0

چيني‌ها 70 درصد كارگاه‌هاي توليدي كفش تبريز را تعطيل كردند

 
amirpetrucci0261
amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

چيني‌ها 70 درصد كارگاه‌هاي توليدي كفش تبريز را تعطيل كردند
شنبه 25 دی 1389  11:58 PM

نسخه چاپي ارسال به دوستان
رئيس اتحاديه كفاشان تبريز:
چيني‌ها 70 درصد كارگاه‌هاي توليدي كفش تبريز را تعطيل كردند

خبرگزاري فارس: رئيس اتحاديه كفاشان تبريز گفت: كفش‌هاي نامرغوب چيني‌ 70 درصد از 2 هزار واحد توليدي كفش دست‌دوز تبريز را به تعطيلي كشاند و تنها 600 واحد توليد كفش در تبريز فعالند.

جواد حسين‌نژاد امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در تبريز با ابراز تاسف از تعطيلي 70 درصدي واحدهاي توليدي كفش در تبريز، خواستار توجه ويژه دولت براي حل اين مشكل شد.
وي اظهار داشت: تبريز با داشتن سابقه ديرينه در صنعت كفش و داشتن استادكاران توانمند و نيروي كار مجرب، توان توليد دو برابري نياز كفش كشور را دارد.
حسين‌نژاد افزود: در حال حاضر در تبريز بيش از 2 هزار واحد توليدي كفش داريم كه از آن تعداد تنها 30 درصد فعال هستند و 30 درصد نيمه تعطيل و 40 درصد نيز تعطيل هستند كه در تبريز 40 هزار جفت كفش دست‌دوز در سال توليد مي‌شود.
رئيس اتحاديه كفاشان تبريز با اشاره به اينكه اتحاديه كفاشان تبريز در دهه 40 تاسيس و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي از سال 1362 فعاليت دوباره خود را آغاز كرده است، تصريح كرد: هدف اتحاديه تلاش براي حل مشكلات صنفي اعضا و ارائه خدمات براي تسريع در امور آنهاست و هيئت مديره سعي كرده است تا در اين راستا تلاش كند.
حسين‌نژاد نبود مواد اوليه مرغوب در بازار و عدم توليد چرم خوب را مهم‌ترين عامل پايين بودن كيفيت كفش تبريز دانسته و خاطرنشان كرد: در تبريز مواد اوليه مرغوب همچون چسپ، چرم، زيره، رويه و يراق‌آلات نداريم و از سوي ديگر به دليل تعرفه گمرگي بسيار بالا نمي‌توانيم اين مواد را از خارج وارد كنيم و در نهايت ضربه آن را توليدكنندگان متحمل مي‌شوند و توليدات تبريز هرگز توان رقابت با كشورهاي هم‌طراز را پيدا نمي‌كنند و ركود صنعت كفش را موجب مي‌شود.
وي با انتقاد از چرم‌سازان تبريز در توليد چرم با كيفيت افزود: در سال 1308 نخستين واحد توليدي چرم ايران در شهر تبريز راه‌اندازي شد و توانست در كيفيت بخشي كفش دست‌دوز تبريزي نقش بسيار مهمي داشته باشد و در آن زمان در كشور تركيه خبري از چرم‌سازي و توليد كفش نبود و اكثرا از تبريز كفش به كشورشان وارد مي‌كردند، ولي براي ما هنوز روشن نيست كه چرا بعد از انقلاب اين كارخانه تعطيل شد.
حسين‌نژاد گفت: ديگر زمان آن گذشته كه ما فقط چرم رويه مشكي و قهوه‌اي توليد كنيم و تنوعي در رنگ‌هاي مختلف نداشته باشيم، جوانان كشورمان دنبال رنگ‌هاي خوش و عامه‌پسند هستند و چرم‌سازان ما نيز بايد بر اساس سليقه مشتري توليد كنند، البته قبول داريم كه آنها نيز يكسري مشكلات خاص خود را دارند ولي به هر حال دولت بايد براي حل آنها اقدام كند تا شاهد شكوفايي و بازگشت به دوران طلايي صنعت ريشه‌دار چرم و كفش در تبريز باشيم.
رئيس اتحاديه كفاشان تبريز، نبود فرهنگ استفاده از كالاي ايراني را يكي از مشكلات مهم و تاثيرگذار در صنعت بيان كرد و گفت: متاسفانه مردم ايران‌ به خريد كالاهايي خارجي بيشتر رغبت دارند و برخي افراد سودجو نيز كفش‌هاي نامرغوب چيني را به نام تركيه و ايتاليا به فروش مي‌رسانند و حتي برخي نيز كفش‌هاي توليدي تبريز را نيز به نام كفش تركيه به فروش مي‌رسانند، بايد دولت از طريق رسانه ملي و مطبوعات كشوري و استاني براي فرهنگ‌سازي استفاده از كالاي ايراني اقدام كند.
حسين‌نژاد عدم نقدينگي، فروش درصدي، رواج واسطه‌گري، ورود قاچاقي كفش از مرزهاي كشور و عدم حمايت مناسب دولت را مشكلات صنعت كفش تبريز اعلام كرد و افزود: براي رهايي از ركود فعلي صنعت كفش تبريز، نيازمند ايجاد تنوع در توليدات، واردات مواد اوليه مرغوب از كشورهاي خارجي، توليد چرم با كيفيت در رنگ‌هاي مختلف، فرهنگ‌سازي استفاده از كالاي ايراني، توانمندسازي نيروي كار با آموزش، ايجاد شهرك صنفي و صنعتي كفش، ارائه خدمات بيمه‌اي به كارگران و كارفرمايان و در نهايت همت همه فعالان كفش تبريز هستيم.

*15 هزار جفت كفش به صورت قانوني وارد كشور شده است
وي در پاسخ به سؤال خبرنگار مجله صنعت كفش ايران درباره اينكه اتحاديه در خصوص ممانعت از ورود كفش‌هاي خارجي نامرغوب چه كارهايي كرده است، گفت: متاسفانه اتحاديه ابزاري براي مقابله با ورود كفش‌هاي خارجي ندارد و بر اساس آمار گمرگ كشور در پنج ماهه امسال 15 هزار جفت كفش به صورت قانوني وارد كشور شده است و سالانه ميليون‌ها جفت كفش نيز به صورت غيرقانوني وارد كشور مي‌شود، اتحاديه كفاشان تبريز به همراه اتحاديه كفاشان تهران، اصفهان و مشهد در سال گذشته طي نامه‌اي به رياست محترم جمهوري مشكلات خود به ويژه تاثيرات منفي ورود كفش‌هاي خارجي را تشريح كرد و خواستار اهتمام جدي دولت در اين راستا شدند ولي متاسفانه هنوز هيچ پاسخ قانع كننده‌اي در راستا دريافت نكرده‌ايم.
حسين‌نژاد گفت: كفش‌هاي چيني فقط ظاهري خوب، جوان‌پسند، تنوع مدل و قيمت پاييني دارند و از لحاظ پزشكي نيز كاملا براي پا مضرند و كفش تبريز به لحاظ نداشتن مواد اوليه متنوع و با كيفيت و پيشرفت روزافزون كشورهاي هم‌طراز همچون تركيه، عملا توان رقابت را از دست داده است و همچنين سودجويي برخي تجار ايراني در وارد كردن مواد و دستگاه‌هايي نامرغوب و دست چندم خارجي براي منفعت زودگذر خود، ركود كفش تبريز را موجب شده است.
وي با اشاره به اينكه براي نشان دادن توان تبريز در توليد كفش خوب، سفارشي از كشور اسپانيا براي توليد كفش در تبريز گرفته‌ايم، اظهار داشت: توليدكنندگان تبريزي استعداد، هنر و تكنولوژي توليد كفش خوب و قابل رقابت در جهان را دارند و استادكاران بسيار مجربي نيز در تبريز داريم كه مي‌توانند بهترين كفش‌ها را توليد كنند ولي وقتي مواد اوليه خوب نداريم و هيچ حمايتي از اين صنعت صورت نمي‌پذيرد و درآمد آنچناني نيز براي استادكاران وجود ندارد به اجبار به شغل‌هاي ديگري روي مي‌آورند.
حسين‌نژاد افزود: تا زماني كه يك تحول عظيم در اين صنعت از لحاظ مواد اوليه، ماشين‌آلات صنعتي، نيروي كار و ايجاد شهرك صنفي صورت نپذيرد، هرگز نمي‌توان به آينده اين صنعت چندان اميدوار بود و از سويي دولت نيز وظيفه دارد براي حفظ اين صنعت تلاش كند.
رئيس اتحاديه كفاشان تبريز گفت: اگر از سوي دولت حمايت‌هاي لازم همچون بسته‌هاي حمايتي صورت نپذيرد، اين طرح براي صنعت كفش تبريز مشكل‌ساز خواهد بود و بر قيمت كفش و عدم خريد مردم تاثير خواهد گذاشت و وضعيت‌مان از اين كه است، بدتر خواهد شد.
انتهاي پيام/آ10/ب

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها