0

پژوهش‌هاي دانشگاهي بر اساس نيازهاي صنعت ساماندهي مي شود

 
amirpetrucci0261
amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پژوهش‌هاي دانشگاهي بر اساس نيازهاي صنعت ساماندهي مي شود
شنبه 25 دی 1389  11:58 PM

نسخه چاپي ارسال به دوستان
معاون پژوهشي وزارت علوم:
پژوهش‌هاي دانشگاهي بر اساس نيازهاي صنعت ساماندهي مي شود

خبرگزاري فارس: معاون پژوهشي و فناوري وزارت علوم از هدفمند سازي پژوهش‌هاي دانشگاهي در راستاي نيازهاي صنعت خبر داد و گفت: با برنامه ريزي انجام شده پژوهش هاي دانشگاهي نياز محور خواهد بود.

به گزارش فارس به نقل از سايپا نيوز، مهدي نژاد تحقق اين اهداف را تقويت جبهه نياز دانست و گفت : منظور از جبهه نياز، ايجاد اين تلقي در بخش صنعت است كه بدون كمك گرفتن از بخش دانشگاهي به توسعه پايدار و همگام با رقباي جهاني دست نخواهد يافت.
وي اضافه كرد: از سوي ديگر، دانشگاه‌ها هم بايد اين نياز را در خود حس كنند كه آموزش‌هايشان بايد نيازمحور شود.
معاون پژوهشي فناوري وزير علوم تصريح كرد: صنعت خودرو، بخش مهمي از گردش مالي و اشتغال را به خود اختصاص داده است اما واقعيت اين است كه رقابت در سطح جهاني، بسيار فشرده و سخت است و براي ورود به بازارهاي جهاني و ماندن در اين بازار، ناچاريم كه صنعت خودرو را دانش‌محور كنيم و خيل عظيمي از دانشگران را درگير فرايندهاي طراحي و توليد كنيم.
وي افزود: سرچشمه نيروي دانشگر، دانشگاه‌ها هستند، از سوي ديگر نگاه ملي به سمت همكاري بيشتر صنعت با دانشگاه در حال تغيير است و به باور من، مذاكرات رو در رو و شفاف، مي‌تواند تحقق اين پيوند را محتمل‌تر كند.
وي ادامه داد: وزارت علوم، تحقيقات و فناوري چندي پيش تفاهم‌نامه‌اي را با سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران به نمايندگي از وزارت صنايع و معادن امضاء كرده كه در آن، حالات مختلف همكاري صنعت با دانشگاه، پيش‌بيني شده است. در اين تفاهم‌نامه به توافق رسيديم كه پنج ابرپروژه را با محوريت پنج دانشگاه بزرگ كشور اجرا كنيم كه گامي مهم در ارتقاي اين همكاري است.
مهدي نژاد يكي از موضوعات مهم در همكاري صنعت و دانشگاه را ، بحث تربيت نيروهاي متخصص در دانشگاه‌ها دانست و گفت: براي نيل به اين هدف، صنايع بايد نيازسنجي كنند كه به چه نيروهايي، با چه دانش، مهارت و تخصصي در حال و آينده نياز دارند تا دانشگاه‌ها به صورت هدفمند و بر اساس نيازهاي صنعت كشور به پرورش اين نيروها بپردازند.
وي افزود: وزارت علوم هم آمادگي دارد كه به تقاضاي صنعت براي نيروي انساني متخصص، رشته‌هايي را طراحي كند و به دانشگاه‌ها براي پياده‌سازي مجوز دهد اما در مقابل، صنعت نيز مي‌تواند با جدي گرفتن بحث كارورزي، به پرورش حرفه‌اي نيروهاي دانشي بپردازد يا استادان دانشگاه را به هزينه خود به فرصت‌هاي مطالعاتي نيازمحور بفرستد و سپس از آنها براي ارتقاي دانش فني خود استفاده كند.
وي همچنين در مورد تصويب و اجراي قانون حمايت از شركت‌هاي دانش‌بنيان به عنوان شركت‌هايي كه توسعه دهنده فناوري‌هاي سطح بالا هستند گفت: اجراي اين قانون به شركت‌هاي بزرگ از جمله سايپا اين امكان را مي‌دهد كه با به‌كارگيري نيروهاي متخصص دانشگاهي از امكانات اين قانون بهره‌مند شوند.
وي اضافه كرد: دولت علاوه بر اين، يك مجموعه معافيت‌ها را براي دستگاه‌هايي فراهم كرده است كه هزينه‌هايي صرف فعاليت‌هاي فرهنگي يا علمي نظير مسابقه‌هاي علمي و جشنواره‌ها مي‌كنند.
معاون پژوهشي فناوري وزير علوم گفت: با اين تفاسير، توقع ما از صنايع بزرگ كشور و شركت‌هايي نظير سايپا اين است كه چشم‌انداز و استراتژي‌هاي خود را براي بخش دانشگاهي تشريح كنند.
وي افزود: با اين كار، دانشگاه‌ها از يك سو مي‌توانند صنايع را در انتخاب بهتر و دقيق‌تر چشم‌انداز و استراتژي‌ها ياري كنند و از سوي ديگر به پرورش نيروي انساني متناسب با نيازهاي صنعت بپردازند.
انتهاي پيام/ح

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها