0

تحليل نهاونديان از تفاوت‌هاي تاريخي بخش خصوصي ايران با مفاهيم رايج امروز

 
amirpetrucci0261
amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

تحليل نهاونديان از تفاوت‌هاي تاريخي بخش خصوصي ايران با مفاهيم رايج امروز
شنبه 25 دی 1389  11:55 PM

نسخه چاپي ارسال به دوستان
در جشن 127 سالگي اتاق بازرگاني مطرح شد:
تحليل نهاونديان از تفاوت‌هاي تاريخي بخش خصوصي ايران با مفاهيم رايج امروز

خبرگزاري فارس: رئيس اتاق بازرگاني ايران در تحليلي تاريخي تفاوت‌هاي تاريخي بخش خصوصي ايران با مفاهيم رايج امروز را تشريح كرد و گفت: اين چه دليل تاريخي است كه هر جا بخش خصوصي حركتي داشت، حتما بايد انگيزه اقتصادي داشته باشد آنجا كه بخش خصوصي پول خود را براي عام خرج مي‌كند اين توجيهات ناتوان مي‌شود.

محمد نهاونديان بعد از ظهر امروز در جشن 127 سالگي اتاق بازرگاني با بيان اينكه توفيق بزرگي است كه پس از بيش از يك قرن مراسم قدرشناسي تلاشگران عرصه آباداني و سازندگي و حراست از سرمايه‌هاي انساني را با برافراشتن پرچم شكوفايي آينده با تكيه بر ارزشها برگزار مي‌كنيم، اظهار داشت: ما نگاه رو به آينده داريم دست نوآفريني داريم و عزم افق‌هاي بلند را كرده‌ايم لذا بايد گذشته خود را بشناسيم، قوت‌ها را تقويت كرده و كاستي‌ها را كنار بگذاريم.
وي افزود: در جريان جلسات فراواني كه براي برگزاري 127 سالگي اتاق با اساتيد تاريخ و اقتصاد برگزار كرديم، معلوم شد حركت تشكلي در ايران نه به 127 سال قبل بلكه به قرن‌ها قبل بر مي‌گردد، پيشينه حركت تشكلي در اقتصاد ايران به هزاران سال قبل بر مي‌گردد كه مايه فخر براي ملت ايران و تمدن ما است.
رئيس اتاق بازرگاني ايران افزود: در اين بلوغ مدني و اجتماعي كه در تاريخ ايران تبلور كرده است يكي از نقاط مشترك در سراسر تمدن گسترده اسلامي نهاد بازار است كه يك فرهنگ و اخلاق واحد اين نهادها را ساخته است.
وي افزود: در تاريخ معاصر مجلس وكلاي تجار 32 سال قبل از تشكيل مجلس مشروطه تشكيل مي‌شود و پيش از اينكه بلوغ اجتماعي در صحنه سياسي شكل بگيرد در ميان مردم اقتصاد شكل گرفت.آغاز حركت تجار آن زمان در اعتراض به تبعيض ناروا بين تجار داخلي و خارجي بوده است.
نهاونديان ادامه داد: تاريخ اقتصاد سياسي ايران هم خدمت و هم خيانت دارد، تاريخ را بايد خواند بايد آموخت و نقاط قوت را بايد در نقاط ضعف ديد. در تاريخ ايران هر جا تعامل بين دولت و بخش خصوصي بوده است توفيق و ماندگاري را مي‌بينيم.
نهاونديان با تأكيد بر اينكه حضور بخش خصوصي در تاريخ و حركت‌هاي سياسي و اجتماعي غير قابل انكار است گفت: كمتر بناي تاريخي و نهاد عام‌المنفعه‌اي در تاريخ ايران مي‌بينيم كه تأسيس يا كمك آن توسط بخش خصوصي نباشد كمتر حركت سياسي عدالت‌خواهانه‌اي سراغ داريم كه تجار نقش اساسي در آن نداشته باشد.
وي با اشاره به اينكه يك نكته بسيار مهم در الگوي تاريخ اقتصادي نقد جدي الگوهاي متعارف اقتصاد سياسي است، گفت: فعالان اقتصادي بخشي از جامعه هستند، درد و خوشي آنها درد و خوشي مردم است اين چه دليل تاريخي است كه هر جا بخش خصوصي حركتي داشته است اين شائبه وجود دارد كه حتما بايد انگيزه اقتصادي داشته باشد آنجا كه بخش خصوصي پول خود را براي عام خرج مي‌كند اين توجيهات ناتوان مي‌شود.
رئيس اتاق بازرگاني ايران گفت: بخش خصوصي در ايران تاريخ، هويت و توانايي دارد براي سازندگي ايران آينده و تحقق الگوي ايراني ـ اسلامي بايد اين تاريخ و هويت را بشناسيم و در اين تعامل است كه مي‌توانيم به هر توفيقي برسيم.
وي با اشاره به اينكه الگوي تعامل در كلام امير‌المومنين جاري است، گفت: يكي از مؤلفه‌هاي توسعه، توسعه يافتگي مدني و اجتماعي است و يكي از آفت‌‌هاي 8 دهه كه از دوران پهلوي اول شكل گرفته است ايجاد نهادهاي دولتي است كه پيش از آن دولت‌ها با ماليات و خراج وظايف حكومتي را تأمين مي‌كردند اما با ايجاد نهادهاي دولتي و با درآمد نفت درآمد شركت‌هاي دولتي زياد شد.
نهاونديان گفت: الان وقت اين رسيده كه تعيين كنيم كدام وظايف، وظايف دولت است و كدام نيست،هر پديده اجتماعي و اقتصادي كه وظيفه دولت نباشد و وظيفه بنگاه هم نباشد بايد توسط تشكل‌ها و با پيوند دولت و بنگاه شكل بگيرد.
رئيس اتاق بازرگاني ايران گفت: بخش خصوصي نامحرم نظام نيست بخش خصوصي جزو مردم است و حمايت‌گر اصلي نظام است.
وي افزود: اگر بخواهيم پيشرفت و عدالت را براي اقتصاد حاصل كنيم بايد از سرمايه‌ها استفاده كنيم و در كار توليد ثروت سرمايه‌اي بالاتر از سرمايه بخش خصوصي نداريم.
نهاونديان گفت: سؤالي كه مطرح است اين است كه اگر بخش خصوصي در فلان شوراي تصميم‌گيري وجود دارد به فكر منفعت شخصي خودش نيست؟ جواب اين سؤال يك سوال است آيا من و شما ماركسيسم هستيم؟ اين ماركسيست‌ها بودند كه فكر مي‌كردند انسان‌ها هر فكري كه دارند حتما در پايگاه اقتصادي است. انقلاب اسلامي ماركسيست‌ نيست و لذا نمي‌توان براي همه حكم واحد صادر كرد.
انتهاي پيام/م

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها