایم به صدا درآورد

و کسی دیدن جسدم را آرزو نکند

و روزی که مرا تدفین میکنند کسی در قفای تابوتم زاری نکند

و بر گورم گلی گذارده نشود

و هیچ کس مرا به خاطر نسپارد

و بدینگونه نام خود را نهاده ام

 

 

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک  اللهم العنهم جمیعا
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها