0

امامزاده عبدالله (آمل)

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 10633
محل سکونت : اصفهان

امامزاده عبدالله (آمل)
پنج شنبه 18 اردیبهشت 1399  2:07 PM

 

 

امامزاده عبدالله,امامزاده عبدالله آمل,امامزاده آمل

آستان مبارک امامزاده عبدالله

 

امامزاده عبدالله یکی از امامزادگان شاخص ایران است که در شهر آمل، روستای اسكوه محله قرار دارد. در بازسازی آستان مبارک امامزاده عبدالله، امکانات رفاهی مناسبی برای زائران از جمله زائرسراها در محوطه‌ی آن ساخته شده است.

امامزاده عبدالله

امامزاده عبدالله از نوادگان امام موسی کاظم علیه السلام بوده و داراي كرامات زيادي است. آستان مبارک امامزاده عبدالله (علیه السلام) یکی ازمشهورترين امامزادگان استان به شمارمي آيد. زیارتگاه این امامزاده در شهرستان آمل قرار دارد و سالانه پذیرای گردشگران بسیاری است.

 

آستان مبارک امامزاده عبدالله (علیه السلام) یکی ازمشهورترين امامزادگان استان به شمارمي آيد. هنگامی که در جادهٔ هراز به سوی آمل می‌روید، پنج کیلومتر مانده به آمل، جاده‌ای از راه اصلی جدا می‌شود که از میان جنگل‌های انبوه، به آرامگاه امامزاده عبدالله در روستای اسکومحله می‌رسد.

امامزاده عبدالله,امامزاده عبدالله آمل,معرفی امامزاده های ایران

عکس قدیمی از امامزاده عبدالله

 

تخریب بنای قدیمی امامزاده عبدالله

بناي قديمي امامزاده عبدالله که درسالهاي ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۰ نوسازي شده بود درسال ۱۳۸۹ تخریب گردید و بنای نوساز و با عظمت کنونی به جای آن‌ساخته شد. معماری بنای قدیمی امامزاده عبدالله که به زمان پهلوی و به دست ملکه فرح پهلوی برمی‌گشت که به دلیل کلیسایی بودن شکل مقبره از بین رفت و اعتراضات زیادی را در پی داشت و جای آن طرح جامع امامزاده که بزرگترین طرح امامزاده‌ای در شمال ایران است جایگزین بقعه قبلی شد.

امامزاده عبدالله,امامزاده عبدالله آمل,آمل

امامزاده عبدالله

 

معماری زیارتگاه امامزاده عبدالله

در صحن بنای امامزاده ضریحی از طلا و نقره به طول۴۶۳سانتى‌متر، عرض ۳۷۵سانتى‌متر، و ارتفاع۲۷۵سانتى‌‌متر، کار هنرمندان اصفهان کار گذاشته شده‌است. این بقعه دارای محوطه ای به وسعت تقریبی ۲۰ هکتارمی باشد. از آثارقدیمی آستانه امامزاده عبدالله، حوض شفا، مرقد بی‌بی فاطمه و سقاخانه آن است. 

امامزاده عبدالله,امامزاده عبدالله آمل,آمل

ضریح امامزاده عبدالله

 

امکانات رفاهی امامزاده عبدالله برای زائران

اطراف آستانه زائرسراهاي متعدد ازجمله ۲۱۰ زائرسرا و۴۱ باب سوئيت زائر، بازارچه، امكانات رفاهي، بانك، نانوايي، گرمابه عمومي وخصوصي ، مخابرات، نيروي انتظامي، پست، سالن چلوكبابي، كشتارگاه، پاركينگ، پارك و شهربازي با چشم اندازي زيبا از جنگل و كوهستان جهت استفاده زائرين محترم که همه ساله خيل زائرين، مسافرين و گردشگران زيادي از سراسرميهن اسلامي و خارج از كشوررا پذير است می باشد.

امامزاده عبدالله,امامزاده عبدالله آمل,سفر به آمل

زائرسرای امامزاده عبدالله

 

نشانی:

استان مازندران، بخش مرکزی شهرستان آمل، دهستان بالاخیابان لتکوه، فاصله۱۴ كيلومتري آمل مسير بزرگراه هراز، روستاي اسكوه محله

 

تشکرات از این پست
mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها